Emil Naghi

Trumavent 12v sau 220?

62 postări în acest subiect de discuţie despre Trumavent 12v sau 220?

Trumavent 12v sau 220?

Emil Naghi

Salut, ma gandesc sa mai modernizez sistemul de incalzire al rulotei sa as vrea sa-i pun un ventilator pe soba.
Nu sunt hotarat daca sa cumpara unul pe 12v sau unul la 220v la care mi-ar trebui si un invertor ca sa-l pot folosi si off-camping.
Va rog , vreau sa aflu pareri pro si contra si oferte de vanzare daca aveti.

Cumpar Trumavent  si eventual tubulatura.

0745025700 Emil. 

azupya4412cby5daw.jpg

Sau aceasta varianta care pare ca este tot la 12 v

QQ841121 TRUMAVENT FAN TEB 2 CASE CONTROL.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Urucu

Iti recomand la 12v, il poti folosi lejer si cand nu ai 220

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Eu am avut la rulota veche pe 220v ca in prima poza si il puneam prin invertor de 150w si mergea fara probleme. Ulterior l-am schimbat pe 12v ca sa evit mataria. Daca il vrei este ca cel din prima poza. 75 de Ron  daca vii sa il iei din Voluntari si ii facem si proba.

Daca esti fan offcamping se merita sa dai dublu pe unul la 12v, daca mergi majoritar in camping e ok si la 220v.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Da, pot sa vin in Voluntari, cum luam legatura?

Emil 0745025700

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Multumita colegului Cornel Slavu, am reunit soba cu Trumaventul necesar pentru o mai buna ventilatie in rulota.

Multumesc Cornel.

Mai ramane sa procur tubulatura necesara pentru ventilatie. Oare exista variante mai ieftine decat la Exis ??? poate sh sau Hornbach ? Idei ceva ???

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Treaba nemteasca, totul s-a potrivit perfect din prima :)

20151015_210907.jpg

20151016_092512.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

@Emil Naghi ce diametru are gura de iesire? (tot acest model  il am si eu, dar acum nu am cum sa-l

masor). Ca varianta cauta tubulatura de aluminiu extensibila, te ajunge mai putin decat la Exis.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Diametrul interior al trumaventului este 65 mm, am sa caut tubulatura de aluminiu, multumesc ptr idee. :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

"Mea culpa"

Din cauza emotiei bucuriei ca am reusit si am "reunit soba cu Trumaventul necesar" , din viteza am scris gresit numele colegului nostru atat de binevoitortamp

Deci, Cornel SAVU, multumesc inca o data !!!! :-)

Data viitoare am sa vin cu un berbecutz (vorba lui George). biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Stai linistit, sa il folosesti sanatos.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

A sosit si invertorul pentru Trumavent.

20151019_184747.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Emile, e cu sinus pur sau modificat? Cât a costat jucăria?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Am vazut mai peste tot modelul si este cu sinus modificat si este in jur de 150 ron

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Mare dreptate ai, un invertor bun consuma destul de multisor, iar tubulatura gasesti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Felicitari , Emil! 

Eu am vent si la 12V si la 220V. Cand se descarca bateria mut pe 220.Tubulatura nu uita sa o gauresti, ( cate o gaura de 5-6mm la fiecare 40-50 cm, in partea de sus a tubulaturii. )

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Emil, tubulatura trebuie găurită  pentru a avea caldura in dulapuri, sub pat etc. 
Daca nu o vei găuri , tot aerul cald va fii directionat prin gurile de evacuare. 
De exemplu eu am boilerul sub canapea. Daca nu as fii avut acele gauri , apa ar fii înghețat. 
Precizez ca eu am tubulatura originala a rulotei, si are aceste gauri. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Asa este si la mine facuta,  are dreptate Razvan.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Răzvane, fă te rog frumos câteva poze cu tubulatura de la rulotă. Mă interesează cum sunt făcute găurile, la ce distanță, unde, etc. 
Găurile de ce nu sunt făcute în jos? Aerul cald se ridică oricum, însă nu coboară. Ai tubulatura pusă pe jos, direct pe podea sau imediat sub canapele?
Aștept poze ca să mă lămuresc. Vreau și eu să-mi pun un vent pe 12 V.
Vă doresc tuturor o zi bună,

Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

@Florin Smolnicki poti sa iei legatura cu @mircea, a cumparat si el un vent din acelasi loc care ti l-am spus si tie, si el se gandea la alt fel de montaj si poate faceti schimb de idei. :)

