Viorel C.

Sofat cu volan pe dreapta

28 postări în acest subiect de discuţie despre Sofat cu volan pe dreapta

Sofat cu volan pe dreapta

Viorel C.

Un proiect de lege initiat de un parlamentar, si prezentat pe site-ul stirileprotv.ro si care sper sa se concretizeze, face referire la cei care poseda si conduc masini cu volan pe dreapta.
Nu ar fi ceva nou daca acest proiect va ramane uitat prin sertarele politicienilor, dar personal, consider ca este binevenit, chiar daca aparitia lui este destul de tarzie.

Vor fi multe discutii in contradictoriu, dar pot scrie ca am permis din 1980 si nu am condus si nu voi conduce un vehicul cu volan pe dreapta.
De ce?
Am fost pasager intr-o astfel de masina in multe situatii si am observat stilul de mers al celor de la volan si nu cred ca a fost vreodata pe placul meu.

Nu doresc sa ma contrazica vreunul si sa ma convinga ca are vreodata dreptate cu sofatul din pozitia opusa, in Romania si in Europa (exclus Anglia).

Modificat de Viorel

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Chiar nu are nimeni nimic de comentat, sau inca nu s-a descoperit topicul in forum?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Gata, acum pot posta.

Total impotriva ! Poate la indemana stangacilor, personal, aproape exclusiv cu mana stanga manevrez volanul, dreapta mai are si alte treburi ;). Nu mai zic de vizibilitate in depasiri, etc. Utile doar la parcatul frumos langa trotuar.

Ca si rulotele englezesti, sunt mai ieftine la ce ofera, probabil ca din cauza asta unii le prefera, nu pentru confortul condusului.

E cam aceeasi chestie cu numerele de BG.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@Fugulin Cristian de ce faci referire la pret si nu te gandesti in primul rand la pericolele aparute in traseu, in momentul deplasarii cu o astfel de masina cu volan pe dreapta.
Nu stiu daca ai condus, sau daca ai fost pasager, dar eu unul am fost, fie pe scaunul din stanga, fie in spatele soferului si pot scrie ca modul de sofare este total aiurea pe drumurile noastre.

In momentul cand am fost pasager pe scaunul din stanga, pe un intreg  traseu Germania-Romania, cel de la volan ma intreba daca vine ceva din fata sa poata depasi, atunci cand ne aflam si circulam in tara.
In momentul cand am stat in spatele soferului, acesta intra pe marginea drumului, in dreapta, chiar iesind din carosabil, pentru a vedea in fata.

Cat oare dureaza sa se intampla o nenorocire din cauza unor astfel de masini in asemenea situatii?
Citeste numai statistica din anul acesta pe stirileprotv.ro

Acum, ca o sa vina careva sa posteze ca el este super sofer, ca stie, ca este nu stiu cum, este problema lui, dar sa contrazica la modul pertinent.
Eu si poate si cativa dintre voi, poate reusim sa convingem ca aceste masini sunt un real pericol.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan

Conduc masini cu volanul si pe dreapta si pe stanga, am ambele (masini personale).  Intradevar este mai dificil, la depasire trebuie sa lasi o distanta mai mare intre tine si vehiculul depasit inainte sa te angajezi in depasire, in rest nu vad nici un inconvenient. Conduc masini cu volanul pe dreapta de mai bine de 11 ani, am permis englezesc. Parerea mea este ca ca nu masina este de vina ci soferul, indiferent pe care parte este volanul... si apoi ce ne facem cu tir-urile care vin din Anglia (implicit cu volanul pe dreapta) raman la vama? Dar camioanele care matura si spala drumurile (au volanul pe dreapta, trebuie sa fie langa bordura) la fel multe masini de dezapezit soferul are o vizibilitate mai buna din partrea dreapta. Cum ar fi sa fiti opriti sa intrati in Anglia cu volanul pe partea stanga? Ce se intampla cu masinile de colectie (clasice) modele care nu s-au facut decat cu volanul pe dreapta? Deasemenea au fost modele de masini care nu s-au fabricat decat cu volanul pe stanga si totusi sunt inmatriculate in Anglia (ex: Fiat Barchetta, daca imi amintesc bine) Oricum acolo poti sa inmatriculezi orice masina cu volanul pe stanga. Daca prin absurd castig la loterie si imi cumpar o masina sport (ex: McLaren F1 sau un anumit model de Ferarii care au 3 locuri, soferul are monopost pe mijlocul masinii si 2 locuri in spatele lui)... le interzicem si pe astea?

