Laur S.

Sistem Fotovoltaic

8 postări în acest subiect de discuţie despre Sistem Fotovoltaic

Sistem Fotovoltaic

Laur S.

Ma intereseaza achizitionarea unui sistem fotovoltaic pentru o rulota cu consumatori normali (incluzand laptop, televizor, incaractoare telefoane, etc), insa nu stiu ce putere ar fi suficienta, cati acumulatori ar trebui sa cumpar si de ce putere. Va rog sa ma ajutati cu un sfat! Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

TEODOR

Buna @Laur S.! Ai folosit functia cautare? Stiu ca s-au scris destule acolo legate de aceste panouri, poate gasesti ceea ce te intereseaza.

Modificat de TEODOR

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare,

Inainte sa dai cautare pe forum, fa-ti un calcul cat consuma ce ai tu in rulota. Un exemple simplu ar fi cam asa: laptop=60W, tv=30w, lumini=25W............etc

Este doar un exemplu cum sa-ti calculezi necesarul de care ai nevoie, La final stii ce putere au consumatorii (dupa ce te uiti pe eticheta tehnica de la fiecare consumator si faci suma acestora), stii tensiunea, din acesti doi parametri iti rezulta curentul. Este cea mai simplificata varianta de a afla cat curent consumi pe ora, si de aici sa-ti dimensionezi panoul si baterie si toate cecelalte.

Dupa toate astea, poti sa cauti pe forum, ca s-au scris multe. Spor :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laur S.
On 14.01.2016 at 12:04, TEODOR a scris:

Buna @Laur S.! Ai folosit functia cautare? Stiu ca s-au scris destule acolo legate de aceste panouri, poate gasesti ceea ce te intereseaza.

Am incercat cu functia cautare, dar nu-mi gaseste nimic, din pacate!

On 14.01.2016 at 13:58, Cristian Popa a scris:

Salutare,

Inainte sa dai cautare pe forum, fa-ti un calcul cat consuma ce ai tu in rulota. Un exemple simplu ar fi cam asa: laptop=60W, tv=30w, lumini=25W............etc

Este doar un exemplu cum sa-ti calculezi necesarul de care ai nevoie, La final stii ce putere au consumatorii (dupa ce te uiti pe eticheta tehnica de la fiecare consumator si faci suma acestora), stii tensiunea, din acesti doi parametri iti rezulta curentul. Este cea mai simplificata varianta de a afla cat curent consumi pe ora, si de aici sa-ti dimensionezi panoul si baterie si toate cecelalte.

Dupa toate astea, poti sa cauti pe forum, ca s-au scris multe. Spor :) 

Eu as vrea sa merg pe cat mai multi consumatori (la un calcul), insa nu am decat dotarile standard ale rulotei (nu am boiler) si un laptop...cam atat! Am cerut sfatul vostru tocmai pentru ca nu pricep o boaba despre tensiuni, consum curent/ora, watt, volt, kw, etc... Multumesc oricum pentru sugestii!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Buna @Laur S.! .Uite asta am gasit cu functia cautare.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laur S.

Multumesc mult TEODOR! Eu gasisem ceva de 250W, m-ar tenta, dar in anunt zice ca mi-ar trebui doi acumulatori...asa o fi sau pot sa iau doar un acumulator mai maricel si e suficient? :ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Laur S.  Recomandarea mea pentru ce consumatori ai tu si defapt majoritatea dintre noi, este un sistem format din:

- panou fotovoltaic monocristalin de 150W -650 lei de aici sau daca vrei mai ieftin, de 100W la 450 lei tot de acolo...Eu ti-l recomand pe cel de 150W, ca sa-ti incarce mai repede bateria:

- regulator solar, care controleaza incarcarea bateriei de 30A cu afisaj digital la 175 lei de aici ( vezi ca ti-l da cu 165 lei ) /.;

- acumulator de 100-120W de preferat pe gel, agm, vrla...Asta e cam scump nou, de la 800 lei in sus, dar pentru inceput poti folosi unul second-hand pe care il poti gasi la preturi intre 250-350 lei sau unul auto nou...

- invertor sinusoida pura de 300W la 380 lei de aici sau de 600W la 570 lei,  de pe acelasi site...

Cam asta ar fi dotarea de baza, bineinteles ca depinde si de bugetul fiecaruia...Se poate face o configuratie si mai ieftina, dar pierzi la calitate, sau si mai scumpa daca te tine buzunarul...:ascratch:  Eu zic ca sistemul de mai sus e suficient pentru nevoile unei rulote...hi

Modificat de Daniel-P
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.