Laurentiu

Punte stricata

24 postări în acest subiect de discuţie despre Punte stricata

Punte stricata

Laurentiu

Dupa ce am reparat puntea anul trecut (era la fel de lasata, distanta intre podea si sol 26 cm. - dupa reparatie 39 cm.), dupa concediul de anul acesta m-a lasat iarasi.
Nu imediat, dupa aproximativ 500 km. Am mai si lovit partea din spate. 
Tipul de punte nu este cu toroane de cauciuc, are doar o bara de torsiune hexagonala si o bucsa in jumatatea puntii, sudata de punte prin gauri facute in teava puntii.
Presupun ca bucsa este foarte uzata si s-a invartit bara de torsiune in ea. Urmeaza atat reparatia puntii, cat si inlocuirea tablei cu care am imbracat aripile (sunt din tego, iar apa/noroiul/pietrele aruncate de roti le mananca).
Reparatia de anul trecut nu a constat in inlocuirea bucsii, doar am taiat sudura cu care este prinsa teava puntii in lateralele care se prind in sasiu cu suruburi, invartirea tevii pana am ajuns la inaltimea dorita si resudarea puntii.
Acum insa voi face o alta bucsa, chiar ma gandesc sa pun 2 bucsi cu o distanta de 10 cm. intre ele.
Va devenii rulota un pic mai rigida, insa pe tablita de pe punte scrie maxim 1000 kg. in conditiile in care goala are 700 kg. iar cu tot ce pui in ea cred ca ajunge la 850 kg. (bidoane apa, baterie, butelie, vase, etc.).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu

Am desfăcut puntea de pe rulota si am dus-o la reparat.
Ca sa se poată scoate bucșa sudata din jumătatea punții, urmează sa taie puntea in doua la jumătate. Bucșa este lata cam de 3 centimetri.
Se va confecționa o alta bucșă lata, insa de 10 centimetri, se va baga in punte si se va resuda.
Sper sa iasă bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

M-am lovit de o mare problema. Bucsa din jumatatea puntii nu este rupta, avea doar joc (uzura). Efectiv s-a sucit bara de torsiune, care este facuta confectionata dintr-un material prost, nu din arc. La jumatate a ramas pe pozitie in bucsa, capetele sunt sucite de parca bara ar fi din sarma. In acest moment sunt in cautarea unei bare de torsiune, hexagon 22 mm., lungime 1570 mm., realizata din material Arc 3. In rest toata puntea este refacuta, alte bucsi in jumatate, alte bucsi la brate. Caut sa cumpar sau sa fac alta, dar nu stiu unde sa caut sau cine mai confectioneaza. Daca cineva ma poate ajuta ii multumesc anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Am găsit o societate care sa i-mi facă o analiza chimica nedistructiva a barei de torsiune. Daca nu găsesc o alta bara o detorsionez si o recalesc (noroc cu tata care a fost maistru tratamentist si forja si are atât cunoștințe de specialitate cat si prieteni care inca se mai ocupa cu așa ceva).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Prima data am reparat-o eu (am taiat sudura tevii puntii din prinderile laterale, am sucit-o cu tot cu brate si am resudat-o) castigand in inaltime de la 28.cm. la 40 cm.. Inainte bara de torsiune nu s-a rasucit deaoarece bratele ajunsesera in limitatoare si nu fortau deloc in bara de torsiune. In momentul in care bratele au ajuns sa functioneze, nemaifiind limitate, bara de torsiune s-a rasucit nefiind realizata dintr-un material de calitate. Pozele nu sunt recente, insa se vede bara de torsune si puntea. Am ceva indoieli ca ar fi puntea originala, deoarece pe tablita de identificare indica maxim 1.000 kg., iar rulota are sarcina maxima aceasi greutate. Normal mi se pare ca sarcina maxima suportata de punte sa fie mai mare decat mma rulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Decat sa tot carpesti la ea, nu s-o putea pune o alta punte, modelul cu benzile alea din cauciuc ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Modelul cu toroane. M-am gandit, insa preturile chiar si second hand sunt destul de mari iar riscul de a fi uzata iarasi este mare,  pe de o parte, iar pe de alta parte sistemul de prindere pe rulota nu se potriveste la sasiul pe care il am (poza 3).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Am facut analiza metalului din care este confectionata bara. Concluzia a fost ca este OLC 15 - 20, de duritate 9-10, mai exact otel beton pentru constructii si in nici un caz otel arc pentru bare torsiune si arcuri. In mod evident bara a mai fost rupta si s-a montat ce s-a gasit. Daca vroiam i-mi dadeau pe loc alt material hexagon, mai tare chiar, OLC 45, insa se intampla acelasi lucru. Dupa ce am mai sapat pe internet, am aflat faptul ca acest sistem de punte nu prea exista, sistemul corect fiind din 2 bare de torsiune, independente. In acest moment caut 2 bare auto, bucsile de fixare la un capat se realizeza si se fixeaza usor in punte si ma gandesc sa modific puntea pentru sistemul cu caneluri care permit reglarea inaltimii cu usurinta si cat de sus sau de jos vreau.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Am găsit barele de torsiune cu tot cu bucsile cu caneluri. Voi folosi de Mitubisii Pajero. Au costat cu totul 150 lei. Mai trebuiesc scurtate si făcut la un capăt hexagon. Voi monta si bucsile cu caneluri iar la final voi obține o punte cu înălțime reglabila.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Felicitarile mele pentru perseverenta si tenacitate !!! Nu te lasi pana n-o rezolvi, bravo ! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Gata puntea. Am luat-o si a ieșit cum vroiam, reglabila. Singura teama este sa nu fie prea tare, rigida. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@laurentiu, mult, mult succes în continuare. 
Îmi doresc și sper că vei reuși să pui la punct rulota.
Multe obstacole ai mai avut de întâmpinat. 
La vară trebuie să faci măcar un tur al țării, dacă nu, al Europei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Felicitari sincere! Iata un aspect la care nu m-am gandit nici eu si cred ca nici multi dintre noi, atunci cand ne-am cumparat rulota. Poate ar fi de interes general ca acest lucru sa fie comentat,  de catre cei care se pricep,  pe un topic dedicat acestui subiect. hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Are amortizoare. Trebuie sa schimb unul, insa este auto de Citroen Xsara (scrie pe el). Puntea fiind moarta a bătut jos pana a aruncat uleiul din el.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

