Chiriac Bogdan

off topic salupa vs rulota

16 postări în acest subiect de discuţie despre off topic salupa vs rulota

off topic salupa vs rulota

Chiriac Bogdan

Fiind un mare amator de pescuit, pe langa rulota  am in dotare si o salupa de 6 persoane (cred ca deja sunt maniac cu pescuitul biggrin) cu motor de 50 cp in patru timpi, insa fara spatiu de dormit.

Am avut ocazia sa petrec o noapte pe o salupa mai mare cu spatiu de dormit si am ramas foarte impresionat cat de frumos poate fi. In principiu cam aceleasi dotari ca in rulota insa utilitatile gen apa calda, autonomia de curent din baterie, invertorul etc  nu mai necesita modificari ca la unele rulote, ci vin standard ca echipare. Personal consider mult mai romantic o iesire pe apa decat una cu rulota  . Problema e cu berica, ca baietii astia rai de la capitanii,  cateodata umbla mai ceva ca politia rutiera  si parca o iesire cu barca la pescuit fara o bere, doua navete,  e ca nunta fara lautari.

Ca punct comun, atat o barca cat si rulota iti dau senzatia aceea de evadare,  liniste in mijlocul naturii  si explorare a unor locuri mai putin accesibile plus independenta de ceea ce inseamna minimul de comfort. 

Din punct de vedere al intretinerii  e mare diferenta, tot ce inseamna barca este foarte scump, mai putin consumabilele dar pana la urma si la o rulota sunt unele piese nejustificat de scumpe de exemplu un geam,  trapa etc

In general inainte de a achizitiona un lucru intotdeauna ma uit si la disposibilitate,  pret piese de schimb si intretinere.  Sunt destul de importante, degeaba ie-i un lucru si la prima defectiune il tragi pe dreapta ca nu ai piese sau nu ti permiti sa-l intretii, desi la romani in general predomina snobismul si avem tendinta de a cumpara lucruri care cu greu ni le permitem.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Este o mare diferenta intre barca si rulota.Am fost bantuit si eu de achizitionarea unei barci(salupe) dar m-am lasat..Cele mai importante întrebări ar fi, la o primă formulare: unde folosim barca, cât timp o folosim intr-un an şi, în final, pe ce buget ne putem baza?

Unde folosim barca? Avem de ales intre râuri, lacuri, bălţi, sau pe scurt, ape interioare, Dunărea şi Delta Dunării, Marea Neagră şi zona costieră sau, într-o perspectivă mai largă, navigaţia de larg pe mare sau ocean.

Cât timp o folosim? Escapade de sfârşit de săptămână la pescuit, un concediu de 1-2 săptămâni în Deltă sau la Mare sau, de ce nu, o croazieră în lungul litoralului pînă în Mediterana şi poate mai departe.

Ce buget avem la dispoziţie? Concret, pe lângă banii necesari cumpărării unei bărci noi sau de ocazie mai trebuie să ţinem cont şi de costurile cu staţionarea la cheu, taxele anuale, asigurarea generală a bărcii, dar şi a celor care vor fi la bord în cazul unor croaziere mai îndelungate, banii necesari consumabilelor – combustibil, hrană, banii pentru echipamente suplimentare de siguranţă individuală care sunt obligatorii conform reglementărilor legale, bani pentru cumpărarea motorului, bani necesari transportului de pe uscat pe apă la care se adaugă, evident, veşnicele "cheltuieli neprevăzute".

Asa ca am ramas la rulota.Acum ma bate gandul sa-mi iau o autorulota.

 

Modificat de CIPROSCA

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Ca posesor al ambelor rulota si barca ( nu salupa cu dormitor sub bord) pot spune ca nu au decat 2 lucruri in comun se agata de carligul masinii si costa destul de mult atat la achizitie cat si la intretinere.

In rest pot spune ca nici una nu isi amortizeaza investitia decat poate folosite zilnic dar intra in categoria pentru ele exista Mastercard.

Ma bucur ca mai sunt printre noi si altii cu aceleasi pasiuni. Urmatoarea iesire cu barca va fi in jur de 1 Nov la stiuca. Punem de o intalnire?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@CIPROSCA , @cornelsavu ati atins foarte bine punctele esentiale in analiza comparativa, din punctul meu de vedere. Se mai adauga la o salupa costurile de scos/dat la apa, iernare si de ce nu, transportul in diferite locuri cu peridocul. Eu am barca de inainte sa iau rulota, ambele fiind luate pt pescuit. Intre timp am schimbat rulota cu una mai mare, deci exclus intratul pe anumite balti. Barca o folosesc la Dunare vara si primavara/toamna pe diferite lacuri la rapitor. In rest ocupa loc in curte, peridocul trebuie asigurat RCA, inmatriculat, platit impozitul, deci la final costa. Plus ca , in lipsa timpului liber, le folosesc tot mai rar , din pacate.Si rulota si barca au costuri ce trebuie asumate, dar dau si satisfactii care nu pot fi masurate in bani ....

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Gabriel ai dreptate, eu am scos masina din garaj si am parcat barca.

Sa vezi ce senzatie ai cand dai cu barca la 60km/h intr-un bustean de sub apa. Asta apropo de costuri.

