Marian A.

Priza 13pini Logan

26 postări în acest subiect de discuţie despre Priza 13pini Logan

Priza 13pini Logan

Marian A.

Problema se priveste din urmatorul punct de vedere:
avem in partea din spate niste consumatori electrici: lampile spate ale masinii.

treaba e ca la Dacia Logan, instalatia electrica a masinii este dimensionata strict pentru acesti consumatori(lampil spate), nu si pentru a mai atasa inca un rand de consumatori cum ar fi lampile unei remorci/rulote!  deci mare atentie!
spre exemplu:
1. pozitie stanga:
5W-lampa spate masina + 5W lampa numar masina + 5W lampa spate rulota + 5Wlampa numar rulota. = 20W/12V = 1, 7A.
acest curent parcurge un conductor de 0, 35mmp, de la Mufa R2(racordare plansa bord) pana la lampile spate!
ca sa reziste si consumul electric suplimentar de la rulota trebuie un cablu de 0, 8mmp(nu mai mare din ratiuni economice).
2. pentru pozitie dreapta este ceva mai simplu ca nu mai avem iluminatul de la numarul de inmatriculare, nici de la masina si nici remorca. dar socotim la fel ca pentru stanga max.1.7A pentru ca e posbil ca lampa numar la unele rulote sa fie pe aceasta parte. - necesar cond de 0, 8mmp!
3. semnalizare stanga masina 1, 8A + semnalizare stanga rulota 1.8A totul printr-un cond de 0, 35mmp - recomandat cond de 1mmp!
4. semnalizare dreapta masina 1.8A + semnalizare dreapta rulota 1.8A totul printr-un cond de 0, 35mmp - recomandat cond de 1mmp!
5. ceata masina 1.8A + 1, 8A ceata de la remorca, totul prin 0, 75mmp - cond de 1mmp
6. frana - cel mai des utilizata! stanga masina(ca legaturile de la priza remorcii se leaga la lampile spate) + rulota: stanga+dreapta+centrala = 21W + 63W/12V = 1, 8A + 5.5A
7. cea mai scarboasa treaba: minusul!
minus fisa remorca + cablu de la priza remorca pana la stopuri se socoteste astfel: = 1, 7A+1, 7A+1, 8A+1, 8A+1, 8A+5, 5A = 2, 4A+5, 4A+5, 5A = 13, 3A OBLIGATORIU conductor de 2.5mmp! pentru ca se ia in calcul posibilitatea in care prin el se inchid TOTI curentii, de la toate becurile din spate.
in concluzie, nu e bine sa legam priza de remorca la stopurile spate pentru ca instalatia nu e dimensionata!
nu sunt sigur ca sunt bune calculele mele, dar sunt 100%convins ca instalatia electrica de Logan, de la mufa R2 pana la stopuri spate, nu este dimensionata dpdv electric pentru a mai "duce" inca un rand de lampi.

Problema nu e grava, ca sunt multe care merg si asa si montate in service la reprezentanta(de mecanici, nu de electricieni!),   problema e ca firele respective se incalzesc si asta presupune rezistenta electrica si inseamna ca becurile respective se vor aprinde cu CADENTA LENTA...ca la trecerea la nivel cu calea ferata dotata cu bariere...cadenta lenta.

problema de mai sus este rezolvata de Renault: insa doar pentru Dacia Duster! avem reper 8201443155 - priza 7 pini dar si 8201443157 - priza cu 13 pini, ambele cu circuit intermediar.
Este recomandata pentru toate tipurile de DUSTER, dar se poate monta si pe LOGAN, SANDERO, MCV, VAN, Pick-ul.

 

Avand in vedere cele de mai sus(calculele), tinand cont ca detin "tehnologia si cunostintele" necesare, m-am decis sa-mi fabric o cutie intermediara care sa preia consumul electric al remorcii/rulotei de la stopurile spate pana la consumul intern... m-am decis sa-mi dotez loganul cu priza cu 13pini cu cutie intermediara.

 

LE: cutia mea intermediara(a se vedea poza atasata), are 8 relee SPDT, 10A fiecare(sunt in dubiu la cel pentru frgider, pentru circuitul 10) cred ca e cam mic dpdv electric(contactele lui),

dupa ce execut varianta finala, printez ca si pdf pentru potentialii doritori, pentru executarea cu fieru' de calcat.

de mentionat este faptul ca aceasta este o cutie intermediara, UNIVERSALA; nu neaparat pentru Dacia, in ea se trage un +12V permanent, direct de pe baterie(prin siguranta), de la stopuri(sau din alta parte), se va conecta doar comanda releelor(bobina).