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, am prezentat doar niste argumente. Desii nu are nici o logica acest proiect de lege absurd (din punctul meu de vedere) nu cred ca va avea nici o reusita, ar fi o premiera in lume cred (nu m-am documentat dar asa cred). Nu pot sa nu remarc, vorba aia ''Tara arde si baba se piaptana" oare asta este cea mai arzatoare problema a Romaniei?

Modificat de Bogdan

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Si atunci, daca soferul este cel vinovat, fiindca masina nu are cum, de ce trebuie sa moara persoane nevinovate?
Poate tu si mai este colegul @mario, sunteti intradevar obisnuiti in totalitate cu acest stil de condus, dar ceilalti?

Si cand zic "ceilalti", ma refer la numarul mare de masini cumparate ieftin,  aduse in tara si conduse de cei fara experienta.

Si inca ceva.
Nu scriem aici ca sa intram in vreo polemica, ci scriem pentru a trage invataminte fiecare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan

Din pacate, persoane nevinovate vor muri in accidente indiferent pe care parte are masina volanul, raman la convingerea ca indiferent pe care parte ai volanul deciziile/neatentia soferului sunt acelea care duc la accidente si nu pozitia volanului in masina. 

Ideea e, conduci o masina cu volanul pe partea dreapta, pastrezi o distanta mai mare intre tine si vehiculul care urmeaza sa-l depasesti si atunci nu esti obligat sa iesi asa de mult in traficul care vine din sens opus ca sa ai vizibilitate, daca nu poti sa vezi, stai in banca ta si conduci linistit in coloana... Eu pot sa garantez ca in felul asta nu se poate intampla nici un accident.

O masina cu volanul pe dreapta nu se conduce ca si una cu volanul pe stanga, asta e clar, trebuie cu totul alta abordare la depasire asa cum am spus mai sus si daca un sofer care trece la o masina cu volanul pe dreapta nu poate sa inteleaga acest simplu lucru atunci eu zic ca nu merita un permis de conducere... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

De acord cu Bogdan ca totul tine de sofer, doar ca la noi teoria difera de practica si de multe ori cei ce le conduc uita asta. Am vazut de cateva ori participanti la trafic care erau sa ramana fara oglinzi din cauza celor cu volan pe dreapta care ieseau prea mult spre mijlocul drumului. 

Nu trebuie confundata situatia in care un Englez vine la noi in vizita si trebuie sa isi conduca masina, cu cea in care un Roman isi inmatriculeaza o masina cu volan pe dreapta si circula cu ea zilnic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Dragi colegi, va impartasesc temerea de necunoscut! Va zic din propria experienta, pana sa apuc sa conduc o masina "pe invers", aveam aceleasi temeri ca si voi, DAR conduc de ceva vreme si o masina cu volan pe dreapta ..fara nici o problema, mai mult am venit din nordu Angliei pana in Craiova cu o masina cu volan pe dreapta si cu rulota " tot pe invers:))" fara nici o problema! Pot sa ma mandresc cu aprox 40000 km pe invers fara nici cel mai mic incident ...si multi din acesti km sunt si cu rulota dupa .

Concluzi mea este ca soferi ar trebui interzisi ( cei buclucasi) .....soferul este cel care face diferenta .....cum zicea si socrul meu (care are si o masina de anglia):

" tata la experienta mea conduc si din portbagaj"

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Sa spunem ca mergem in coloana, în zona stațiunilor montane de pe Valea Prahovei. E doar un exemplu, ca poti astfel merge oriunde, chiar si in oras. Vrei sa depasesti. Dar ca sa vezi masinile ce vin pe contrasens din fata, nu ajunge doar sa inclini capul cum ai face intr-o masina normala. Ci trebuie sa iesi cu jumatate de masina si sa te apleci serios in stanga, ca sa vezi daca vine ceva din fata.
Aici apar de obicei problemele.Soferii cu astfel de masini, mai prudenti, fac altfel: lasa o distanta mai mare fata de masina din fata, ca sa vada inainte mai bine. Dar odata ce lasi distanta mare, cineva din spate tinde sa te depaseasca, daca mergi in coloana. Tu nu-l vezi la timp si te trezesti ca vrei sa depasesti cand deja este o masina langa tine.