@Cristian Ionita idem :)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Florin Smolnicki, azi am  montat ventilatia. Mai intai am decupat cercul din tabla de pe spatele sobitzei, apoi am cautat holsuruburile potrivite (3 la numar ) si le-am insurubat in locurile special destinate acestui scop.
Apoi am montat motorasul care s-a potrivit perfect, de parca tocmai fusese scos mai devreme de acolo. Apoi, am decupat in dulap, cu freza, doua gauri la dimensiunile furtunului ( 6, 5 cm diametru ).
O gaura spre grupul sanitar, care este in stanga dulapului si o gaura spre dulapul de sub pat. Am potrivit furtunul in motoras si l-am pozat in dupapul de sub pat la nivelul pardoselii , spre masa.
Pe la mijlocul canapelei, l-am taiat si am intercalat un T cu iesire in dulap. De la T am continuat cu furtunul si l-am pozat langa peretele geamului mare din fata ( eu nu am acolo canapea si am mai pus un T .
Apoi, am intrat sub canapeaua din  dreapta si pe la milocul ei am pus o piesa de capat.
Vanzatorul mi-a dat si cleme cu care am prins furtunul de podea. Este foarte simplu de montat,  o joaca de copil.
Mai trebuie sa pun cutiuta care regleaza turatia ventilatorului, undeva pe perete si sa leg firele electrice la o doza. Asta e tot.
Daca vreti poze, fac maine si pun pe Forum.
hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Dragi colegi,  nu inteleg de ce sunteti asa de secretosi si nu "divulgati" pe sait mai multe amanunte legate
cumpararea/procurarea pieselor necesare si altor colegi.  :ascratch:
Nu cred ca poate fi reclama daca spui de unde ai cumparat piesa, de la ce magazin, de la ce vanzator de
piese noi sau SH, sau de pe ce sait, cat ai dat pe ea, cat ai dat pe transport,  etc.
Chiar si in cazul trumaventului de pe aceasta pagina.
Spune-ti mai fratilor si pentru altii: de unde, cum, cat, sa poata si altii sa se bucure de aceste piese foarte
necesare la o rulota.
Sa stiti ca sunt multe rulote care nu vin dotate cu truma.Eu ma numar printre cei norocosi, numai ca o am
pe 220V! Asta e.  tamp                                  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@costica V., cred ca interpretezi gresit si tendentios anumite postari. Eu, de exemplu, am "strigat " cat am putut ca vreau vent pe 12v. Un coleg mi-a dat o adresa. Am sunat, m-am inteles cu vanzatorul si am cumparat, SH ca e mai ieftin. Cine este interesat, ma suna si eu ii dau mai multe detalii si chear adresa de unde am luat. Topicurile dedicate anumitor dotari pentru rulota,  nu sunt destinate a face reclama la vanzatorii ci a prezenta  dotarile si avantajele care decurg din acestea si cine este interesat de ceva suna la telefon colegul care a postat. Numarul meu este in semnatura, dar nu m-a sunat nimeni sa ceara informatii. Mai mult, am sunat eu colegi care stiam ca sunt interesati de vent. hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Adi Aloman
      de Adi Aloman
      Salutare,
       
      Ne-am schimbat vechea rulota cu una Knaus 450 Blue Line din 2000. Este dotata din fabrica cu becuri pe 220v si nu are traseu pt conectare baterie. Va atasez poze cu panoul electric (unde vad ca are si ceva pe 12v). Vreau sa-i fac traseu pt conectare baterie si toate becurile sa fie pe 12 v (acum sunt pe 220v).
      Imi puteti recomanda un electrician in jurul Ploiestiului?
       
      Multumesc!
      20221101_154259.heic
      20221101_154231.heic
      20221101_154317.heic
      20221101_153811.heic
    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Daca este un coleg care are sursa pt rulota Miko MK375 si are probleme cu ea, sau se pricepe sa scimbe sursa lui diferita cu probleme cu alta de tipul Miko MK375, o ofer cu draga inima. Mergea perfect in momentul demontarii, are multe circuite, poate incarca si bateria rulotei cu 2A parca. A fost data jos in urma unui upgrade. Tinand cont ca e grea, constructie old school, rodicare personala din Otopeni.
      Primul venit, primul servit.
      Seara buna dragi colegi rulotisti,
      Cristian Bednar



    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna seara dragi colegi rulotisti,
      De cand a venit cel mic in familie si in echipajul permanent de la rulota lada noastra frigorifica ne-a ramas mica. Am achizitionat deja next level si acum a venit vremea sa ne despartim de lada noastra perfecta si mult indragita. O avem de 2 ani, am folosit-o in toate iesirile noastre si in pandemie cu succes sa raceasca beri si vin. Apa rar, dar poate si asta. Poate congela pana la -18 grade, consuma doar 2, 5 amperi in sarcina si este extrem de compacta si practica, atat la rulota cat si la masina. Ea a costat in jur de 350 euro plus trnasport in Ro, o vand pe olx la 250 euro insa pentru colegii de breasla o ofer la 200 euro. Este in stare perfecta de functionare si fara urme de folosire pe ea. A fost ingrijita si apreciata toata perioada cat ne-a racit spritz-ul cel de toate zilele. Daca sunt doritori, ma gasiti la 0723346855.
      Caracteristici tehnice gasiti in poze, 18 litri capacitate, compresor, foarte eficienta energetic.
       
      O seara excelenta sa aveti, Cristian B.







    • Toma Roger
      de Toma Roger
      Vand frigider cu compresor, avand un volum de 93litri inaltime 84cm, latime 47cm si adancime 44cm, frigiderul are alimentare 12/24v cc, cc, 45w, 1, 5-3A/12v, 0, 5-1, 5A/24v. Acest frigider poate fi utilizat pe: rulote, autorulote, campere, pavilioane apicole, barci, cabane etc.




    • Grumpa
      de Grumpa
      Cumpar Trumavent 12v in stare f buna de functionare.
      Doresc sa inlocuiesc cel curent pe 220v.
       
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.