Eugen David

Legarea la pamant a rulotei!

44 postări în acest subiect de discuţie despre Legarea la pamant a rulotei!

Legarea la pamant a rulotei!

Mihnea Stoenescu

Nu, intrucat sursa (generatorul) este separata galvanic, nu are legatura cu pamantul. Acelasi lucru se obtine si in cazul folosirii transformatoarelor de separatie  legate la reteaua de distributie. Este una dintre metodele de a te dispensa de folosirea impamantarii. Tot ce trebuie evitat este sa nu te conectezi simultan la ambele conductoare. Daca atingi pe rand, pe oricare, nu este nici o problema (intr-o astfel de configuratie nu exista faza si nul).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Stoica

Absolut tot ce inseamna rulota cu instalatie electrica originala asupra careia nu s-a intervenit in nici un fel, nu prezinta nici un fel de pericol din punct de vedere electric.

Afara controalele sunt foarte dure si despagubirile (in caz de accident )sunt foarte mari .

Problemele incep sa apara atunci cind vrem sa aducem modificari la instalatia originala: nu se mai respecta aceleasi norme de protectie pe care le-a aplicat producatorul.

Sa luam putin in calcul si vechimea aparaturii electrice (care la unele rulote pe care noi le detinem depaseste 20-25 de ani), care isi spune cuvantul legat de parametrii de functionare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Ai perfecta dreptate, cu amendamentul (pe care l-ai considerat subinteles, desigur) ca mijloacele de racordare sa fie omologate ( prelungitoare prevazute cu ploturi de impamantare), iar furnizorul sa aiba tablouri, posturi de de distributie, cu impamantare verificata periodic (de altfel, colegul @Adrian D. a remarcat acest aspect ca fiind prezent in campinguri). 

Modificat de Mihnea Stoenescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Da.Ai dreptate .Mi-a scapat acest aspect .Am dat in citeva campinguri de adevarate dezastre (legat de partea electrica)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

In mod normal, in aceasta situatie, aceste unitati turistice ar trebui inchise de catre autoritati (sau macar amendate zdravan). Dar, in Romanica, stim cu totii nefastul obicei al pamantului:  las' ca merge si-asa !. Si nimeni nu le face nimic. Exemple avem din pacate destule, ...unele tragice.

Modificat de Mihnea Stoenescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Probabil ca au introdus aceasta prevedere pentru a face posibila activarea (functionarea) sigurantelor diferentiale.  In aceasta situatie de alimentare trebuie sa faci "eforturi" sau sa te incapatanezi pentru a te electrocuta. Nu este totusi exclus ca un copil zburdalnic si nesupravegheat sa bage 2 cuie in priza. In aceasta situatie ar fi salvat de protectia diferentiala.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Daca tot am "dotat rulota" cu o priza de pamant mobila, ma simt nevoit sa fac si o bica demonstratie "babeasca" cei drept, dar care este tot atat de mult posibila "sa mai deschida ochii" catorva din colegi! Caci pe cei "carcotasi" si asa n-am cum sa-i lamuresc!

Deci tarusul si cordonul de legatura:

http://imgur.com/a/QSxFR

 Am infipt in pamant tarusul in imediata apropiere a unei prize la 220 v, din instalatia casnica, alimentand printr-un cablu electric o sig automata de 25 A.

Am trecut pri siguranta faza, nulul ramand liber, nul la care am legat un bec si pe faza dupa sig de 25A.

http://imgur.com/3kAFq94

http://imgur.com/HKxb7aB

Din iesirea sig de 25A, am legat inca o siguranta automata de 10 A, aparatul de masura, dar inca un bec! Nulul folosit in acest caz, este nulul artificial, creeat de tarusul mobil!

Tensiunea in acest caz fiind mai mica cu cica 10-15 V, dar se vede-n poze!

233 V, cu nulul retelei.

http://imgur.com/eHbfYFK

Si doar 221 V, cu nulul creeat artificial, adeca tarusul mobil!

Am conectat si cea de-a 2-a siguranta, cea de 10 A, deci am dat tensiunea (faza retelei casnice) direct pe tarus; se vede ca becul ce foloseste nulul artificial s-a stins, tensiunea de asemenea este "0 V"! 

ATENTIE, este tensiunea retelei casnice si du doar "o tensiune indusa" din terte motive ce pot aparea la o rulota!

http://imgur.com/xIUyKjO

Ca urmare a faptului ca tensiunea este "0" pot pune/atinge tarusul fara probleme!

Vedeti pozele;

Se vede ca becul alimentat de la casic functioneaza, cum spuneam inainte dar se si vede este alimentat in acelasi loc pe faza cu voltmetru si celalalt bec.