 

circuit intermediar in ABS-53P.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marian A.

LLE: m-ati putea ajuta cu o idee, sfat, cum sa fac sa anulez ceata de pe masina cand am remorca cuplata? aici as avea ceva nevoie de idei.

documentatie utilizata:

mergand pe ideea informatia dublata nu e problema, informatia lipsa DA, mai atasez de ici de colo niste poze adunate si le postez aici, poate or fi cuiva utile, fiind toate intr-un loc(desi cica nu se tin toate oualele la un loc).

Priza 7pini, iso1724:

priza 7 pini.jpg

 

priza cu 13pini ISO11446, culori fire(daca se poate), sectiuni fire(OBLIGATORIU se vor respecta!!!).

priza_13_pini_-_1.thumb.png.446dba6a8f7a

 

varianta englezeasca:

7pin_13pin_trailer_caravan_wiring_diagramR.jpg

tabelul urmator se refera la Densitate de curent vs sectiune cablu,

desi se va tine cont si de vorba din batrani, limita densitatii de curent este pentru cupru: 4A/mm patrat (pe portiuni scurte ca sa nu apara caderi de tensiune), 1, 5A maxim 2A/mm patrat pentru Aluminiu...si obligatoriu se va testa caderea de tensiune, ca sa fie bine sa nu fie rau.

AWG table - curenti.jpg

consumatorii din rulota:

conexiuni rulote de la priza de 13 pini.jpg

Modificat de Marian A.
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

pai daca vrei neaparat sa tai ceata, intercalezi un releu pe alimentarea stopurilor de ceata. Legi ceata pe NC ( adica atunci cand nu este alimentat releul sa treaca curent catre becuri prin el) . Din firul care aduce + catre stopul de ceata dai un + si pe alimentarea releului iar minusul pentru alimentarea releului il iei din pinul 12. In mufa cu 13 pini ai pinul 12 nefolosit. In stecherul rulotei faci un strap intre pinul 12 si unul din minusuri (pinul 11 sau 13).

Acum daca tu aprinzi ceata vei avea plus  ce trece prin releu daca nu ai stecherul cuplat. Daca vei cupla stecherul releul va avea plus de la ceata si minus din stecher si va deschide circuitul cetei si nu se vor mai aprinde becurile.  In felul asta bobina releului este alimentata doar cand aprinzi ceata si cuplezi rulota. Ai grija ca plusul pentru ceata rulotei sa il iei inainte de releu.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian A.

pai ceva de genul imi trece si mie prin minte ca releul este OMRON G5LE si configuratia pinilor SPDT, adica am acces la perechea de contacte NC - NO,

instalatiile originale care au aceasta "obtiune", se folosesc de pinul 12?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu, eu ti-am dat varianta simpla de executat acasa fara componente electronice, daca vrei iti dau varianta complicata dar nu o voi desena sau numi componentele din lipsa de timp, faci un montaj care sa sesizeze cand se inchide circuitul pe unul din circuite, adica sa iti simta minusul ce vine retur prin filamentul becurilor si care la randul lui sa iti actioneze un releu ce iti taie ceata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian A.

ce-am atasat eu e doar inceputul apoi m-am blocat...tot la minus...

care ar fi elementul care sesizeaza curentul prin bec? cat mai pe scurt(stiu cum e cu timpul)...

anulare ceata IDEE.png

Modificat de Marian A.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu inteleg de ce vrei sa te complici, ti-am dat varianta simpla si functionala pt hobby, este mai mult decat suficient, sau vrei sa o faci in scop comercial ?

Modificat de Cristian S.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian A.

Nu-i pentru scop comercial, carcasa: 17lei, un releu = 5leiX8buc = 40lei, riglete PCB 4lei, deci pica treaba cu comercialu'.

Vreau s-o fac pentru mine, sa fie cat mai frumos constructiv si eficient/util!

Treaba e ca eu mizez pe inchiriere rulota si nu prea pot modifica la rulota mai nimic...de-asta vreau ca masina sa fie conform...in ideea ca si remorca este conform aceluiasi ...

