Alex E

Rulota pentru orice sezon - spatiu interior 450

13 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota pentru orice sezon - spatiu interior 450

Rulota pentru orice sezon - spatiu interior 450

Alex E

Buna ziua,

Sunt in cautarea unei rulote rezistente pentru orice sezon. Doresc sa fac trasee de lunga durata 7-8 luni pe an (practic va deveni ca o casa pentru o perioada de timp), cu perioade destul de mari in off camping. Sunt interesat de model tip cu pat lat:  

Knaus - AZUR 450

Dethleffs Camper 450 FL

CaraOne 450 FU

Ca si buget estimat pentru rulota si dotarea aferenta ar fi 10000 Euro. 
Ca si dotari ma gandesc ca as avea nevoie de:
- un rezervor mai mare de apa
- 2 butelii
- panouri solare
- truma vent 
- aer conditionat
- eventul exista posibilitatea de masina de spalat haine?
As dori sa cer cateva sfaturi utile daca sunt diferente notabile intre diferite brand-uri (recomandari de brand-uri ? -  eu m-am uitat la un Wiensberg nou si mi-a placut), si de asemenea daca ar trebui sa caut anumite dotari mai ales pentru perioade lungi de off camping.
Mersi mult si La Multi Ani,
Alex

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Edi Berezovski

Buna ,
Iti sugerez sa te orientezi spre o autorulota , e mai completa si mai usor de manevrat.La banii astia gasesti  destule 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex E

@Adrian V.  Prima e SH si e pana in 10000. Celelalte 2 erau noi de pe site-uri de companie, si le-am pus doar ca exemplu, ca arata exact compartimentarea care ma interesa. 

@Fugulin Cristian Cred ca o sa ma orientez pe SH, n-am reusit sa negociez pentru una noua  la banii pe care ii am alocati. 

@edi berezovski Sunt de acord, insa vreau sa am mai multa flexibilitate de miscare. Pot fi anumite drumuri off road pe care le pot face cu masina, si lasa remorca la KM departare.

Ati recomanda un anumit brand, sau ca izolatie si rezistenta toate sunt aproximativ la acelasi standard ? 
Are rost sa ma uit la SH si dupa brand anume sau doar sa fiu atent la ce s-a scris pe forum ca ar trebui verificat de ex in articolul: "Cum se verifica o rulota la cumparare" si la dotarile remorcii ?

Mersi,
Alex

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Eu ma-ndoiesc ca o rulota in jurul a pretului estimat de tine sa nu aiba dotarile mentionate de tine, ba chiar cu mult mai multe!

Acum ca n-o avea 2 butelii nu este "o gaura-n cer", gasesti la orice ora sa-ti mai cumperi inca una, poate aerul conditionat posibil sa nu fie printre dotarile mentionate, dar mai sti?

Acum n-as crede insa ca nu ai si masina potrivita sa tragi asa ceva din moment ce doresti a investii intr-o rulota cam 10 000 de euro!  :ascratch:

Dar foarte bine poti sa te descurci si cu una "de bani mai putini", avand dotarile dorite! Sa nu uitam ca "si cel mai frumos armasar va ajunge intr-o buna zi o martoaga"! tamp

Mult noroc si succes in alegerea rulotei dorite! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Si eu sunt de parere ca si Adrian, ca cel mai mult conteaza dotarile, compartimentarea si eficienta spatiului interior, starea in care se afla din punt de vedere al modului cum a fost intretinuta si abia dupa aceea, marca...La acest buget gasesti sigur ceva care sa te satisfaca, bafta multa! xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex E

Ca si masina un Ford Ranger. Bine inteles ca daca gasesc si mai ieftina e bine. Asta e bugetul maxim pe care l-am alocat. Ca si compartimentare m-am decis deja, clar un model de genul aratat in primul post. Deci sa inteleg ca brand-ul nu e chiar atat de important.

M-ar interesa putin daca sunt rulotisti care au ales ca mod de viata a sta in rulota perioade lungi de timp ( de ex 1 an de stat continuu in rulota si mers in diferite locatii, in care stai intre 1 saptamana si 2 luni), si cum li se pare, cam de ce au avut nevoie prin rulota ca dotari ca sa isi faca viata confortabila. Poate e mai bine sa deschid un topic separat pentru aceste intrebari.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

N-ar fi rau, cum nici deschiderea altui topic in sectiunea dedicata in care sa prezinti si masina! superok

Dapoi la cat de mare este Fordul Ranger nu stiu de ce-ti mai trebuie rulota? tamp

Glumeam desigur! :laughing:

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex E

Dap am si categoria E. Consumul intr-adevar e un cost la care ma gandesc, si pe care mi-l asum.  Sper totusi ca la drum lung e mai scazut, masina consuma aproximativ 8 la drum intins. Chiar cu cat va creste consumul in medie cand agatati rulota ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Depinde de motor, viteza de deplasare, greutate, etc...media e in jur de 2, 5-3 litri la 100km...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Daca vrei sa stai perioade lungi off camping va trebui sa cauti o rulota cu boiler de apa calda pe gaz sau si pe gaz; de asemeni daca te gindesti sa achizionezi si cort cred (daca  prinzi si anotimpuri reci) va trebui sa te axsezi pe corturi gen LMC sau KNAUS mai solide mai groase sa nu intre apa.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Eu am avut inainte de Hobby un Knaus Sudwind ce avea din fabrica compartimentul de butelii izolat pt timp racoros, plus ca toata rulota era mult mai bine izolata. Daca te orientezi pe Knaus cauta mai bine Sudwind decat Azur. Cele pana in anul 2000 sunt foarte robuste.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Vezi daca se apropie de preferintele tale. Cred ca este loc si de nitica negociere caci este de cam mult timp la vanzare:

Da cick pe Oferta rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
S. Simion

Dacă vă doriţi o rulotă "pentru orice sezon" (aşa cum şi eu mi-am dorit), atunci, după părerea mea, doar cele scandinave trebuie avute în vedere. Sunt destule mărci (permiteţi-mi să nu le zic branduri): Solifer, Polar, Kabe, Cabby, Fjallvagnen, Oggestorp, Maatkaaja, Bjolseth, SMV, Smalandia...şi ar mai fi, dar nu mi le amintesc pe toate. Astea merg folosite lejer şi iarna, au izolaţie net mai bună decât cele continentale, de vară. Sunt, în schimb, mai grele şi de vreo 2-3 ori mai scumpe, la acelaşi gabarit şi an de fabricaţie.
Uitaţi-vă la una din mărcile astea, s-ar putea să vă placă foarte tare. Sau nu, depinde de gusturi.
Sigur găsiţi pe Google destule informaţii.
Vă ajut şi eu cu alte informaţii despre rulotele nordice, din puţinul pe care-l ştiu şi eu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.