http://imgur.com/LZq1uf4

 

http://imgur.com/RfpwxMn

 

Gata cu puntea. Am montat-o si rulota sta bine pe roti. Doar ca mi se pare cam inalta (41 cm.). Urmeaza sa vad cat este de stabila. Daca nu este stabila, o mai cobor. Acum incep reparatia la capacul spate pe care l-am spart din cauza ca era rulota prea joasa. Am aplicat fibra de sticla, urmeaza slefuirea, terosonul, vopsirea.

 

http://imgur.com/UzDAynO

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Gata reparatia. Am schimbat si banda reflectorizanta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Felicitari pentru ambitia si munca depusa ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Ambitios colegul superokhihihi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Buna seara Laurentiu

Poti sa-mi dai si mie numarul tau de telefon  sa discut ceva cu tine in privat ?

Multumesc ! 

 

Dumitru Draghiciu

0721930633

0241548011

Modificat de Adrian V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Bravo Laurentiu!! Felicitari ptr. efortul/munca depusa! superok  hi
 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

@laurentiu, meriti pe deplin toata stima si laudele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Felicitari colegule!

Uite ca se poate si fara a te "adresa numai celor indreptatiti" sa faca asta, cum spunea "cineva" printr-un topic anterior!

:clapping::clapping::clapping:

Bravo!

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas


@laurentiu  bravo pentru reusita!!!hi.Eu nu am decat sa ma bucur pentru tine, ca daca o sa am probleme la rulota mea stiu la cine sa apelez cu intrebarile!:laughing:superok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Multumesc pentru aprecieri. Abia astept sa ies cu ea, insa m-am intins cu modificatul prea mult si mai am de munca. Am desfacut complet baia (vreau sa o izolez mai bine deoarece folosesc dusul, mai ales sotia), usa la capacul fata, alimentarea cu gaz (caut o modalitate de a putea alimenta mai usor lada frigorifica si un aragaz exterior) canapelele interior, masa (inca nu am terminat cu realizarea unui pat fix), dulapioarele sub aragaz si chiuveta (montez sertare recuperate dintr-un congelator pe un sistem de glisiere), modificarea sistemului de alarma.

Cam asa vreau sa arate la final.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.