Modificat de Cristian S.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Chiar nu stiu ce piesa sa iti recomand acum, nu m-am mai jucat din facultate cu integrate , daca vrei ceva si mai simplu si care sa iti mearga la orice pui, in priza de pe masina ta. Sunt prize de 13 pini care au un microcontact care sesizeaza ca ai infipt ceva in ele, si atunci il folosesti pe alimentarea releului ce iti intrerupe ceata.

Modificat de Cristian S.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian A.

Cred ca asta e ceea ce caut eu...

Nefiind informat, nu am stiut cum sa caut si am comandat priza cu 13 pini, chioara.

Modificat de Cristian S.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Daca ai comandat deja, nu te mai agita, las-o in pace asa cum e, ca si daca se va aprinde ceata pe masina nu e nici un bai, depinde si ce rulota vei inchiria ca multe nici nu au ceata si atunci nu vei avea ce sa aprinzi.

Modificat de Cristian S.
Propozitia incepe intotdeauna cu litera mare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian A.

Bine, nici macar nu am tractat rulota, d-apai pe ceata...chiar atat de deranjanta este?

Orice-ar fi, daca imi trazneste ideea, o si pun in aplicare...vreau ca totul sa fie perfeeeeect! draga mea! draga mea!...

Modificat de Cristian S.
caligrafie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu e foarte deranjant, cel putin pentru mine, cand e ceata ma concentrez pe drum

Modificat de Cristian S.
Orice propozitie incepe cu litera mare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Adrian , eu zic sa te abtii sa recomanzi altora sa puna sigurante mai mari. Cel putin la masinile noi cablajele sunt calculate la sange din ratiuni economice si nu te poti juca asa. Eu personal stiu o masina de la servici care a luat foc de la un 15A in loc de 10A, asa ca nu te juca , cu siguranta altora.

Nu o gandi doar prin prisma faptului ca totul functioneaza ok. Vezi ca omul a scris ca vrea sa inceapa prin a inchiria rulote. Deci nu prea stie ce va agata de carlig si ce cablaj (inginerii) are rulota aia. In cazul asta niste relee care sa separe fizic cele 2 circuite si care ulterior sa fie alimentate printr-o siguranta il pot proteja de multe neplaceri.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian A.

Stiu ce presupune ca printr-un un fir de 0, 35mmp sa alimentezi 84W...rezultatul este ca acel fir se va incalzi pana la o anumita temperatura...nu se va topi sau alte cele...

Am spus si pe forumul celalalt: becurile de frana(alea care functioneaza putin timp, cele ar insuma cei 84W), s-ar aprinde leeeeent, si nici macar la intensitatea reala... nu-i urat acest lucru?

Pana acum am constat ca avem consumatori mari la:

  • 1. +ul permanent, - pe aici se incarca rulota de la masina si masina de la rulota, deci circula cativa A.
  • 2. +accesorii- frigider - 10-15A
  • 3. frana - 6A
  • 4. ceata, mers inapoi, semnal s si d, sunt pe aceelasi loc cate 2A fiecare
  • 5. pozitiile care ar ajunge pe locul 4 pentru ca am vazut rulote care au mai multe becuri pe lateral dar nu depasesc 15-20W pe circuit stanga sau dreapta.

Daca pentru Duster, Renault a gandit acea cutie intermediara, e clar ca ei au fost constienti ca instalatia nu rezista...sau rezista dar gafaie.

 

LE: ca si volum de munca nu e cine stie ce in plus:

  • -de la baterie se trage fir pana la modul(daca nu era modulul intermediar s-ar fi tras pana la priza)
  • -de la +contact, prin releu, prin siguranta s-ar fi tras acelasi fir lung si gros pana la priza...deci modulul fiind montat in portbagaj, scurteaza lungimea firului gros pentru frigider....ba mai mult, firul de frigider fiind mai scurt, diferenta de bani economisita cumpar cateva relee SPDT.
  • -de la stopuri se trag firicelele de 0, 25mmp care au rol de comanda a releelor(daca nu era modulul, firele de la priza s-ar fi legat in acelasi loc)

Deci?

 

Modificat de Marian A.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian A.