Deci ating fara probleme surubul de contact al cablului ce merge la tarus, dar si tarusul!

http://imgur.com/xIUyKjO

http://imgur.com/DomIBOs

http://imgur.com/hUh2S2V

http://imgur.com/SPZn8tn

Acum, ca o complectare, daca am verificat contorul electric am constatat ca se roteste mai repede, tarusul alimentat cu tensiune functiuneaza ca un consumator, dar se pare ca nu consuma mai mult de 10 A, ar fi deconenctat sig cea de 10 A!

Am facut punte intre tarus si nulul retelei, dar in acest caz fiind scurtcircuit net, deconecta sig de 10 A "In fractiune de secunda"!

 

OBSERVATIE; daca pe tarus am aplicat tensiunea retelei casnice in mod direct, apoi in cazul unor tensiuni induse si mai mici poate pana la 100 de V, poate si maimult dar si mai putin, nu vor fi probleme, dragi colegi!

Si nu cine stie ce tarus, doar de 3/4 si lung de 60 cm, normal se folosesc de lungimi si sectiuni mai mari, dar bine si asa decat deloc!

Paza buna trece primejdia rea, mai bina sa te-mpiedici "de tarus si cablu" pe langa rulota, cum spunea "un destins coleg", dacat sa "te-mpiedici" si sa ramai acolo!

Apropo colegule, il poti bate chiar langa protap si n-o sa tempiedici niciodata, doar "daca esti impiedicat din nastere", dar atunci ai sa te-mpiedici de orice!

Ca tot venii vorba si iar "carcotea cineva", poate si-n caz de traznet mai ai ceva sanse, in detrimentul celor ce n-au realizata o priza de pamant la rulota!

Da chiar este bine s-o ai, in caz de orice!

Mai amintea cineva ca rulotele trebuie sa fie, sa aiba, sa aleea, alea; asa este, asa ar trebuii sa fie, numai ca inevitabilul se mai intampla! Dar tot el spune, intradevar rulotele noastre sunt, "mai vechi, mai uzate"! Si ce, ceva nou nu se defecteaza? Ba da, de multe ori! Chiar imi aduc aminte cazul in care a luat foc si a ars masina unui fotbalist, ceva "Porsche", nu orice masina, si nu veche, dimpotriva!

Deci inevitabilul mai lucreaza uneori!

Asa ca bafta si "noroc bun"! nay

 

12968699_1033755720010813_1267768963_n.jpg

12987917_1033755496677502_185252667_n.jpg

12988128_1033774153342303_26599998_n.jpg

12957137_1033774930008892_811143277_n.jpg

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Tocmai ce m-am curentat binisor la rulota acum 2 ore la mine in curte cu priza cu impamantare, am deschis si topic aici, nu inteleg de ce. 

Cred ca tarusul e binevenit. Mi-ar placea sa am un tarus de vreun metru cu cap de burghiu sa l infiletez cu o surubelnia electrica, apoi sa-l scot sa torn apa in groapa pt contact mai bun si sa-l bag la loc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

superok Corect !! Daca esti un bun si (mai ales prudent !) electrician nu te vei confrunta NICIODATA cu astfel de probleme, Si stiu DIN EXPERIENTA ceea ce spun. Probabil ca unii vor spune ca am imbatranit fara sa invat nimic... Este treaba lor ! Am invatat sa nu intreprind niciodata lucruri inutile si, se pare, ca am avut "noroc" in cei 43 de ani de activitate ! Ce sa-i faci, unii sunt mai cu bafta.

Modificat de Mihnea Stoenescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 3 ore, Traian M a scris:

Tocmai ce m-am curentat binisor la rulota acum 2 ore la mine in curte cu priza cu impamantare, am deschis si topic aici, nu inteleg de ce. 

Cred ca tarusul e binevenit. Mi-ar placea sa am un tarus de vreun metru cu cap de burghiu sa l infiletez cu o surubelnia electrica, apoi sa-l scot sa torn apa in groapa pt contact mai bun si sa-l bag la loc.

Colegule @Traian M, desii spui ca "ai patit oarece", adeca te-ai curentat, tot cu supeficialitate privesti problema! Treaba ta!

Nu trebuie nici un cap de burghiu, doar un simplu tarus care sa nu fie ruginit, galvan daca se poate, pe care sa-l bati/infigi in pamant! Si crede-ma avant "teul" acela sudat la capat iese foarte usor, i-l rotesti un pic apoi i-l poti extrage cu usurinta!

Daca aveai sasiul rulotei legat la pamant colegule, nu se/ntampla sa fi curentat!

Multi colegi "au luat la misto problema", dar zau nu-i de jucat cu asta!

Se poate-ntampla oricui si oricand, si poate fi si fatal!

Doamne fereste!

Nu trebuie sa mergem pe ideea "las ca nu mi se-ntampla chiar mie"!

Daca-i urmarit postarea mea, ai putut vedea ca am pus mana pe tarusul infipt in pamant, el fiind alimentat direct cu 220 v, nu doar inductie!