Sunt de acord ca este un pic "incomod" ca sa zicem asa, dar cind iti iei o masina cu volan pe dreapta , in mod normal, trebuie sa stii in ce te bagi. Si daca esti atent si nu un "zmeu al soselei", nu cred ca vei avea probleme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan

Lucrez in domeniul auto si cunosc bine masinile din Romania si starea lor tehnica asa ca pot sa fac o comparatie. Astea cu volan pe stanga sunt cumparate cat mai ieftin (ca sa castige cat mai mult samsarul)  au kilometraj garla si majoritatea au fost accidentate si apoi vandute de vest-europeni catre est fiind declarate dauna totala, reparatia lor nemaifiind rentabila , asadar au airbagurile sarite, lonjeroane strambe, centuri pirotehnice declansate, etc. Apoi samsarii imbraca bordurile (sa mascheze locul unde a explodat airbagul pasagerului) se pun rezistente in locul airbagurilor si se repara pe banda rulanta prin asa zisele garaje spre a fi vandute romanilor. ITP-urile stim toti cum se iau (50 ron la inginer) Deci nu, multumesc, pentru mine si familia am mai mare incredere intr-o masina care are un ITP facut corect in Anglia si nu a fost niciodata lovita. (detin masina de 11 ani si pot sa garantez asta)

Am noroc ca lucrez in domeniu si a doua masina care o detin e cumparata personal din Franta accidenta, dar reparata corect fara sa peticesc sau sa economisesc piese si materiale, dar nu toti avem posibilitatea asta... Deci hai mai intai sa vedem cum se cheltuie si unde merg banii colectati pe taxa de timbru verde, rovigneta, sa facem inspectii tehnice corecte ca sa avem masini sigure pe drumurile patriei si apoi sa ne preocupam de altele. ''Tara arde si baba se piaptana''  Distinsii nostrii parlamentari si conducatori le-au rezolvat pe toate si asta era ultima problema a tarii :laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Nu sunt nici pentru, nici impotriva. Ma zgarie uneori fonic chestia cu drepturile europene..parerea mea este ca sunt prea multe!! De acolo si atata haos si galagie in jur, de la prea multe drepturi.

Cu volanele pe dreapta?Trebuie sa fii constient permanent de riscuri. Aveam 3 prieteni cu astfel de masini,  au mai ramas 2.Ultimul nu mai este, a fost agatat de un TIR pe cand vroia sa se asigure la o depasire.:(

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan

Nici pe mine nu ma afectează decizia asta (am rezidenta un Anglia din anul 2003) dar nu asta are importanta ca m-ar afecta pe mine sau nu, nu asta e scopul discutiei ...
Nu pot sa inteleg atata indarjire si prostie (in toate tarile Europei este permisa inmatricularea lor), dar la noi ca la nimeni altcineva, ma revolta politicienii astia si ideile lor penibile (atat ai duce capul pe unii), trebuie noi sa iesim in evidenta cu vreo tampenie in fata Europei.
Oricum nu o sa se intample nimic legat de asta, totul e apa de ploaie au mai facut vreo 3 initiative din astea...
Trebuie sa aiba ceva activitate luminatii nostri parlamentari ca de... nu a mai ramas nimic de legislat in tara asta, nu mai sunt alte probleme, le-au rezolvat pe toate.
Curge lapte si miere in tara, nivelul de trai e mai ridicat ca in cele mai dezvoltate tari din lume, asta a ramas de facut.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Va rog sa postati numai la subiect.
Ultimile doua postari au fost trecute de catre un moderator la Postari Off-Topic, le-am unit din nou si am considerat ca este mai bine sa atrag atentia, decat sa se supere careva ca i-au fost mutata postarea.

Sper ca intelege fiecare si nu vor mai fi astfel de devieri de la subiecte.
Incercati si respectati subiectul si continutul lui, sau deschideti noi subiecte pe temele care va intereseaza.

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@mario, cunoscand atatea despre asigurarile din Anglia, de ce nu deschizi un topic?
Consider ca vor fi multi care vor dori sa cunoasca mai in amanunt astfel de lucruri si sa lasam topicul acesta doar de "sofat cu volan pe dreapta".

