Viorel C.

Modificare kilometraj = puscarie

4 postări în acest subiect de discuţie despre Modificare kilometraj = puscarie

Modificare kilometraj = puscarie

Viorel C.

A fost initiat un proiect de lege ce face referire la cei care dau înapoi kilometrajul unei maşini înainte de vanzare.
Noul proiect de lege propune închisoare de la 2 la 5 ani pentru savarsirea înselaciunii în legatura cu date sau caracteristici ale vehiculelor.

Iata ce scrie in proiectul legislativ:
„Prin date sau caracteristici ale vehiculelor se înţelege: elementele de identificare, provenienţa, modificările şi intervenţiile, inclusiv asupra odometrului, istoricul reviziilor, reparaţiilor şi accidentelor rutiere în care a fost implicat vehiculul. Fapta constituie infracţiune independent de diligenţa depusă de persoana care devine titular de drepturi asupra vehiculului”.

Parerea mea este ca incet, incet, vor dispare tentatiile  multora de a insela si de a pacali pe cei naivi.

By8FyMK.jpg

Sursa imagine

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vali Savoiu

Din pacate nu o sa sperie decat pe foarte putini (si aceia pentru foarte putin timp) ca orice lege data cu dedicatie. SI pana acum aveam art 244 din codul penal care incrimina inselaciunea (prevede pedeapsa cu inchisoarea de pana la 3 ani).
Problema este ca trebuie mai intai dovedita fapta si este cam greu de realizat lucrul acesta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Savoiu

Eu spuneam ca nu poți dovedi cine a dat km înapoi. .. samsarul o sa se jure ca asa a luat-o.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Tot ce se poate, dar si in Germania "se rezolva" numarul de km de pe bordul masinii, nu numai la noi!

Numai ca nu nemtii originari fac asta ci "hendlarii" ce detin "platurile" cu masini sh, care sunt cam de peste tot, rusi, turci, bulgari, polonezi dar si "romanasi de-ai nostri" fie ei blonzi ori bruneti!

La dorinta cumparatorului se ofera si acest serviciu fara costuri suplimentare! Am trecut prin multe asemenea "experiente"!

Binenteles si masina trebuia sa merite sa-i fie "aplicat procedeul", nu pentru "un amarat de Golf III, ori vreun Opel etc...

Neamtul originar are niste preturi in platul lui ce depaseste cu mult pretul "de acasa" in RO!

La noi prima si intaia-si data am intampinat procedeul in targul de masini din Pitesti, fac referire la vechile Daciii cu bord mecanic nu din cele electronice intrate pe piata dupa "99!

Rezolvau problema pe loc in cateva minute, asa de la ei am invatat si eu si multi dintre cei ce faceam "trafic"cu masini!

Cat despre cele electronice sunt destui baieti ce fac asta, inainte era 50-70 de euro/masina, negociabil pentru mai multe! Acum o rezolva malt mai ieftin!

La Logan era foarte simplu sa dai bordul/ceasurile jos si sa duci mai multe la "operatie", mai greu insa era la Solenta!

Si cum noi romanii suntem "destul de creduli" normal ca un cumparator "punea botul"!

Ei acum tocmai din asta cauza, desii de ceva timp "umblu prin targuri" sa-mi achizitionez o alta masina nu ma hotarasc!

Daca urmaresti netul pe site-urile de specialitate, mai toate masinile au km intre 160 000 si rareori 210 000, mult mai rar mai multi km, fac referire in special pentru Audi A4/b7, af 2005-2008!

Tucsonul care iar ma intereseaza prin targuri la noi in Ardeal nu prea sunt in afara din cele autoutilitare si din acelea nu vreau, sunt ceva Tusonuri diesel af 2005-2007 dar teama inca exista!

Asa ca am hotarat sa merg din nou in Germania sa cumpar una doar dela privat nu din concesionare, cu riscul c-o platesc mai mult, dar o iau pentru mine!

Astept sa-si vanda baietii ceva masini ca sa am parteneri de drum!

In ultima ora, Vali Savoiu a scris:

Din pacate nu o sa sperie decat pe foarte putini. Problema este ca trebuie mai intai dovedita fapta si este cam greu de realizat lucrul acesta.

Asa este, si este si unul din motivele ce nu-ti este prezentata si "cartea servis" originala a masinii, ca si masluite sunt destule! tamp

Da se poate dovedi ca s-a "umblat pe acolo" dar nu si unde si cand si cine, masina nemaifiind prezentata-n servisuri fiind iesita din garatii!

Fiind insa intrata-n sevis pentru "diferite" este altceva!

 

24 minute în urmă, Vali Savoiu a scris:

Eu spuneam ca nu poți dovedi cine a dat km înapoi. .. samsarul o sa se jure ca asa a luat-o.

 

24 minute în urmă, Vali Savoiu a scris:

 

Normal!

 

Modificat de Eugen.D
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.