Vizitator

De ce as cumpara o rulota?

38 postări în acest subiect de discuţie despre De ce as cumpara o rulota?

De ce as cumpara o rulota?

Costica V.

@Andrei Urucu pentru ce ai scris mai sus ti-am dat o apreciere FR, dar sa stii ti-as fi dat trei aprecieri daca aveam posibilitatea!!
Cat de "adevarat" ai "grait"  superok.
Asa cum au scris si colegii mai sus, multi viitori rulotesti ar trebui sa stie  si cei "asteapta" dupa ce isi  cumpara rulota  doh abia atunci incep problemele  :ascratch:.   (:amuzat:) !!!!!!!
Dar si placerea de a avea rulota, de a fi rulotist este extraordinara !!!  superok hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Urucu

Dragi colegi, nu pot decat, sa va multumesc pentru aprecierile voastre !! Inseamna foarte mult pentru mine! Legat de, deschidera unui topic ....va promit ca in cel mai scurt timp am s-o fac ( am fff mult de lucru) , dar in acelasi timp nu m-ar deranja daca ar prelua  cineva "responsabilitatea" aceasta!

Din dorinta de a fi si on-topic.........   Gavril ...iti mai zic inca una noua ...am auzit ca dupa ce te afuma ...bine bine .....ii apuca cantatul ...! pe bune ! ..si mai mult se mai si pricep .....si uite asa te trezesti ca a trecut noaptea ..si tu nu ai inchis un ochi!!! ....si nu uita! ..caci vine si doamna cumsecade dimineata .....na ..si ei zic ca eate mai bine ca la hotel !! cum mama naibi!! DECI: NU-TI lua ......!    Doresteti-o!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
22 hours ago, Andrei Urucu said:

Dragi colegi, nu pot decat, sa va multumesc pentru aprecierile voastre !! Inseamna foarte mult pentru mine! Legat de, deschidera unui topic ....va promit ca in cel mai scurt timp am s-o fac ( am fff mult de lucru) , dar in acelasi timp nu m-ar deranja daca ar prelua  cineva "responsabilitatea" aceasta!

Din dorinta de a fi si on-topic.........   Gavril ...iti mai zic inca una noua ...am auzit ca dupa ce te afuma ...bine bine .....ii apuca cantatul ...! pe bune ! ..si mai mult se mai si pricep .....si uite asa te trezesti ca a trecut noaptea ..si tu nu ai inchis un ochi!!! ....si nu uita! ..caci vine si doamna cumsecade dimineata .....na ..si ei zic ca eate mai bine ca la hotel !! cum mama naibi!! DECI: NU-TI lua ......!    Doresteti-o!

Uite de-aia ieseam eu singur, dar vazand atatia colegi mai vioi, asa, m-am gandit ca e mai bine sa fim in gasca.

Pai decat sa bei singur acasa sau in cort, in timp ce famelia nu stie ce faci, mai bine dai vina pe colegi ca te-au tinut de vorba ca sa-ti bea damigeana.
Uite, mama, betivii aia...

Cu ocazia asta m-am marturisit si ma astept sa fiu mazilit la offtopic de catre veghetori, si hulit de catre omenii de bine.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

Salut  Gavril
Dupa cum poate vezi si eu sunt nou pe forum..si inca in cautare de rulota visurilor..
De ce am hotarit sa trec la rulota? Simplu :

  1. sa fiu cu familia
  2. opresc unde vreau  , acolo unde peisajul imi place (acolo unde este permis)
  3. m-am saturat de hoteluri si aglomeratie 
  4. mi s-a scirbit de oameni  care posteaza poze superbe la cazare , bati 700 Km si cind ajungi realizezi ca e departe de ceea ce  ai vazut  sau propietarii sunt de o indolenta maxima.

