Achim

Camera mers inapoi

33 postări în acest subiect de discuţie despre Camera mers inapoi

Camera mers inapoi

Achim

In plimbarea mea de anul asta, am reusit sa sparg un stop pe spate la rulota. 

Deoarece nu reusesc sa colaborez prea bine cu consoarta cand e vorba sa ma dirijeze, am hotarat sa-mi iau "soarta" in propriile maini si sa cumpar o camera pentru mersul inapoi.

Studiind un pic problema am inteles urmatoarele:

- sunt camere cu transmisie prin fir catre monitor;

- sunt camere wireless catre monitor;

- si mai interesant, am gasit camere ce emit wireless catre telefonul mobil. Mi se pare cel mai convenabil, pentru ca oricum telefonul sta pe bord cu functia de GPS. Un monitor in plus sigur m-ar incomoda.

Chestia arata cam asa si costa un pic peste 100 de euro

7.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marinescu Ion

Salut Achim,

Si pe mine ma intereseaza foarte mult acest lucru. Te rog mult sa ne trimiti un link cu ceea ce ai gasit (n.r. optiuni).

Multumesc anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Da @Fugulin Cristian , am studiat si acel aparat. Dezavantajos mi se pare ca are mufe grosolane si alimentare separata pentru camera.

@Marinescu Ion ma gandesc la o  gaura cat mai discreta, data in peretele din spate al rulotei. De fiecare data cand stabilesc sa gauresc rulota ma doare sufletul.

Ma atrage acest tip de camera cu emitatorul aferent. Pare sa fie de calitate, iar camera are un sigur fir de legatura si o mufa subtire.

Se cheama Hawotec si l-am gasit pe site-ul german de vanzari

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Magistral!

Multumesc mult @Achim!

Gasim undeva in RO?

Modificat de Marinescu Ion

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

In Romania nu am gasit ceva asemanator. Se gasesc camere wireless, dar numai pe monitor dedicat, ceea ce m-ar incurca in masina.

Mai exista o metoda la care m-am gandit si pe care am gasit-o explicata si de vanzare aici. Practic este o camera de supraveghere conectata prin wireless la un router, iar telefonul conectat la router, pentru imagini. 

E mai "butucanoasa", dar probabil ar iesi la un pret mai bun. Colegul @Fugulin Cristian ne poate explica mai in amanunt.

De ce nu o pui SUB rulota, prinsa de podea, pe mijoc?

Ramane sa fac probe de imagine dupa ce o achizitionez, ca sa stabilesc pozitia ei. Nu stiu de ce am impresia ca ar avea o imagine de ansamblu mult mai buna daca as monta-o mai sus, undeva in dreptul celei de a treia lampi stop, cea centrala. 

Daca ma gandesc mai bine, in toate imaginile de montaj pe RV-uri sau remorci TIR, camerele sunt pozitionate sus. Cred ca de acolo m-am inspirat. Doar la autoturisme am vazut montaj in bara. E singura solutie pentru ca n-au inaltime.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Eu am instalat pe masina o unitate 2DIN (dvd+tunner+navi, etc), care are doua intrari pentru doua camere video. Astfel pot folosi o camera pentru masina si o alta intrare pentru rulota. Prima camera se va conecta automat la introducerea masinii in treapta de mers inapoi, iar cea dea doua camera va trebui sa o selectez manual din meniu. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Nu am montat camera la rulota inca, este cu fir

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Sistemul video din prima postare se numeste Hawotec si costa cam 115 euro cu transport in Germania. Asa ca un router cu camera IP second hand, pot iesi mai ieftin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Salutare,

@Achim poti sa-mi trimiti un link sau ceva informatii de unde sepoate procura. Ma intereseaza sa comand un sistem precum 4ucam.

Multumesc mult anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Sistemul video din prima postare se numeste Hawotec si costa cam 115 euro

 GATA! Am gasit! Pentru cine este interesat!

LINK

Eu am comandat!

Revin cu impresii dupa ce o primesc.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

M-am ferit sa dau link-ul, ca sa nu incalc regulile pe aici.

@Marinescu Ion te asteptam cu impresii despre sistem. Bafta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@Achim nu incalci nicio regula prin postarea unui link in topic.

Aceasta regula este aplicabila doar in sectiunea de Mica Publicitate a forumului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Salutare,

Încă nu am intrat în posesia camerei.

Imediat după primire revin cu poze și impresii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Buna ziua,

Gata! Am primit camera :)

I-am facut o proba pe birou (alimentand-o de la o sursa de 12Vcc / 1000mA)! Merge senzational! Ce-a mai buna solutie pentru rulota....daca va intereseaza acest lucru! Costul este destul de maricel, 114 euro!)|(

Foarte simplu de configurat (adica totul se reduce la o aplicatie Android sau IOS care se poate descarca gratuit). Conectarea cu aceasta camera se face securizat, folosind o parola "default" initiala dupa care se poate configura la alegerea operatorului.

