Laurentiu

Construire suport butelie

6 postări în acest subiect de discuţie despre Construire suport butelie

Construire suport butelie

Laurentiu

Rulota nu a avut suport de butelie. Am construit un inel in partea de jos de 50 mm. inaltime (din teava de canalizare de 300 mm.) prins de podea, si am montat chingi de strangere. Rezultatul nu este unul multumitor, butelia balanseaza in continuare mult. Voi modifica proiectul, si voi face suportul tot din teava de canalizare, insa inalt si prins jos in podea si sus in tablia de sub geam, urmand a fi fixata tot cu chingi.

p8bbSRv.jpg

VdtHYET.jpg

4QfVX7V.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gogonea Razvan

Salut!

Nu iti trebuie neaparat suport.
Eu prind buteliile cu ajutorul unor chingi , care le-am fixat pe peretele din interiorul portbagajului.  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Am pus chingi de strangere fixate de panoul frontal, insa tot se misca mult. Am butelie normala, de la Shell. Nu imi place pentru ca exista riscul ca in mers sa loveasca prin balans in latarala din plastic a capacului frontal si sa il sparga iar. Suport nu a avut si nici podeaua pe care este prins. Era doar un grilaj metalic peste care am pus panel folosit la tamplaria termopan.

  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Eu așa le am prinse, si nu se mișca.

Chingile sa fie pe jumătatea buteliei, si prinse una câte una ( butelie).

Eu am schimbat podeaua portbagajului care era din plastic, cu una de aluminiu.

Deci fără nici un fel de suport.

Poți comanda acele semicercuri ( inele) speciale care le vei monta pe peretele portbagajului, si strânse cu chingi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Catalin

Buna ziua, buteliile mele nu au nevoie de nici un suport pentru ca stau fixe de cate bagaje sunt in compartimentul din fata(carbuni gratar, chingi, cale, prelata), dar daca ar trebui puteti prinde o chinga cam la jumatatea buteliei de panoul din fata cu un surub si o saiba mai mare de care sa legati butelia(oricum nu o sa plecati in drumetii cu locasul gol).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Am rezolvat pana la urma. Am taiat o bucata de rectangular, am prins-o jos de suportul facut (lateral, partea cu semnalizarea) iar sus am prins-o de policioara de sub geam. Am montat mai sus inca un suport de 50 mm. Stransa cu chingi si fixata in suport nu mai balanseaza. Mai trebuie sa il vopsesc. Am renuntat cu ideea de a face un suport mai inalt din teava de canalizare. Pana la urma era inestetic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.