Florin L.

Rulota mea scartaie

3 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota mea scartaie

Rulota mea scartaie

Florin L.

Buna tuturor!
 Ma numesc Florin si am achizitionat pt prima oara o rulota model Caravelair Odyssea 420, anul 1999. Arata f intretinuta atat interior cat si exterior insa, ajungand acasa cu ea mi-am dat seama ca scartaie. Si de asemenea rotile freaca pe carenaj, aripile rulotei. Am schimbat amortizoarele crezand ca asta este problema insa nicio imbunatatire. Cauciucurile sunt 185/R14. Sa fie oare prea mari?

Scartaitul se aude de dedesubt in partea din fata mai mult de sub pat si un pic in spatele rulotei. Chiar si miscand-o cu mana de pe loc. Sa fie din cauza lemnului, varstei? Parca scartaie toata ca un parchet invechit.

Precizez ca am cautat-o de infiltratii.
Nu am gasit nimic dubios sau vreun miros.

Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac caci planuisem o iesire la Sovata.
Va multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Salut si bun venit!

Sunt mai multe optiuni de depistare a scartaitului. Incearca si arunca putina apa pe bucsile de cauciuc existente la puntea rulotei si verifica prinderea caroseriei de sasiu, aceasta din urma fiind mai putin probabil sa fie cu probleme, avand in vedere anul fabricarii rulotei.

Este bine ca depistarea sa o faci fiind pozitionat sub si o alta persoana sa miste rulota.

Referitor la roti, incearca cu anvelope pe 13. Este dubioasa acea frecare cu cele existente.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Salutari si bun venit!

Apropo, eu la rulota mea, Caravelair 420 Palma din "95 am "roti" trecute-n carte de 155 R13, implicit de 165 R13!

Mi se par cam mari cele de la rulota ta! Corespund cu ce ai trecut in carte?

 

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.