Florin Smolnicki

Legarea la pamant a rulotei!

2 postări în acest subiect de discuţie despre Legarea la pamant a rulotei!

Legarea la pamant a rulotei!

Florin Smolnicki

@Eugen.D, tu știi că te apreciez foarte mult!
Dragi colegi!
Aș avea și eu câteva obiecții de făcut. Aș avea câteva întrebări. 
1. De ce trebuie să mergem totuși în camping? Ca să avem curent la 220 V? Eu nu sunt adeptul campingurilor!!!! Nimic nu este mai frumos pe lume decât să fii off camping!!! Chiar dacă aș merge (se pare că la mare va trebui să merg într-un camping pentru că nu există altă variantă), eu, personal, nu m-aș conecta NICIODATĂ la o sursă de curent 220 V. Subliniez faptul că rulota mea este prevăzută cu tot ce înseamnă 220 și 12 V. Am făcut probe și la 220 și la 12 V. Am panou fotovoltaic și acest panou îmi dă o independență aproape absolută. 
2. Oare de ce avem nevoie numaidecât de 220 V? Pe mine mă sperie - spun acest lucru cu PROFUND RESPECT FAȚĂ DE COLEGI - pe mine mă sperie când văd pe acest forum - drag mie - colegi care propun fel de fel de sisteme de încălzire pe curent care au nevoie de kilowați serioși, sau aparate de aer condiționat, sau fel de fel de electrocasnice. Eu sunt rulotist mai nou, neștiutor, fără experiență; oare chiar avem nevoie de toate acestea? Nu doresc să jignesc pe nimeni, sub nicio formă. Vă rog să mă înțelegeți.
3. Rulota nu are oare gaz pentru a încălzi, sobă truma sau ce mai vreți și mai aveți voi, boiler pe gaz pentru apă caldă, frigider pe gaz? Singura mea grijă este să mă chinui să rămân cât pot de mult pe 12 V și pe gaz. Numai așa voi avea independență cât mai mare.

 

Am scris aceste rânduri și acum mă gândesc dacă să le trimit. Iertare dacă poate am supărat pe cineva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

@Florin Smolnicki

Folosind instalatia rulotei doar la 12 v, n-o sa ai nevoie de o priza de pamant auxiliara,  am scris ca nici eu n-am folosit, uzand mai mult dotarile mele pe rulota la 12 v, chiar si in camping!

Fiind racordat la 220 v este bine, dar nu obligatoriu!

Acum fiecare decide ce considera ca este bine pentru el!

Aici eram in camping la 1 Mai si foloseam incarcarea solara!

12312331_956252184427834_2038201068_n.jp

Dar si aici in campingul privat desii era doar 5 lei/zi curentul tot de dotarile mele la rulota m-am folosit!

Se vede si panoul mobil in soare, ca cel de pe rulota era la umbra!

 

12319313_956251594427893_1172692129_n.jp

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.