Mihai Dura

Rulota mea | Hobby Prestige

25 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota mea | Hobby Prestige

Rulota mea | Hobby Prestige

Mihai Dura

Hobby Prestige , an 2000 , greutate 1500kg.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Foarte, foarte sumara prezentare.

Chiar nu ai ce sa scrii despre rulota ta, decat atat ?

Si mai ales ca asteptam si ceva imagini.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Hobby prestige , an 2000 , greutate 1500kg si magarul care o tracteaza Mercedes v-class 220

 

_DSC0358.JPG

_DSC0357.JPG

_DSC0360.JPG

_DSC0365.JPG

_DSC0366.JPG

mihai00009 002.jpg

mihai00009 004.jpg

mihai00009 005.jpg

mihai00009 008.jpg

mihai00009 010.jpg

mihai00009 011.jpg

mihai00009 013.jpg

mihai00009 022.jpg

mihai00009 024.jpg

mihai00009 044.jpg

mihai00009 045.jpg

mihai00009 047.jpg

 

mihai00009 051.jpg

mihai00009 048.jpg

mihai00009 054.jpg

mihai00009 055.jpg

mihai00009 057.jpg

mihai00009 063.jpg

mihai00009 064.jpg

_DSC0353.JPG

Modificat de MIHAI DURA

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Sa va bucurati de vacante frumoase si sa le stapaniti sanatosi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Multumesc  Viorel  pentru mesaj  si  sper ca pozele spun totul despre rulota  mea

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

De la prezentarea rulotei am achizitionat un panou solar, regulator, doi acumulatori de 100Ah, aer conditionat mobil pe care o sa il adaptez rulotei sa dea cat mai mult randament.

Bazin apa fix de 60l, cu alimentare exterioara,  buson cumparat de la Exis,  vent 12v+airmax pe care   l-am montat pe langa cel de 220v.

Scara de aluminiu 2, 5ml sa pot urca pe rulota sa dau zapada jos si sa inclin panoul catre soare, 4 cale reglabile , tv led 12v, bidon 35l cu robinet , 4 scaune camping, dozator de apa rece si calda, filtru cafea 600 watt, adaptor butelie pentru GPL, butelie 6 l cu arzator pentu gatit afara si cu adaptor special pentru ea de la chinezi.

Dulap cu 4 polite din panza care se strange si se baga in husa ca intr-o geanta, talpici cale rulota, cantar protap, piezo manual pentru soba, termometu interior-exterior cu senzor care l-am montat in frigider, cuplu doua ventilatoare cu termostat reglabil pentru frigider care isi fac foarte bine treaba,  capace grile frigider pentru iarna, senzori+unitate pentru dat cu spatele, pat plibil de o persoana, detector de gaze , prelata 6x6ml care s-a dovedit ineficienta, tinand umezeala sub ea.

Urmeaza sa-mi achizitionez un instant de 7 sau 11l pe gaz si cu baterii pentru aprindere, o husa speciala pentru rulota, antena satelit cu cartela la focus sat, invertor de 1000 watt, detector monoxid de carbon, camera mansarier si multe alte lucruri care cred ca o sa imi fie utile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Felicitari colega! Drumuri line si distractie maxima cu o asemenea casuta, pe care ai si dotat-o cu de toate.superokhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare,  nay,
 Jos palaria despre rulota ta si achizitiile facutehi. Multe iesiri cu aceasta dotata casuta pe roti si sa fie cat mai placute.superok, . Felicitari :clapping:.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

superok e superrrrrrr! hihisuperok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Felicitari! Foarte frumoasa! drumuri bune si plimbari frumoase!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Felicitari! Foarte frumoasa!
Drumuri bune si plimbari frumoase!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Multumesc tuturor pentru aprecieri si o sa mai completez lista daca imi aduc aminte ca am uitat ceva si o sa revin cu poze cand montez panoul si toate celelalte lucruri .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo Mihai, felicitări si pentru rulota si pentru dotări !!!superok

Vad ca e sora mai mare a rulotei mele, sa va bucurati de ea si sa aveți multe iesiri reușite! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de "limuzina" (cam asa as echivala o asemenea rulota frumoasa biggrin)!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Într-adevăr bine spus limuzina.

Aecranuluista a fost si dorinta mea cand cautam sa imi cumpăr rulota, sa fie cea mai lunga si cea mai lata pe o singura axa si cu o greutate de maxim 1500kg si asa s-a implinit dorinta. 
Rulota are lungime 7311cm cu protap, latime de 246 cm, lungime interior 600 cm si latime de 240cm, cort imens 600x250 cm, gros , vara si iarna cu toate accesorile si o copertina simpla cu bete de 500x250cm pe care eu am pus-o pe sina geamului din spatele rulotei sa am mai multa umbra, se vede si in una dintre poze.

Daca adun suprafata rulotei si a cortului rezulta aproximativ 30 metri patrati cat o garsoniera confort 2.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Drumea

Foarte frumoasa! Sa o stapaniti sanatosi si cat mai multe iesiri sa aveti!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Multumesc Florin si a ta este frumoasa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Mihai, hi la MMA-urile ce le ai ( masina +rulota) cu ce categorie de permis mergi?:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Am facut B extins, cost 500 lei la scoala Teo si pot MMA 4250kg per ansamblu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@MIHAI DURA, cu prima ocazie, vreau sa-ti vad sticker-ele lipite pe rulota si berea rece in frigider ! xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Gata se rezolva .Am pus deja berea la rece; vremea frumoasa sa vina si ne intalnim sa ne drink-uim pana dimineata. Abia astept Daniel. 

