Alinhoratiu

Schimbare agregat frigider

15 postări în acest subiect de discuţie despre Schimbare agregat frigider

Schimbare agregat frigider

Alinhoratiu

Buna ziua,
Am deschis acest nou subiect, pentru ca nu am gasit in celelalte dicutii despre frigidere nimic (sau poate ma insel) in legatura cu agregatul sau mai bine zis, schimbul acestuia. 

Prin urmare am urmatoarea problema si intrebare:

In urma cu aproximativ o luna, doua, am sesizat un miros puternic de amoniac in ruloata - s-a spart circuitul - am dat jos frigiderul si am inceput sa caut sa cumpar un altul. De vreo saptamana am gasit din intamplare un frigider destul de ieftin (am dat pe el 300 lei) am mers acasa si functioneaza perfect. Doar ca este mai lat decat frigiderul original cu 4 cm. 

Intrebarea ar fii urmatoarea: pot sa schimb agregatele intre ele, am studiat cele doua agregate si sunt perfect la fel atat partea din spate cat si cea de deasupra frigiderului

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

Singurul lucru care nu trebuie facut este deschiderea circuitului de amoniac. In rest, daca spatiul iti permite , poti schimba linistit agregatul, frigiderul va functiona bine daca este de acelasi volum sau de volum apropiat ( sunt standardizate ).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alinhoratiu

Imediat ma duc sa ma ocup de ele. Ideea era ca agregatul din spate este prins in 3 surubele mici in rest se tine in teava care intra in peretele din spatele frigiderului, care la randul ei este acoperita cu un etansant asemanator plastelinei. Ma voi duce si ma apuc de sapaturi biggrin, doar ca singura nedumerire a mea mai este ca intre agregat si teava din interiorul peretelui mai este un fel de hartie, carton acoperit cu folie de aluminiu si la desfacere se rupe si nu o mai pot refolosi. 

Am plecat

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alinhoratiu

Intr-un final am reusit sa duc la capat ideea cu agregatul. Nu a fost char asa de usor pt ca a trebuit modificat aproape tot ( agregatul la frigiderul nou era mai putin adanc si a trebuit sa pun ca distanier polistiren expandat, instalatia electrica de deasupra a trebuit schimbata, instalatia de gaz la fel). Dar pana la urma merge totul ca uns atat pe 12, 220 si gaz.

Mai jos este inceputul lucrarii

image.jpg

Agregatul vechi......si spart

image.jpg

Agregatul cumparat dupa ce a fost reinfrumusetatbiggrin

image.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alinhoratiu

XVHMIDiferenta intre cele doua este ca cel nou a fost mai lat cu vreo 3 cm si a trebuit sa tai din el cu flexul de pe margini ( tabla), alta diferenta majora era adancimea lor.

va urma .......

2hhkt4i.jpg

frigiderul dupa montare

Modificat de Alinhoratiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alinhoratiu

14spf1x.jpg

montaj in rulota, imi depasea agregatul cu 1 cm si a trebuit sa desfac si laturile de la mobila

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alinhoratiu

Mersi Cristi, sa o iau cu inceputul:

Dificil - cand am zis dificil nu mam referit neapat ca a fost greu sau foaret greu sau schimbi 2 frigidere intre ele,  numai ca fiind prima data cand am vazut si lucrat cu asa ceva, a trebuit sa rezolv o gramada de lucruri care nu se potriveau. De exemplu cand sa pun banala aparatoare de vant de la arzator a trebuit sa ii fac alt suport pt ca era diferit, la instalatia electrica a trebuit mutata dar cel mai mult am lucrat pt un lucru minor:

Am pus frigiderul in rulota si cand sa aprind frigiderul pe gaz nu vroia, ma uit la scanteie este dau sa aprind cu bricheta se aprinde o flacara de juma de metru era sa iau foc. Da-l jos trage furtune de la ins de gaz a rulotei la frigider ca sa vad in spatele lui ce se intampla de nu o ia. Montez furtune si tot asa. Pana la urma m-am gandit sa dau jos ambele arzatoare sa vad daca nu sunt diferite, aveau alt cod dar erau cam la fel, cand suflu pe orificiul unde intra gazul pe unu puteai sufla aproape normal pe unul nu. Pana la urma problema era de la supapa aceea mica din metal cu o gaura mica la mijloc care lipsea, am pus piesa lipsa si problema rezolvata (3-4 ore pana sa imi dau seama)

Costuri-un tub de etansant de la Sika cred ca 28 lei altceva nimic

Timp-daca e sa aduni tot timpul efectiv nu stiu vreo 2 zile habar nam, nu ma grabit nimeni am lucrat cat am avut chef

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alinhoratiu

30bojgp.jpg

frigider montat, probat si incheiat socotelile cu el 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Felicitari pt rabdare.La inceput vroiam sa te sfatuiesc sa iei un alt frigider identic care ar fi costat 550-700 ron. Dar si acesta ar fi trebuit curatat si reglat. Pana la urma ai ales calea cea mai buna pt tine, ai un frigider cu RK facut, care va functiona mult timp de acum inainte. Multa bere la rece !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Salut.

Am si eu o intrbare: la temperatura de 35 de grade afara, ce temperatura ai in frigider?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alinhoratiu

Salut , inca nu am bagat termometru in el , am vazut ca raceste dar nu am masurat temperatura.

Urmeaza!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Ok. Astept.

Sunt curios sa stiu ca la ce temperatura ajunge al tau.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

@Alinhoratiu te felicit atat pentru realizarea practica (tehnica) cat si pentru postarile puse pe site. 

Descrierea executarii lucrarii facuta de tine poate constitui un bun exemplu pentru alti colegi.

Bravo, felicitari!!   hi  nay 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.