Incerc in aceasta seara sa o instalez pe rulota.

Alimentarea poate fi facuta in doua feluri (plecand de la ideea ca nu vreau sa am camera alimentata permanent din bateria rulotei):

- de la o lampa de pozitie (de preferat pentru simplitatea instalarii);

- de la bateria rulotei prin intermediul releului care decupleaza consumatorii din rulota, adica folosind contactul normal-deschis al releului.

Ceva poze cu "minumea".

Diseara sper sa fac poze si cu ea instalata.

20151023_140559_s.jpg

20151023_140543_s.jpg

20151023_134242_s.jpg

20151023_140618_s.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

@Gabriel Schuster, multumesc pentru link. Problema este ca pretul creste foarte mult pentru sipping in Romania (unde se includ taxe de asigurare, etc).

Eu l-am achizitionat din Europa (Germania) cu certificat de garantie.

Pentru cine are rude, prieteni in Statele Unite sau intr-o tara mai civilizata, ebay este o optiune super.

Multumesc inca odata Gabriel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Ion, transportul este zero. Singurul inconvenient este durata de minim 30 zile pt livrare si eventual TVA-ul in vama. Pana acum nu a trebuit sa platesc niciodata taxa vamala. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

@Gabriel Schuster Multumesc pentru informatie.hi

Asta inseamna sa fi "prost" informat tamp.

Acum ca tot am luat aceasta camera, am instalat-o aseara, in bara de protectie, desupra numarului, intre cele doua lampi de iluminare a placutei de inmatriculare!

Alimentarea am facut-o din firele becurilor de pozitie.

Merge senzational! biggrinRecomand pentru cine doreste asa ceva.

Stiu ca au fost dicutii foarte aprinse pe aceasta tema, in ideea ca distrage atentia sifatului daca este folosita in timpul mersului, etc.

Voi experimenta si voi reveni cu impresii din trafic.

Poze nu am putut face datorita intunericului (am terminat la 11.30 :) ). Voi reveni.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

@Gabriel Schuster Multumesc pentru informatie.hi

Asta inseamna sa fi "prost" informat tamp.

Acum ca tot am luat aceasta camera, am instalat-o aseara, in bara de protectie, desupra numarului, intre cele doua lampi de iluminare a placutei de inmatriculare!

Alimentarea am facut-o din firele becurilor de pozitie.

Merge senzational! biggrinRecomand pentru cine doreste asa ceva.

Stiu ca au fost dicutii foarte aprinse pe aceasta tema, in ideea ca distrage atentia sifatului daca este folosita in timpul mersului, etc.

Voi experimenta si voi reveni cu impresii din trafic.

Poze nu am putut face datorita intunericului (am terminat la 11.30 :) ). Voi reveni.

 

Poate o vedem live daca ajungi vineri la intalnire, oricum  felicitari.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Salutare @MARIUSGEORGE,

Cu mare placere doresc sa ne vedem, dar juniorul are o aplicatie sambata si acest lucru ma incurca dramatic.

Am sa incerc sa vin cu motorul, in vizita :).

Nu am decis inca cum si in ce fel voi proceda in acest weekend, dar cu siguranta ceva voi face :).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

@Marinescu Ion sa te bucuri de ea. Am comandat si eu, dar cu livrare in Germania si mai tarziu catre mine. Mie mi-a placut modelul asta si sunt sigur ca nu e o alegere rea. 

Am o intrebare, pana sa-mi primesc si eu jucaria: Imaginea oferita de camera se deschide singura pe telefon, in urma alimentarii camerei sau trebuie deschisa manual apasand iconita respectiva?

Eu tin aplicatia GPS deschisa pe telefon si m-as bucura ca la activarea camerei sa-mi apara imaginile automat. Cer prea mult? biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

@Achim, multumesc pentru apreciere si felicitari pentru achizitie.
Dupa cum sugereaza si @Fugulin Cristian, eu folosesc o tableta de 7.5" veche.
Cateva lucruri constatate:
- camera este foarte ok ; se vede decent si pe timp de noapte (chiar daca nu are infrared);
- aplicatia camerei trebuie deschisa pe telefon/tableta. Dupa oprirea limentarii camerei, pe telefon/tableta, imaginea ramane inghetata la ultimul cadru primit. Revine in online imediat ce camera este alimentata (dureaza 5-10 sec. pana se conecteaza la reteaua wireless a camerei);
- nu poate fi conectata la mai multe telefoane/tablete simultan (asta am incercat). Sincer, nici nu avem nevoie.
Cu mai multe impresii voi reveni dupa primul traseu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Dragi colegi,  începând cu 27.01.2016 la Kaufland se va găsi un kit de cameră pentru mers înapoi wireless cu monitor. Prețul este de 349 Ron. Spor la cumpărături!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Da , asa este.Pretul e ok, o sa mi-o iau.Multumesc pentru informatie @Marinescu Ion !hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.