Viorel C.

Modele rulote americane

10 postări în acest subiect de discuţie despre Modele rulote americane

Modele rulote americane

Viorel C.

Am sa incerc sa prezint o galerie cu cateva modele de rulote americane, pentru a da motiv fiecaruia sa poata face un comentariu vis-a-vis de modelele europene.

 

Amerilite

 

2duf6s1.jpg

2dj856e.jpg

2dj856e.jpg

2wrmadx.jpg

Canyon Trail

156a910.jpg

2me9xs7.jpg

1217pzl.jpg

i5q4g8.jpg

szfj0o.jpg

Conquest

28m03n9.jpg

vgikvm.jpg

9prm6v.jpg

i1z9qr.jpg

Gulf Breeze

2ilblv7.jpg

2dsijo9.jpg

2s5zkic.jpg

20adk0l.jpg

Innsbruck

2nuj4t2.jpg

vgikvm.jpg

34pgh00.jpg

i1z9qr.jpg

Kingsport

2rc8qs7.jpg

25z6rmq.jpg

11v42lw.jpg

qsnwcl.jpg

Ridglline

15do368.jpg

b6y1w5.jpg

2pzy1og.jpg

StreamLite

2vl1bhw.jpg

2s1ukqf.jpg

4vls9x.jpg

20adk0l.jpg

TrailMaster

290vmli.jpg

25z6rmq.jpg

34gvgnq.jpg

veq88g.jpg

Vista Cruiser

14wsl1v.jpg

j94jtk.jpg

j7z4ux.jpg

suvh3a.jpg

foto: gulfstreamrvtrailers.com

 

 

Modificat de Viorel

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator rica

Uauuuu sunt ceva de vis.

Noi nu prea avem cu ce trage jucariile lor, ei nu le trag cu motoare de 2000 ci de la 4000 in sus.

Jos palaria.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Zoltan.ezo

Inafara de faptul ca nu avem masini cu ce le trage nu avem nici drumuri pe care sa le tragem-sa nu mai zic de permisul de sofer profesionist , fiindca nu cred ca se incadreaza in cat -b-si nici nu vreau sa ma gindesc unde putem sa facem campare cu modelele mai mari (ma refer la spatiul mioritic) -deci in consecinta-struguri sunt acri- biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabrielu'

Ridgeline RV fith wheel  este superba si "Cam de neam prost" la cat de mare este!

Gugalind modelul am dat peste exact ce ma interesa : un video care descrie in detaliu rulota asta:

2008 Yellowstone 5th wheel

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian D.

Da, Ridgeline are mai mult de 10m cred ca modelul ala are 40ft ( 12m ) si in general este tractat de pick up truck 2500 sau 3500 adica mai rezistente la incarcare si cu cutii de viteze mai performante la tractare, dar se conduc cu permis categoria B( echivalentul la Nord America ). Aici cu categoria de autoturism poti sa conduci si autobuzul numai sa nu aibe frane pe aer...

In camion se instaleza tamburul de remorcare http://www.ebay.com/bhp/rv-fifth-wheel-hitch . cu sistemul asta e mai usor de parcat si condus dar are si dezavantajul ca te face mai neaerodinamic si ia si din spatiul de dormit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Giurumea

Diesel PusherDiesel PusherClasa A Clasa B cu motor Case clasa BClasa A cu motor Case