LLE: si mai este un avantaj al faptului ca la stopuri leg fire subtiri ca si sectiune pentru culegerea comenzilor releelor: nu mai jupoi izolatia firelor masinii, ci leg firicelele direct de papuc ca-s subtiri si incap lejer in mufa...in felul acesta, se demonteaza jucaria destul de "fara stricaciuni" in instalatia originala...parerea mea.

 asa cum este  la Audi , WV , Skoda , Peugeot .

la alea vestice e si de la CAN error si alte pricopsenii...

lampi spate logan - 2.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

La celelalte se recomanda montarea unor module speciale fiindca altfel iti da eroare in bord, iar in cazul vw faptul ca masina stie ca are remorca dupa ea, prin modulul can dedicat te anunta si ce becuri de pe rulota nu merg , plus ca se schimba si comportamentul ABS si ESP.

Pana la urma asa cum a zis Adrian fiecare face cum vrea, eu in urma cu o luna cand am montat pe IX 35 , desi nu dadea eroare in bord si ma puteam lega direct in stopuri , am ales sa pun separator. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Mari probleme va faceti cu scula asta de masina , eu am logan de 8 ani si de tot atat timp trag rulota fara nici o modificare la instalatie . Am legat firele ca la carte si pana acum nu sa ars nici un fir sau vreo siguranta , pentru frigider si incarcare am tras separat de la baterie un fir de 3 mm de care m-am legat cu frigiderul si incarcarea bateriei .

Am constata ca degeaba dai drumul la frogider pe 12 v, ca nu face treaba mai deloc , eu unul nu il mai folosesc pe 12 v .

Bateria o incarc cu panoul solar deci iar nu mai este nevoie de legatura pentru incarcare , acum mai nou folosesc firul tras la statia auto si la frigider pe 12 v cand tin beutura la rece ...

Bafta ..

P.S. Nu va mai complicati cu relee si fire si schite etc. Este o masina simpla ..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian A.

Faci o filmare scurta, cu lampile masinii cand apesi pe stop frana, apoi cuplezi rulota si filmezi intr-asa fel incat sa se vada si stopurile rulotei si un stop al masinii? Preferabil ar fi ca  in prim cadru sa fie aprinderea stop frana?

Modificat de Adrian V.
reguli gramaticale de baza

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian A.

Am executat cablajul, am asamblat si piesele importante, dar nu am mai pozat varianta asamblata.

Am atasat si pdf-urile necesare realizarii cablajului prin metoda fierului de calcat...

off topic, D-lor administratori, cand corectati greseli gramaticale, corectati-le, nu introduceti unele noi :))

 

circuit intermediar - circuite(mirrored).pdf

circuit intermediar - silkscren(mirrored).pdf

Modificat de Marian A.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

 

off topic, D-lor administratori, cand corectati greseli gramaticale, corectati-le, nu introduceti unele noi :))

Incearca si nu mai gresi in postari, incepe fraza cu litera mare si nu mai da ocazie la corectari,  ca nu este niciunul dintre administratori sau moderatori,  profesori de limba romana, dar incercam cu totii sa dam o "fata" corecta forumului.

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B
On 22.07.2015 at 7:54, Marian A. a scris:

 

AWG table - curenti.jpg

Am ajuns si eu la faza in care trebuie sa montez priza pe masina. Am o nedumerire legata de tabelul de mai sus. In instalatiile de cutent alternativ, joasa tensiune (220, 380 v), curentii maximi admisi sunt, de ex: fir de 1 mmp, 1 fir liber in aer = 20A, 2 fire in tub 14A, ..., 5-6 fire in tub 10A. In tabel, la 1mmp, curentul maxim admis este de 3, 3A. De unde vine diferenta???

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Un alt exemplu: https://www.google.ro/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.anre.ro/download.php%3Ff%3Df61%2Bgg%3D%3D%26t%3Dvdeyut7dlcecrLbbvbY%3D&ved=0ahUKEwjWkbbCgrbUAhWMBZoKHVsSBJM4ChAWCBkwAA&usg=AFQjCNFCpZH23meqFe3Cxb2VxtUFCebkgw

este normativuloficial din Ro,  unde valorile sunt si mai mari decatin exemplul meu de mai sus ...

Deci, care este realitatea? De unde vin diferentele?

Imi scapa mie ceva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Chiar nimeni nu are o parere???

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Mai urmareste cineva forumul, sau ati plecat toti in vacanta ? ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.