Pop Vasile

Sfat achizitie Weinsberg

15 postări în acest subiect de discuţie despre Sfat achizitie Weinsberg

Sfat achizitie Weinsberg

Pop Vasile

Rog pareri despre rulotele Weisberg, si modelul 450FU ( daca merita, o cumpar noua)

Imagini

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Nu cunosc rulota, ceea ce pot sa-ți spun e faptul ca dacă m-ar tine buzunarul eu unul mi-as lua o rulota noua.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Este o rulota buna, cunosc pe cineva pe care a folosit-o mult pana a cumparat un camper..Sunt fabricate in Ungaria sub licenta Knaus Tabbert.

Importator direct Peti, Peter Luidort, de la Dej:0722509492 sau 0727336475 ; 0264223435.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

hiCe poti sa spui vis a vis de o rulota noua! :ascratch:

Dupa cat se vede-n poze este si faina si dotata, dar si spatioasa!

Succes la achizitionare! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

CaraOne 450 FU

Cel mai ieftin poti sa o scoti daca te duci si o cumperi singur fara TVA de la fabrica din Ungaria de aici Knaus, pretul de lista este 3.986.000 forinti cu TVA 27% inclus si are toate pachetele incluse, daca scazi tva-ul si inmultesti cu cursul de 1, 5 le pe suta de forinti iesi la  43646 lei fara tva.
In tara esti obligat sa platesti TVA-ul 20% deci ajungi la un cost de achizitie de 52376 lei la care mai pui drumul pana in Ungaria intre 200 si 500 de euro depinde cat de cheltuitor esti, apoi trebuie sa ii faci omologare la RAR, numere rosii, RCA si ITP in total un 1200 de ron . Asta insemna sa o scoti la 55000 de lei ceeea ce inseamna 12300 de euro, cu 2400 de euro mai ieftin decat ti-o aduce dealerul oficial de Weinsberg din Otopeni/Balotesti.
Cei drept dealerul ti-o aduce la gata cu toate actele, RAR, numere rosii , decat te duci si faci RCA si pleci la plimbare.
Acuma tu decizi daca merita 2400 de euro timpul pe care il vei pierde sa te duci in Ungaria s-o iei, sa stai pe la cozi la ANAF sa platesti TVA-ul, sa stai la RAR etc.
Eu zic ca daca ai timp merita s-o faci singur, poate mai scoti si vreun discount de la unguri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Tin sa te contrazic Adrian, cand cumperi un vehicul NOU dintr-o tara membra UE si il inmatriculezi intr-o alta tara membra UE, platesti TVA-ul in tara unde il inmatriculezi prima data. E norma europeana. 

La vehiculele SH nu se aplica tva pt ca primul proprietar l-a platit deja la achizitie.

In Romania l-a Serviciul inmatriculari cand vii cu vehicul nou importat individual iti cer chitanta de plata a TVA in Romania. Multi s-au tapit si au cumparat masini noi cu TVA in Germania si au mai trebuit sa il plateasca din nou in Romania.

In concluzie daca vrei sa cumperi un vehicul nou din UE trebuie sa ii zici dealerului ca e pt export si sa-ti faca factura fara tva. In Romania daca esti persoana fizica si vrei sa inmatriculezi iti tb chitanta tva de la anaf. La firme e posibil sa nu fie nevoie, ca platesc tva-ul la valoarea de instrainare.

Modificat de traianm
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Da, asa e.  Tot ce este nou, trebuie platit TVA in tara de destinatie a inmatricularii.

TVA-ul pentru vehicule noi din UE - se plateste in Romania, inainte de imatriculare, cu exceptia societatilor comerciale inregistrate ca platitoare de TVA care il pot deduce din alte operatiuni deductibile.

De fapt, asta e si mecanismul prin care se face evaziune fiscala la greu in Romania, prin smecheria cu  firme fantoma.

Toate marile hipermarketuri apeleaza la smecheria asta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Si ca sa ii raspund initiatorului, am fost la dealerul Weinsberg din Balotesti in decembrie si am vazut modelul 450 FU e frumos, baia e mare, coltarul se face un pat mare, peretele e de 3 cm grosime spre deosebire de hobby care e de 2, e usoara pt ca nu are mobila grea cu finisaje premium si insertii de inox cum e la un 450 FU de la knaus sau similara Hobby.

Pretul era 14700 de euro cu tva acte etc,  cum am mai zis mai sus.

Si eu sunt interesat de ea dar sunt intro dilema si lupta interioara, o vreau dar nu imi vine sa dau chiar atatia bani pe ea.

As putea s-o iau dar cand ma gandesc ca practic bag banii intr o jucarie care o s-o folosesc maxim 40 de zile pe an si isi pierde valoarea si se deterioreaza in timp, nu imi vine.

14700 de euro e jumatate de garsoniera sau apartament 2 camere nou la Aparatorii Patriei, Berceni IMGB.

Stiu ca vreau o rulota buna dar inca nu stiu cat merita sa dau pe ea. Banuiesc ca intre 5000 si 8000 de euro pt o rulota relativ noua dupa 2008 ar fi un compromis care l-as putea face, dar nu am gasit inca ceva sa se incadreze.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Eu zic ca o rulota buna care sa iti satisfaca nevoile de 40 de zile pe an nu merita o investitie mai mare de 5000 de euro, ca apoi oricum m-ai bagi ceva bani in celelalte 1000 de lucruri necesare confortului dorit de tine. Succes.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Pop Vasile ce ati mai rezolvat cu rulota? Ma intereseaza si pe mine sa cumpar o rulota noua peste vreo 2 ani :clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Pop Vasile

Scuze pentru întârziere.

Nu am cumpărat rulotă. Motivele sunt multe și mărunte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan.Alexandru

Am cumparat eu,

E super rulota. 

Daca aveti intrebari ma gasiti aici :)

13582143_1111257032273856_3167757244647800811_o.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Te invit sa ne spui si noua câteva cuvinte despre ea in secțiunea Rulota mea ...:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Salut Bogdan, te rog deschide un topic cu prezentarea rulotei, unde.sa.scrii și detaliile de achiziție. Ma interesează și pe mine sa cumpăr una la anul sau cel mult peste 2 ani.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan.Alexandru

Am rezolvat o prezentare in sectiunea Rulota mea : 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.