Eugen David

Schimbare post de pilotaj la masina!

6 postări în acest subiect de discuţie despre Schimbare post de pilotaj la masina!

Schimbare post de pilotaj la masina!

Eugen David

Am gasit un anunt de importanta majora pentru unii dintre noi! Si anume pentru noi care detinem autoturisme cu volanul pe dreapta si dorim a-l schimba!

Mut volan de pe dreapta pe stanga

169925_mut-volan-de-pe-dreapta-pe-stanga169925_mut-volan-de-pe-dreapta-pe-stanga169925_mut-volan-de-pe-dreapta-pe-stanga169925_mut-volan-de-pe-dreapta-pe-stanga

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian N.

Interesant, dar cred ca inafara de volan mai trebuie caseta directie blocuri optice fata comenzi geamuri  oglinzi etc sa nu mai vb de omologat.

Sau ma insel?

Seara Buna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Eugen, @Eugen.D, sper sa nu gresesc, dar de semenea schimbari eu am auzit de acum 6-7ani
ca se executa in Constanta. Tot aceasta firma face si "transformari"/amenajeri, din microbuze de marfa,
in microbuze  transport persoane (ptr. maxi-taxi, sunt f.multe in Galati). 

Modificat de costica V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Pretul este bun ..daca include si materialele necesare ...si cred ca este valabil doar pentru LR Freelander 1.1( 1999-2003) , Din pacate acest model de masina este printre putinele masini cu bord modular, (mai sunt si altele ...dar nu multe ) care nu necesita asa multe piese ...caseta de directie ( de obicei de opel ..datorita pretului ) si cateva conducte ( frana AC ..etc..) si partea cea mai delicata ..prelungirea/modificare  instalatiei electrice ..( este mai delicata la masinile cu mai multe optiuni ) Operatiunea dureaza 1 zi ...demontat si montat. Pentru masinile care nu au fost gandite in stilul modular ..interventia este de cel putin 1000E si necesita mmmmuuulllttaaa bataie de cap pe langa un autoturism donator !

Studiez de mult problema si ma un LR Fr 1.2 si chiar imi doresc sa intru in legalitatea spiritului romanesc  si sa-i schimb volanul ....pe partea agreata ! gbb

PS: Doar asa mai cresc si eu in ochii colegilor :) ... hi

Modificat de Andrei Urucu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Poi nu prea include nimic! :ascratch:

Se refera strict la manopera, spunand, "orice masina indiferent de marca sau typ"!

Acum cat vor costa piesele ce vor trebuii inlocuite este alt aspect!

Important ca se poate, stiam ca da dar nu stiam si cine o face! Si sunt inca multi si in multe locuri!

Raportat la difernta de pret dintre masinile cu volan normal la noi si nu numai, adeca stanga si cele cu el pe dreapta nu este o afacere slaba o investitie de inca 1000 de euro piese si 200 manopera, binenteles la o masinamai de "Doamne ajuta" nu la un Frelander de 1500 de euro!

Dar fiecare cu parerea lui! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.