Astept sa iei initiativa.
nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Sa stii ca primul rol al acestui forum este sa informeze. Iar daca tu scrii ca daca vreunul este interesat de ceva, sa te contacteze, inseamna ca eu inchid forumul si am plecat.
Nu cred ca te-ai exprimat corect. 

Referitor la  condusul cu volan pe dreapta in tara asta, cum ca ar fi ultima problema, sa stii ca este o problema, nu este ea ultima, dar alaturi de multe altele, este o problema si daca noi nu dezbatem, fie ea oricare tema, altii nu dezbat si nu se propune nimic, nu vom ajunge niciodata acolo unde ne dorim.
Si stii de ce? Fiindca suntem o natie care nu stim decat sa asistam si sa asteptam sa faca altii, iar noi sa profitam in final.

Mereu ma intreb, ce ai fi zis daca nu ai fi avut contact cu Anglia. Ai fi lucrat in alta tara.
Oare tot asa inversunat ai fi fost? Eu zic ca nu.

Intradevar, am fost cu tine in masina, dar pot scrie ca nu imi place stilul nimanui care conduce o astfel de masina. Este parerea mea si nu mi-o schimba nimeni.
Iesirile tale in acostament (pe traseul in tara, cat ne-am deplasat impreuna catre Olanda), avand vehicul in fata, ca sa observi ce vine din celalalt sens, poate ti se par firesti, dar sa stii cu nu iti trebuie decat o secunda sa faci o nenorocire, pe care nu ti-o doresc, cum de fapt nu doresc la nimeni.
Stii destul de bine ca si caracaleanul, care a stat in stanga ta, te-a atentionat de cateva ori.

Am mai fost cu un tip pe distanta dintre Wurzburg-Craiova si pe Romania ma intreba mereu daca vine ceva din fata. Nu mai scriu ca am stat si in stanga tamp
Imi imagineam cum facea el cand era singur.
De fapt l-am si intrebat, dar raspunsul lui a fost o injuratura adresata celor care veneau din sens opus. 

Cam atat despre sofatul pe invers. Orice argument invocat nu ma poate schimba, cum de fapt nu schimba pe multi care gandesc ca mine in aceasta privinta.

De ce nu deschizi topic cu subiectul propus de tine?
Sunt curios de sinceritatea fiecaruia, dar tare mi-e tema ca nu vor posta decat cativa, ceilalti fiindu-le frica sa scrie. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

  Pentu mine treaba e clara !
Nu au ce sa caute masinile cu volanul pe dreapta intr-o tara in care se circula cu volanul pe stanga!
Fiecare dintre aceste masini este adaptata pentru tara pe unde circula!
Acuma ca se intampla sa ajunga din diferite motive sa circule, doar pentru o perioada scurta de timp pana se intoarce in tara de unde vine, o face fiecare pe raspunderea si indemanarea lui/ei, dar sa reusesti sa o inmatriculezi e total gresit!
Nu stiu daca se mai accepta asa ceva si in alte tari europene sau in regatul unit, in afara de Romania si probabil Bulgaria!
Nu mai zic ce periculos poate fi sa te trezesti cu o masina din asta pe contrasens care vrea sa se angajeze intr-o depasire, unde de multe ori nu vede ce vine din fata, mai ales, daca e in spatele unui TIR sau unei masini cu geamurile fumuri(la fel si cu masinile care au pe geamuri folii inchise, unde dupa parerea mea nu au ce circula in trafic, dar asta face subiectul unui alt topic) sau alte si alte scenari.