E clar ca undeva in instalatia rulotei este un defect o atingere a plusului rulotei la masa rulotei! Doar a plusului, tinand cont de pozitia in care-a fost introdus in priza! Doar unul din firele/conductoarele instalatiei, daca erau amandoua declasa siguranta pe scurt!

Trebuia sa incerci si cu fisa cablului la 220 intors in priza! In mod sigur nu se-ntampla sa mai curenteze, dar poti verifica!

Si pana ce remediezi defectul sa-ti insemnezi pe stecher, faza pentru a nu o mai alimenta tot cum a fost, ci invers, verificand intotdeauna cu un creion de tensiune dispunerea fazei in priza ce urmeaza sa te alimentezi!

Bafta colegule!

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Bunaoara si in acest caz, unde tarusul era infipt foarte putin, tensiunea sa vede ca este foarte mica, cca 160 V, dar si cu tensiunea retelei pe el, tot 0 este, si pot pune mana linistit pe el!

La fel  si pe si la rulota cu sasiul legat la pamant!

12957326_1033808813338837_75164433_n.jpg12969259_1033808686672183_1013545728_n.jpg

11419906_1033801360006249_1053326583_n.jpg

 

 

12966146_1033801676672884_1436607535_n.jpg

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

A se retine ! NU NEG IMPAMANTEREA ! Sustin ceea ce pledeaza colegul @Eugen David ! Dar, deasemenea sustin, ca toate lucrarile pe linia 220v AC sa fie facute profesional, fara improvizatii, astfel incat astfel de masuri sa fie considerate ca extreme, fiindca, intr-adevar nu este o joaca !! Daca nu va pricepeti, apelati la personal calificat. Este bine, atunci cand va conectati la retea intr-o locatie (camping), sa verificati validitatea impamantarii (obligatorie pentru furnizorul de servicii care pretinde plata a serviciului de furnizare).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Colegu, @Mihnea Stoenescu, eu am facut o demonstratie, cum se spune "asa pe genunchi, babeasca" pentru a intelege cei ce vor dorii, cat de utila este o impamantare auxiliara in cazul ca se foloseste alimentarea la 220 v, ori de unde va fi ea alimentata (camping, acasa, de la vre-un cunoscut pe undeva etc)!

Normal ca pentru 12 v, nu este necasara asa ceva, dar daca folosesti invertor 12/220 v, este aceeasi treaba ca si cand esti direct alimentat la 220 v!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Ei, @Eugen David, aici este putin de discutat... Este cam aceeasi problema ca si conectarea la un grup electrogen. In aceste situatii nu exista faza si nul. Pericolul va exista in situatiile in care "consumatorul" va dori cu tot dinadinsul sa ia "in brate" ambele conductoare, ceea ce, sa recunoastem, este ceva cam bizar (sau, daca este cardiac, sa fie o tentativa de sinucidere, asa, in sanul naturii, pentru ineditul anchetei judiciare !biggrin). Daca dorim activarea sigurantei diferentiale, trebuie (obligatoriu !) sa definim faza si nulul prin impamantarea unuia dintre polii grupului sau invertorului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

împământarea e buna, doar ce am facut-o acum vreo 2 ani, am 5 tarusi galvanizati de 2, 5m infipti in pamant legati cu platbanda intre ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Foarte bine ai facut, numai ca asta ai facut-o pentru casa, si eu am realizat asa ceva pentru casa!

Este bine si bun si la rulota! Acum nu 5 tarusi, dar "unul si bun" ne poate salva de la-ncurcaturi nedorite!

Succes!

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Eu banuiesc si prelungitorul care e cam vechi si stecherul cam varza. O sa fac un test cu alt prelungitor mai bun cand nu o mai ploua afara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 1 oră, Traian M a scris:

Eu banuiesc si prelungitorul care e cam vechi si stecherul cam varza. O sa fac un test cu alt prelungitor mai bun cand nu o mai ploua afara.

  Ar fi simplu sa fie (cablu de alimentare, stecherul), ai scapa usor, nemaifiind nevoit "sa sapi" prin instalatia rulotei!

Bafta!

Mai zic ceva! Priza din care a fost alimentata rulota, are contact de protectie dar si legat la pamant? Daca avea n-ar fi curentat, dar posibil sa fi fost o priza normala, fara contact de protectie si binenteles si legat la pamant!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

La rulota este relativ simplu sa verifici instalatia electrica: se masoara cu un ohmetru sau chiar o lampa de control continuitatea intre sasiu si bornele de impamantare ale fiecarei prize, precum si ale aparatelor conectate la 220 V (de exemplu frigiderul). Daca priza la care se conecteaza rulota are impamantare, nu este nevoie de legare suplimentara la pamant. Ca masura de siguranta suplimentara se poate face o priza de pamant linga rulota, asa cum s-a descris mai sus.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.