Daniel Poenar

Achizitie rulota 5 - 6 locuri

11 postări în acest subiect de discuţie despre Achizitie rulota 5 - 6 locuri

Achizitie rulota 5 - 6 locuri

Daniel Poenar

Buna seara,
As dori sa achizitionez o rulota de 5 - 6 locuri in prima parte a anului 2016.
Masina : Grand Scenic 1.9 diesel 130 CP, MMA 2170 Kg;  
sau                       
Duster 1.5 diesel 110 Cp, 4 x 2, MMA 1785 Kg;
Numar de locuri : 5 - 6,   2 adulti si 2 copii varsta 5 ani respectiv 1 an, de preferat cu paturi suprapuse.
Buget : de incepator  2500 - 4000 Euro in functie de stare si dotari
Modelul la care eu m-am gandit este un Knaus de 5 - 6, in cazul in care are cineva sau poate sa aduca la comanda va rog sa ma contactati danypo82@yahoo.com / 0735206077.

Orice sfat sau recomandare sunt bine venite.

Multumesc de raspuns!
Daniel

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Sper ca ai inteles de ce ti-am scris sa postezi in forum, dupa mesajul primit in privat.

Referitor la dorinta ta de a achizitiona rulota dorita, in momentul cand esti hotarat, telefonul meu iti sta la dispozitie si putem discuta.
Dupa o discutie telefonica (in situatia ca va avea loc), iti pot trimite cateva adrese de site-urii din Olanda, in care poti sa descoperii cateva rulote care sa-ti satisfaca dorintele, sper.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Bree Adi , de ce descurajezi matale oamenii ? eu trag cu Logan rulota de 5 locuri .
Daca gaseste o rulota compacta cu 5 locuri o poate trage linistit ; acum depinde ce vrea cu 5 locuri compacta sau cu 5 locuri de 7 metri ..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Poenar

Salutari,
Multumesc de sfaturi, modelul la care ma gandesc ar fi aceasta rulota KNAUS
Greutate proprie / MMA: 940  / 1100 kg

@Adrian V., scriu de pe telefon. Imi cer scuze pentru aliniament.
Masina cu care voi tracta rulota va fi Renault-ul
Ceva pareri despre rulota ??
Multumesc anticipat de raspuns

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

In poze arata bine si are o impartire interioara buna pentru ce ai spus ca-ti trebuie.Cele spuse de @Adrian V. mai sus, pot constitui pentru tine argumente la o eventuala negociere , pentru ca eu cred ca mai este loc de asa ceva.Bine ar fi sa iei cu tine pe cineva care cunoaste si eventual sa-ti spuna ce vei mai avea de facut la ea. Mare atentie!

Totul trebuie verificat pe ea! Eu am luat una (tot Knaus) si nu am verificat boilerul, iar cand am ajuns acasa am constatat ca lasase apa in el peste iarna si era spart.Restul , daca vrei sa-ti mai pui ceva pe ea, poti sa o faci linistit, in timp, acasa la tine. Daca rasfoiesti forumul vei constata ca mai toti si-au facut modificari la ele , adaptandu-le la nevoile lor.Dupa parerea mea este o marca buna de rulota , dar trebuie neaparat sa iei pe cineva cu tine care stie unde sa se uite.
Iti doresc multa bafta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Salut,
Daca-ti place rulota, ai banii necesari,   masina Grand Scenic 1.9 diesel 130 CP, MMA 2170 Kgrulota KNAUS Greutate proprie / MMA: 940  / 1100 kg = 3270 kg deci nu-ti mai trebuie inca o categorie la permis, rulota este frumoasa si din cate vad eu si are 5 locuri clare de dormit, ce te retine sa nu o cumperi ?
Daca ar avea si cort ar fi perfect. Daca nu are sa negociezi la pret macar cat sa-ti cumperi unul.

Rulota o cumperi pentru tine, familie si nu ca sa-mi placa mie sau vecinului din camping sa mai stiu eu cui.
StiI vorba aia : " Vazut - Placut - Cumparat" si gata, daca nu-ti place la vizionare nu-i neaparat sa o si cumperi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Giurumea
On 03.01.2016 at 9:03, Sorin S a scris:

Bree Adi , de ce descurajezi matale oamenii ? eu trag cu Logan rulota de 5 locuri .
Daca gaseste o rulota compacta cu 5 locuri o poate trage linistit ; acum depinde ce vrea cu 5 locuri compacta sau cu 5 locuri de 7 metri ..

Bree Sorin S, adevarat graita-i ?

In adevar tragi orice c-o rulota de 5-6 locuri...

 

 

Modificat de Giurumea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Bine dar vezi in videoclip cat este rulota si cu ce masina trage  ?? Eu spuneam ca poate trage o rulota de 5-6 persoane de 5 metri nu de 7 metri .
Si chiar daca este mare daca stii sa folosesti covrigul nu se poate intampla asa ceva . Eu am tras cu Loganul de 1.4 GPL o platforma cu masina pe ea de la Sibiu la Valcea cred ca avea 2500 kg , DAR inca odata trebuie sa stie cel de la covrig ce sa faca .
Cred ca am atata experienta de sofat camion incat nu cred ca voi pati asa ceva . 
Si apropos am tras rulota mea de 1000 kg pe Transfagarasan foarte ok ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Giurumea
36 minute în urmă, Sorin S a scris:

Bine dar vezi in videoclip cat este rulota si cu ce masina trage  ?? ... si apropos am tras rulota mea de 1000 kg pe transfagarasan foarte ok ...

Eu cred ca stii unde-i gluma.
Apropos de tras rulota peTransfagarasan. Cu Panda, acum mai bine de 10 ani. Adevarat un Caravelair (care sunt subtiri, foarte usoare, un fel de cort din placaj). Motor 1200 cm. Dar nu motorul conteaza. AMBREIAJUL este problema si sarcina egala sau mai mare ca autoturismului...La vale ati vazut.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Stiu de gluma normal , da asa este ambreiajul conteza foarte mult , dupa acel concediu am mai dat drumul la piulitele de la ambraiaj si am mai dus-o 3 ani dupa care anul trecut am reusit sa-l schimb . Rupe repede aderenta cand se incinge mai ales daca ai turatie asa ca dupa 100 km fac pauza de 15 min sa se mai raceasca si tot asa pana la destinatie . Sincer sa-ti spun si cu Subaru fac la fel pauza din 100 in 100 .
Nu vreau sa fortez ambreiajul , pentru ce ? doar nu ma grebeste nimeni ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Il stiu pe tipul de la Ploiesti ; am fost la el cu un prieten sa isi ia rulota si am vazut ca are cateva rulote insa foarte bine intretinute.

Rulota asta am vrut eu sa o iau insa expirase numerele si nu am mai luat-o.Din ce stiu este impecabila si nu are boiler , cort si nici baterie.Stiu ca avea o mica pata pe tavan sau perete insa fara probleme de infiltratie.
La vremea aceea a spus ca lasa la pret cat sa imi cumpar cort pentru ea..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.