Asa ca am hotarit sa imi iau propria casuta pe roti ..
Cu respect hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Ne regasim in acest stil de viata persoane de diverse profesii, proveniti din diferite medii profesionale, cu diverse convingeri, cu o experienta mai mare sau unii fara experienta in rulotism, dar care cautam acelasi lucru, prietenie, un nou mod de a petrece timpul liber, de a cunoaste noi oameni si de a ne detasa de problemele pe care le avem.


Sunt sigur ca toti visam la clipa cand ne vom vedea fata in fata, undeva in Romania..., la un foc de tabara..., dar speranta moare ultima.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Salut!

Multumesc pentru raspunsuri.

Mi s-au mai luminat cat de cat conexiunile neuronale in urma acestui topic.

Am vorbit cu sotia si am hotarat sa face o investitie initiala de 1500 - 1800 euro maximum, intr-o rulota mai modesta si mai mica (600-650 kg) care sa poata fi tractata la masina mea pe benzina si vedem anul viitor cum ne acomodam cu ea, si daca ne place o sa incercam sa facem schimbarile necesare.

E clar ca am nevoie de ajutor pentru o astfel de achizitie, eu fiind destul de zgarcit cand e vorba de achizitii, adica ma uit sa iau cat mai ieftin si cat mai bun. Poate ma duc pana in Olanda sa o iau, am observat ca o persoana de pe forum ca efectueaza astfel de curse.

Ulterior voi avea nevoie de ajutor cu folosirea ei.  Va fi mai greu ca nu prea ma pricep cu mantocariile, eu lucrand exclusiv la birou. 

DE citit, am citit destul de multe pe aici si voi mai citi in continuare, am urmarit site-uri din afara cu vanzari rulote, olx.ro, am citit si siteuri de prezentare camping, am vazut si multe filmulete youtube, dar practica bate teoria.

E cineva din Bucuresti sau imprejurimi care imi poate da acces sa ma uit si eu cum arata o rulota inauntru, sa imi faca o mica prezentare a accesoriilor etc. ? Fac cinste cu o bere sau o tuica de la tata de la tara.

Cu stima,

Gavril.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Pop Vasile

Excelenta discutia. Si mie mi-a folosit mult.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Baltag

Discutia este folositoare si de actualitate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Ba e total nefolositoare ! Simti ca vrei rulota si-ti doresti asta, iei si gata, ce atatea calcule si c*ieli !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

Dupa ani de zile de stat in cort pe malul apei am folosit o rulota de inprumut si am ajuns la concluzia ca rulota bate cortul !!! Lasind gluma la o parte cine iubeste natura si vrea putin comfort si nu mai este la prima tinerete e bine sa opteze pt o rulota.Despre avantajele rulotei vs cort nu are rost sa scriu. Inortanta este iesirea in natura si ruperea de la cotidian si bateriile incarcate la maxim!! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
La 11/22/2015 la 12:45, Andrei Urucu a scris:

ce sa vezi, mai vine o doamna cumsecade, dimineata, peste tine, sa te derajeze, cu o farfurie plina de gogosi gustoase ..

 

Noua postare m-a adus din nou la acest topic si abia acum mi-am dat seama mai bine ca rulota nu este nicicum pentru mine. Imi plac doamnele cumsecade dar sub nici o forma gogosile dimineata.

 

Lasand gluma la o parte. Mihai Morar a facut anul trecut primul concediu cu camperul (inchiriat). Poate ar fi bine de citit ce a scris la intoarcere, mai ales pentru cei in dilema.

CEA MAI FRUMOASĂ VACANȚĂ DIN VIAȚA NOASTRĂ. 30 DE LUCRURI DUPĂ 30 DE NOPȚI CU AUTORULOTA.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

@Viorel K. Foarte foarte adevarat articolul lui Morar. Intr-adevar un om si un subiect cat se poate de amanuntit si de sincer!

Asa este! Nu toti suntem pentru rulotism/autorulitism! O relatare care o sa ii ajute mult pe cei ce vor sa intre in "clanul" nostru!

Multumim mult!:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.