Cristi cu permisul e la fel ca la rulota, o vrei mare iei b+e , vrei motor peste 5cp iei permis.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Chiriac Bogdan

Am spus destul de clar salupa intradevar consta ca intretinere, acum depinde si zona in care locuiti, eu fiind la mare am multe pe aproape. Delta e la 140 de km, lacul Sudghiol e la 20 de minute( unde de fapt o si tin pe timpul verii), Dunarea la maxim o oara. Cat despre lansare la apa, eu mi am ales o salupa Glastron din fibra, dublu fund plin, peridoc telescopic si troliu,  deci lansarea si ridicarea de la apa se face destul de usor si in multe locuri la Dunare si n Delta.

Dar senzatia care ti o da o salupa e vis! mai ales libertatea in Delta de a nu depinde de barcile de la pensiune si de cei de acolo care sunt mereu solicitati.

Eu daca lucrez in domeniul naval intretinerea mi o fac singur si reparatiile, practic scap de o corvoada. Taxele nu sunt mari pentru o salupa normala, cat despre permis depinde de zona in care vrei sa navigi, asa cum spunea colegul mai sus, motor pana in 5 cp nu ai nevoie, ce depaseste pt ape interioare ai nevoie de categoria D, se da un examen cu 3 probe marinarie, RND si conducerea si manevra ambarcatiunii -toate detaliile se gasesc pe site ul capitaniei zonale.

Cat despre amortizat investitia , ma rog si o masina o cumperi azi cu un  pret si maine n o mai dai la banii aia clar! eu un lucru cand il cumpar, il cumpar pentru placerea mea si niciodata nu m am gandit ca pot sa l revand la acelasi pret.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Chiriac Bogdan

Ca posesor al ambelor rulota si barca ( nu salupa cu dormitor sub bord) pot spune ca nu au decat 2 lucruri in comun se agata de carligul masinii si costa destul de mult atat la achizitie cat si la intretinere.

In rest pot spune ca nici una nu isi amortizeaza investitia decat poate folosite zilnic dar intra in categoria pentru ele exista Mastercard.

Ma bucur ca mai sunt printre noi si altii cu aceleasi pasiuni. Urmatoarea iesire cu barca va fi in jur de 1 Nov la stiuca. Punem de o intalnire?

Da ! eu am fost ultima oara in septembrie la Crisani si tin sa te dezamagesc, dar la rapitor slab de tot ! Eu am fost cu viitoarea fosta nevasta :)  si mai mult pentru ea, sa nu se plictiseasca am dat la crap, caras. La crap m a zapacit rosioara un singur ciortan la 1kg am luat in schimb caras vreo 30 de kg in 2 zile de pescuit.

La Mila 23 am fost in august,  aceeasi poveste la rapitor doar doua marlite care le am eliberat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@George'70

George, joi noapte plec cateva zile in Delta dupa stiuca, este singura perioada pe care o am libera. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

George vorbim.

Gabriel noi ultima data am avut rezultate satisfacatoare pe Isaac iar de data asta vrem sa incercam spre Solomon. Asteptam vesti de la tine despre ce rezultate ai avut.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Ciprian corect este fire zbuciumate. Intinse stau si singure.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Despre ce vorbim? barca mea Yamaha Ls 2000  270 hp, 2 motoare 2*135 hp, 40 litri/ora consum. Bestie!
O iesire in weekend ...doar distractie ...minim 1000 ron.

Yamaha ls2000.jpg

Vin in completare : 7 locuri , colac 3 persoane, sistem audio Clarion marine cu statie JBL, 8 boxe, sunbed.

Totul costa : intretinere(inclusiv pt iarna), cazare ambarcatiune club nautic, combustibil, revizii, consumabile.... impozit nu mai zic. 

Dar la fel ca si rulotismul....este un microb.....placut :)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@cornelsavu Am sosit luni seara din Delta. Daca vineri a fost frig si vant, sambata si duminica a fost superb, luni ceata deasa pana la pranz. Am pescuit predominant pe ISACOV si am prins peste in fiecare zi, stiuca pana la 2, 5 kg si biban pana la 0, 800kg. Apa este destul de scazuta si rece. Iarba nu prea mai este.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Bravo Gabriel, weekend-ul urmator 30-31.10 ne ducem si noi , sper sa se mai duca din ceata ca ultima data am avut in fiecare dimineata, aproape ca mergeam la relanti cu motorul ca nu vedeam mai departe de varful barcii. La ce a pus gura stiuca la rotativa sau la lingurita?

 

Silviu , frumoasa bestia dar cam gurmanda, eu cu 60 de litrii dau la peste trei zile in delta, dar nici nu prind mai mult de 60km/h in linie dreapta. 

Modificat de cornelsavu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Cornel, stiuca a atacat orice a miscat : vobler, lingurita, rotativa twister. Bibanul mare la fel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Bravo Gabriel, weekend-ul urmator 30-31.10 ne ducem si noi , sper sa se mai duca din ceata ca ultima data am avut in fiecare dimineata, aproape ca mergeam la relanti cu motorul ca nu vedeam mai departe de varful barcii. La ce a pus gura stiuca la rotativa sau la lingurita?

 

Silviu , frumoasa bestia dar cam gurmanda, eu cu 60 de litrii dau la peste trei zile in delta, dar nici nu prind mai mult de 60km/h in linie dreapta. 

Da, dar sunt totusi 270 hp, Inaintea barcii Yamaha am avut un skijet Bombardier de 215hp, adevarat avea 315 kg si trei locuri, dar consuma 20 l/ora. 

Senzatia la 270 hp este de nedescris.....chiar si cu 7 persoane la bord

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.