Ionutz

Vreau să încep aventura de rulotist

23 postări în acest subiect de discuţie despre Vreau să încep aventura de rulotist

Vreau să încep aventura de rulotist

Ionutz

Mi-am propus ca în această vară să călătoresc cu rulota. E o experienţă absolut nouă.
Deocamdată ştiu prea puţin ce mă aşteaptă şi sper să găsesc pe acest forum cât mai multă informaţie.
Mi-am luat deja o maşină care cred că se va descurca să ducă o rulotă, un Peugeot 4007 dotată cu cârlig.
Acum urmează să caut o rulotă. Fiind prima rulotă probabil nu voi investi mai mult de 2000 Euro.

Distribuie această postare


Link către postare

Viorel C.

bun-venit

Bun venit alaturi de noi si succes in achizitionarea rulotei dorite!
nay

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Buna seara !!! In paginile forumului veti gasi atat informatii cat si raspunsuri la intrebarile pe care vi le puneti vis-a-vis de acesta experienta, absolut noua pentru d-voastra. Deasemenea, nu ezitati sa intrebati atunci cand doriti un sfat, o parere, sau aveti vreo nelamurire legata de activitatea rulotistica...Va doresc succes si bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Drinovan Ovidiu

Bun venit!bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Eugen David

bun-venit  , acum ce rulota vei vrea si ce te vei "alege" sper ca vom vedea si noi "!

Succes,  si bafta! superok

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Ionutz

Multumesc pentru primirea calduroasa! Inteleg din asta ca rulotistii sunt foarte uniti unii cu altii si se sprijina la nevoie.

La o prima rasfoire pe forum am decis ca am nevoie de o rulota mica, de 2 locuri de dormit, dar poate cu loc de luat masa separat. De asemenea cred ca este important sa aiba Frigider cu 3 cai (gaz, 12V, 220V),  Cupla antibalans,  WC cu golire exterioara, cuva de dus si desigur Fara miros, mucegai, infiltratii, accidente. Adica minimul necesar pentru confort.

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Toate rulotele au frigider care functioneaza pe 3 cai (gaz, 12v, 220V), cupla antibalans daca are bine, daca nu, nu-i nici o problema daca ma uit la masina ta cu care o tragi, wc fix-da, iar despre infiltratii trebuie sa o verifici bine la fata locului...Ar mai fi importante doua lucruri dupa parerea mea; un cort bun si un truma-vent pe 12v, restul dotarilor se pot rezolva pe parcurs...Bafta! nay

Modificat de Daniel-P

Distribuie această postare


Link către postare
Gogonea Razvan

Bun venit!
Masina care ai cumparat-o este cu cutie de viteze mecanica? Sau variator?
Trebuie sa fii atent ....nu poti tracta o rulota grea...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Ionutz
în urmă cu 8 ore, Gogonea Razvan a scris:

Bun venit! Masina care ai cumparat-o este cu cutie de viteze mecanica? Sau variator? Trebuie sa fii atent ....nu poti tracta o rulota grea...:ascratch:

Este cu 6 trepte manuale , si are 2x4, 4x4 auto si 4x4 blocabil, motor diesel de 2200, 150 cai

Distribuie această postare


Link către postare
Marius George

bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Mircea

bun-venithi

Distribuie această postare


Link către postare
Cristian Ionita

Bun venit!
Sunt sigur ca aici vei gasi cele mai bune sfaturi pentru ati cumpara rulota care ti se potriveste cel mai bine... bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Costica V.

Bine ai venit in comunitatea noastra !!  bun-venit
Cat despre ajutor/informatii, "cere si ti se va da"!  
Permanent aici vei gasi prieteni/colegi care te vor ajuta !!  nay 

Distribuie această postare


Link către postare
Ionutz
On 12/30/2015 at 22:18, costica V. a scris:

Cat despre ajutor/informatii, "cere si ti se va da"!  
Permanent aici vei gasi prieteni/colegi care te vor ajuta !!  nay 

Cu cât citesc mai mult pe acest forum, cu atât îmi dau seama că nu este totuşi aşa simplu să fii rulotist începător. Deşi este aparent tot o casă, rulota are destule reguli diferite de o casă normală. Încerc să lămuresc cât mai multe înainte de achiziţia unei rulote.
De exemplu :
1.De ce este de preferat un WC fix în locul unuia mobil ? Asta mobil nu e mai bun ca poti sa-l tii si afara, sau sa-l schimbi mai usor ?
2.De ce nu au toate rulotele cadita de dus, mie mi se pare mai importanta decat chiuveta la baie, pentru ca as putea sa ma spal pe maini sau pe dinti si la chiuveta din bucatarie ?
3.Vad la rulote aragaze cu 3-4 focuri, cred ca 1 foc era suficient. Acasa rar folosesc 2 focuri.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Ionutz

Multumesc frumos de raspunsuri.

În concluzie nu e aşa grav un wc mobil. Observasem ca majoritatea pun la priorităţi un wc fix. La cadiţa de duş mă gândeam desigur sa existe obligatoriu furtunul de duş.

O altă problemă la care nu văd rezolvare este că nu există soluţie pentru spălatul rufelor, în situaţia în care folosim o perioadă mai îndelungată rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Lucianistrate
On 12/30/2015 at 9:29, Ionutz a scris:

Inteleg din asta ca rulotistii sunt foarte uniti unii cu altii si se sprijina la nevoie

Bun venit in primul rand.

In privinta continuarii citatului de mai sus, ai perfecta dreptate, exact asa este, la fel am simtit si eu.

Distribuie această postare


Link către postare
CristianG

bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Drinovan Ovidiu

Bun venit!bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Barac Catalin

Bun venit Ionutz, si spor la cautat casute cu roti, vorba unui coleg cu cat este mai simpla cu atat o faci tu cum vrei, si la ce bani vrei!(colegu se referea la viata).

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.