 Oricat am vorbi, pana sa devina unele lucruri normale in tara aceasta o sa mai treaca mult timp!
Asa ca eu unu, raman, doar sa privesc circul ce se intampla zi de zi, fara a putea face ceva!
 Va doresc drum bun!hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mitrica Mirel

L-as intreba pe mario daca a folosit oglinzi periscopice si cat de eficiente sunt?

oglinzi periscopice.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

1 - Oricat am vrea nu putem interzice inmatricularea masinilor cu volan pe dreapta - ar fi o masura discriminatorie ( deh, am vrut UE ) 
( @Adrian V. sunt mai putine in alte state europene decat la noi, dar nu sunt interzise )

2 - A circula cu o masina cu volanul pe partea opusa majoritatii ( fie si cu o masina cu volan pe stanga in Anglia ) este un risc suplimentar, indiferent de aptitudinile soferului

3 - Daca este un risc suplimentar atunci sa il taxam ca atare la nivelul asigurarilor, s-ar cerne multe epave ce se tarasc pe soselele noastre

P.S. 1 - Stiu ca este un exemplu poate extrem dar nu imposibil: ce se intampla cu doua masini cu volan pe dreapta ce se intersecteaza si ambii soferi vor sa se asigure, fie si din timp, daca pot depasi? Cat de putin depasesc axul drumului, acel "putin" se va suprapune!

P.S. 2 - Zilele trecute am vazut o imagine ce m-a dezgustat total: BMW seria 7, cu volan pe dreapta, inmatriculat in BG; si nu era nici nou dar nici vechi. Deci ceva bani a costat acea masina. Nu era mai bine daca conducea o masina mai "muncitoreasca" tot de banii aia, cu volanul pe partea "buna"? NU, EVIDENT CA NU, suntem romani!!! Ce ai mai arata vecinilor?

P.S. 3  @Adrian V. foarte bine pusa problema: Ce se intampla cu elementele optice ( faruri, stopuri ) ale masinilor cu volan pe dreapta inmatriculate in RO? Aici este o mare dovada ca RAR-ul doarme, majoritatea ( daca nu toti ) soferii de astfel de masini nu dau doi bani pe ceilalti cu privire la acest aspect. Ce daca farurile lor nu sunt reglate pentru circulatia pe partea dreapta?! Sau .... habar nu aveau de aceasta caracteristica tehnica a masinii pe care o conduc zilnic? :ascratch:

Modificat de Marius Rotaru

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Am un coleg de serviciu care intorcandu-se anul asta din concediu cu familia,  a fost lovit frontal de un BMW cu volan pe dreapta care intrase in depasire...In urma impactului  o tragedie; sotia a decedat pe loc si fetita de 8 ani, cateva zile mai tarziu la spital...:( Doamne fereste! 

Nu stiu daca trebuiesc total interzise, dar macar s-ar putea limita perioada de circulatie in Romania, pentru ca aici problema nu vine de la cetatenii englezi care vin in concediu la noi in tara, ci de la ai nostri, care le aduc din Anglia ca sunt mai ieftine sau de la bulgari si circula zi de zi cu ele....Pentru mine, sunt intr-adevar un pericol public oamenii astia...j;[

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Ma gandesc sa nu incerc sa inventez eu roata sau apa calda, de aceea intreb pe cei ce sunt in cunostinta de cauza: in tarile din Vest si nu numai,  care sunt masurile prin care statele incearca sa limiteze acest fenomen? Nu spuneti ca ei nu incearca sa limiteze fenomenul! Fie si prin cuantumul marit al asigurarilor pentru aceste masini si tot exista. Deci, altii cum procedeaza?

Modificat de Marius Rotaru

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Aici sunt in deplin acord cu Adrian. Aceste mașini sunt un real pericol pentru vietile noastre. Una este sa vina un englez din an in paste cu mașina in România si alta e sa se ajungă la concluzia ca așa e normal.Sper sa se termine cât mai repede cu prostia asta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
5 minute în urmă, SERGHEIDIN a scris:

Am inmatriculat si eu o ma sina cu volan pe stanga acum 5 ani , o camioneta cu care am venit din Irlanda , am schimbat farururile evident si becul de ceata de p e dreapta l-am mutat pe stanga , toate masinie au cablat si partea cealalta pt lumina de ceata, doar muti becul.A corespunsnormelor RAR ...

Da, si eu am un prieten care a condus 5 ani o masina aproape fara frane (stiu asta pentru ca am condus-o si eu de vreo 2 ori si m-am ingrozit). Asta nu dovedeste ca este "safe" pentru ceilalti ci doar ca exista oameni norocosi :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Pai si despre legi este vorba aici. Povestea unul la tv azi, politist cred, ca din toate accidentele din 2015 in care au fost implicate masini cu volan pe dreapta, in 90% din cazuri vinovati au fost cei care le conduceau pe respectivele. Oare de ce ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.