Clasa CClasa C motor Case 

ScaunÎn al cincilea rând Wheel Remorci 

Travel TrailerDe călătorie Remorci 

Toy HaulerJucărie Hauler Remorci 

ExtensibilRemorci expandabile 

Pop Up CamperPop Up Campers

Camion CamperCamion Campers 

Cele mai folosite sunt categ.  B, C, scaun, si travel trailer.
 Mai putine  am vazut prin camp-uri TIPURILE extensibil, popup camper si camion camper. In afara celor pe sasiu cu motor ( noi le numim CAMPERE) care sunt foarte scumpe (de la 50.000$ SH la 100.000 $ sau chiar mai mult.
Camerele se maresc prin sistemul hidraulic propriu, putand ajunge si 50-70 m2. Deci cat o garsoniera.
Ca au de toate, ati vazut prin poze. Dar ca peste tot,  nu multi oameni pasionati poseda atatia bani.
Sunt si scaun si Travel trailer de 3-5 tone cu sisteme hidraulice de actionare a instalatiei de marit suprafata interioara.
Masinile ce la trag au motoare min 3000 cm3 la 6000 cm3 sau chiar mai mult. Ei va dati seama cat costa.  
Pentru cei cu venituri mici,  pop up camper (rulota pliabila de la noi). sau camion camper care in locatie isi lasa cabina jos si masina ii independenta.Interesant ca toate au climatizare , inclusiv pop up camper, cuptor si toate draciile.
Problema este ca parcarea trebuie sa o faci intrun spatiu privat (ca-n Olanda, Germania si restul lumii civilizate) nu ca la noi pe strazi, in parcari.
Unele cartiere (asociatii de proprietari si-au facut parcari ptr. rv-uri.Dar nu toate. Sunt grele.
Structura de rezistenta este din otel, in ultimul timp au aparut din aluminiu, dar sunt si mai scumpe. Eu daca as face purici pe aici prefer sa-mi aduc una europeana. Nu intru in amanunte.
Oricum la soselele lor late cu 2, 3 sau 4 benzi le permit. Dar sunt si aici locuri unde se strecoara cu dificultate.
Ce am observat ca nici un accesoriu de la ele nu se potrivesc cu cele europene. Au alte standarde.
In afara cu nu prea avem masini in Europa cu ce sa le tractam dar nici drumuri prin Europa nu-s. Nu vorbesc de Romania, care are drumurile importante bune, orice ati spune.
Sa vedeti Balcanii, dar nu mi-e rusine nici cu Italia sau chiar Franta. Sa mergi prin Florenta la camping nu ca ar fi greu ci imposibil. Foarte rar am vazut prin Europa RV-uri americane si alea de colectie.
Eu nu am ramas "in limba" dupa RV-urile americanilor. O fi si vorba...vulpea care nu ajunge la struguri...
Domnul Vatamaniuc,  parerea mea este ca europenii le dau clasa rulotelor lor. Mobile, usoare, accesorii mai diverse, usor de intretinut.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Cu categoria B europeana poti conduce masini pana la 5, 5 T. In mod obligatoriu trebuie carnetul international emis de ACR. Nu-i intereseaza frumosul carnet de conducere european. Se uita doar la cel international, din mucava, care mai costa si o gramada de bani.

Ca sa ma dau un pic marebiggrin

 

IMG00070-20100611-2159.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

OFFFFF !  Putin invidios pe frumusetea lor ...dar ..a mea e mai frumoasa !
Stiti ceva ? De ce sa dau 3000 Euro  pe una  americana , luxoasa, luminoasa, cu suprafata imensa  cand pot sa dau 3000 Euro pe una mica, produsa in 1991, cum este a mea ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
S. Simion
On 8/16/2013 at 8:25, Adrian V. a scris:

Americanii si australienii sunt nebuni la capitolul asta , " RULOTE".

Noi cu astea ale noastre nu prea avem termene de comparatie , suntem departe.

Nu ii plac si nu-i inghit pe americani nici cu zeama de la 2kg de lamai , dar in ceea ce priveste rulotele trebuie sa recunoastem ca ne dau clasa.  )}[

În afară de faptul că-s luxoase, mie rulotele americanilor mi se par prea lungi, prea late şi prea grele. Şi astea europene ar fi, poate, aşa, dacă ar fi benzina 1, 50 litrul şi la noi, iar impozitele pe motoare mari, suportabile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Adrian

Viorel , ne-ai prezentat mai tot ce puteam visa, pentru  unii e prea mult, dar mulțumesc ca pastrezi  spiritul rulotismului la superlativ . Multa stima și doresc sa  ne cunoaștem. hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.