Ai grija de tine la munte si vezi ce faci cu ursul daca mai vine in vizita. 

Lasa-i si lui acolo afara o friptura si un vin ca sa eviti pagubele.

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Montarea panoul solar finalizata.

1456485221776-26290514.jpg

14564852560931688247169.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo Mihai, felicitări! Pune-l la lucru acum, sa producă! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

Frumoasa achizitie sa o stapanesti sanatos si drumuri bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Multumesc , sa stii ca muncea si pana acum stand pe plafon cu fata in sus; facea pe lenesul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Vand doua roti de 13", complete, pentru rulota:
       

       

       
      Jantele sunt din tabla, de 13", ET 30, 4 ½ J H2, in stare buna. Am uitat sa pozez interiorul uneia dintre ele, dar e la fel de murdara!
       

       

       
      Anvelopele sunt marca Torque TQ-05 165R13C M+S DOT 4817.
       
      Atentie: anvelopele au DOT din saptamana 48 (noiembrie), anul 2017. Eu le-am cumparat si montat in august/septembrie 2018. Nu sunt crapate si nu sunt tocite, dar au depasit 7 ani. Recomand sa le utilizati la o remorca sau cel mult ca rezerva pentru rulota, dar sa tineti cont ca au depasit 8 ani!
       

       
      Bonus: inca doua capace nefolosite, identice cu cele din poze.
       
      Motivul: trebuiau schimbate anvelopele si am gasit o oferta de nerefuzat pe OLX pentru doua jante clasice din aliaj, intalnite la rulotele englezesti si cam singura optiune pentru cele de 13". Asa ca nu am zis nu si am facut schimbul si de jante!
       

       
      Pret: 200 lei, in Bucuresti.
       
      Contact prin mesageria privata!
    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua dragi colegi rulotisti.
      Acum 2 ani am vandut Knaus-ul nostru din cauza faptului ca ne-am marit familia si cel mic s-a dovedit un adevarat “tornado boy” in materie de stricaciuni la rulota.Intre timp cei mici cresc si apropierea de natura este ceva ce ne dorim tare mult pentru ei.
      Si ca sa trec si la subiect, anul trecut prin martie ne-a fost livrata noua noastra rulotzica (da, trebuie diminutiv la dansa) FIM Caravans, model Migrator. Nu era noua, nici nu ne-am fi permis asta, insa era un DEMO de fabrica care a fost scos la vanzare, si care avea o istorie care s-a mai intersectat cu mine acum 5-6-7 ani. Cred ca am scris despre asta, daca nu, inseamna ca doar mi-am dorit sa o fac.
      Anul trecut am bibilit mult la dansa, avand cumva experienta primei rulote, si abia in vara am apucat sa o scoatem la primul drum de proba, undeva pe Valea Doftanei unde cu 8-9 ani in urma am facut ai prima proba cu Knaus-ul. A fost exact ce trebuie, adica un base camp perfect pt drumetii. Inca nu ne-am apucat de drumetii, mai avem un an pana ce mezinul familiei sa fie ceva mai rezisrent la drumuri pe munte sau prin paduri, insa experimentul a fost un succes.
      Pe moment este parcata in fata casei si este in continuare centru’ de comanda si control pentru racit berea si vinul si mesterit in weekend-uri.
      Echipamente montate pe dansa: webasto diesel (nu are instalatie de gaz), panou solar de 150w custom built pe dimensiunile dintre suportii de fabrica, charger Victron si Shunt Victron cu calculator de baterie si display, acumulator de litiu de 100ah, prize multe de 12v si usb-c rapide, lada frigorifica de 12v Dometic cu compresor, spatii de depozitare, si tot feluri de nimicuri care fac mare sens pentru mine si niciun sens pentru sotie . Pe langa dansa am achizitionat un ‘cort/pavilion’ de 16m2, un cort pt dus si wc cu wc portabil, corp de bucatarie pliabil si tot felul de acareturi. Las mai jos niste poze “reprezentative”.
      Sa ne auzim cu bine!




















    • Cristian Dumitru
      de Cristian Dumitru
      Buna ziua!
               Încă nu am o rulota sau autorulotă, tocmai de aceea vin pe acest forum. Am un Logan II, dci, 75 cai, 2018, 85.000 km. Pot sa încerc sa-l vând si sa iau o autorulotă, sau sa iau o rulota si sa-i pun cârlig. Cam 12.000 euro as avea in total pentru autorulotă, si cam 5.000 pentru rulota. 
               Sunt îndemânatic, am scule, as putea sa repar/modernizez unele lucruri. Stau la casa.
               Am nevoie de sfaturi avizate si argumentate pentru care va mulțumesc din nou. Din acest moment o sa încep sa citesc forumul sistematic. Achiziția as vrea sa o fac in jur de 01.05.2025.
    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.