Radu Ionescu

Bine v-am gasit, Radu Ionescu!

26 postări în acest subiect de discuţie despre Bine v-am gasit, Radu Ionescu!

Bine v-am gasit, Radu Ionescu!

Radu Ionescu

Buna seara !

Cum ma numesc, scrie in profil.

Cam din 1983 n-am mai pus piciorul in vreun hotel, in concedii. Atunci (aveam 14 ani) am mers prima oara cu cortul, la mare iar de atunci, cort, cort, si iar cort. Am tot ce-mi trebuie dpdv. confort in materie de cort.

Dar... nu mai am 20 ani, nu mai ma pasioneaza trezitul in toiul noptii ca sa trag de sfori pentru ca a inceput furtuna, nici o ora, doua de intins cort si acareturi la sosire si inca 4 stransul la plecare. In ultimii ani m-am tot uitat cu drag pe la rulotele din camping.

Acum o saptamana mi s-a ivit o ocazie sa iau convenabil o rulota ( Chateau Le car 380). Am batut palma, luna viitoare va fi a mea.

O vreme o sa fiu doar cititor pe forum, evident.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Adiciordas

Bun venit in comunitate, si sa ai cat mai multe iesiri frumoase cu rulota. )|/

Distribuie această postare


Link către postare
Cristian Popa

Bun venit!

Sa te bucuri de noua ta rulota  f;

Distribuie această postare


Link către postare
Gogonea Razvan

Salut, Radu.  bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan Ploiesteanu

Bine ai venit printre noi!    bun-venit    wcm

Distribuie această postare


Link către postare
Eugen David

Radu!

bun-venit    nay

Distribuie această postare


Link către postare
Mihai PATRULETE

Salut si bine ai venit in comunitatea )|/

Distribuie această postare


Link către postare
Gabriel Schuster

Salutare si bun venit, era si timpul trecerii la un alt nivel !

Distribuie această postare


Link către postare
Aurelian Ovreiu
bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ionescu

Salut si Bun venit !  wcm Radule

Nu stiu de ce te complaci in postura de "cititor" , dar poate o sa treci la sentimente mai bune, sa te "implici" in iesiri.

In alta ordine de idei , tu crezi ca la rulota este mai simplu ca la cort in ceea ce priveste desfacutul si stransul ??? deras deras deras deras deras deras

Pai tu stii cate "acareturi" caram noi in rulotele nostre ? )|/

Pai ma complac in postura de cititor pana voi avea ceva de intrebat, la obiect. Sunt moderator/administrator pe alt forum, de multi ani, si stiu ca unii au o "limbarnita" in degete, ceva de speriat fara ca practic sa spuna ceva. Doar din placerea de a scrie sau, doar-doar or reusi sa iste un pic de galceava :).

Eu prefer discutiile la obiect.

Acareturi ?

A se observa poza atasata, facuta anul trecut, la mare.

Ce car eu la mare doar intr-un + deasupra+dedesubtul unui Logan:

- Cort 6 persoane (3 dormitoare, 6x4, 50 m - incap lejer in el 2 masini, daca scot dormitoarele). Bineinteles, complet echipat: saltele + tot tacamul ptr. dormit, dulapioare pentru imbracaminte, etajere pentru diverse, evident, toate sculele pentru gatit.

- Pavilion exterior cu rol de camera de zi, echipat cu masa plianta, scaune pliante ptr. 4-6 persoane, lada frigorifica electrica, televizor (ala-i mic, lcd), masute ptr. cafea, etc.

- barca pneumatica de 3 persoane (nu apare in poza)

- eventual inca un cort mai mic, in caz ca mai vine vreun prieten mai tarziu

- familie formata din sotie, fiica (17), fiu (20), catel (boxer, 3 ani)

- scule ptr. plaja: umbrele, rogojini, ma rog, ce are toata lumea, nimic deosebit.

Ca sa pot lua toate astea dupa mine, acasa muncesc 1 zi lumina ca sa le strecor in masina (portbagaj + spatiile de pe sub scaune + locurile unde in mod normal se pun picioarele, pe masina (box pentru bagaje 500l).

Gandesc ca in rulota, avand in vedere volumul, voi putea baga toate astea, mai putin cortul, in mult mai putin timp si fara sa fac un efort intelectual sau tehnic foarte mare.

Plus intinsul cortului ... banuiesc ca multi stiu cum e sa intinzi asa ceva.

Pentru cine nu stie, e cam asa:

Tragi masina in camping, dupa ce ai ochit un loc cat de cat orizontal. Orizontalul ala trebuie sa acopere o suprafata foaaaarte mare, astfel incat toate paturile din cort sa fie ... orizontale . La fel si unde e pavilionul, e neplacut sa stai cu masa doar in cotlonul unde ea nu se clatina.

Bun, ai ochit locul, esti in plin soare, pescarusii chiuie, se aud valurile. Pe tine curge apa. Dai sa scoti sacul imens al cortului, intre timp sotia a vazut alt loc, mai bun. Sau prietenul care e cu tine. Cica ala e mai orizontal. Tu o tii pe a ta, ca ba nu, al tau e mai drept. Plus ca poti sta cu spatele la vant, sa nu-ti intre in cort. Sau, daca vine o furtuna, aici esti mai ferit, dincolo nu.

In fine, ori invingi ori, morfolind o injuratura in coltul gurii accepti celalalt loc. Deja esti fleasca si nu-ti mai pasa. Rogi pe careva sa mearga dupa o bere si desfaci sacul cortului.

Iese un snop de bete, inauntru, pe interiorul sacului e cusuta schema de asamblare: atatea bete tip A, atatea B, etc, se pun in ordinea aia, cutare-cutare.

Buba e ca nu toate betele mai au etichetele cu literele. Te apuci sa le sortezi, dupa lungimi. Constati, gandindu-te la cele sfinte si la parintii cortului, ca anul trecut s-au stricat vreo 2-3 piese de imbinare de pe la colturi si ai uitat sa le repari. Au disparut cateva arculete, sunt ori prin sac, ori au cazut deja prin iarba sau nisip. Apuci sa faci jumate din schelet, vine berea. Sorbi din ea si nu-ti mai vine sa te ridici.

In fine, reusesti sa faci scheletul ala, urmeaza cortu propriu zis. Mai iei o bere ca sa-ti faci curaj, chemi pe ceilalti si te bagi in el, ca sa-l manevrezi pe dedesubt. Acolo, inauntru (fermoarele inchise, evident) sunt 50 grade. Il asezi, legi ce e de legat, cu ultimele puteri iesi afara. Incepi sa bati cuiele de pe contur, termini (nu mai zic de bridele rupte anul trecut si de care ai uitat). Uff, ai terminat ! Ba nu.... e cam stramb in stanga. Scoatem cuie de pe dreapta si le  mutam mai aproape, scoatem si de pe stanga si le punem mai departe. Nu se mai inchid fermoarele. De-acum gandurile se muta de la cele sfinte la diverse organe. Tot ale mamei cortului, saraca....

Se termina cu cortul (deocamdata, mai incolo trebuie montate dormitoarele cu ce e prin ele, dulapioarele, etajerele.)

Te apuci de pavilion. Acelasi ritual: bete fara etichete, parintii betelor, invelisul, parintii cuielor care au disparut (erau in cort), pus perdelele (unde p! or fi inelele ???). Scos masa plianta, scaune, cazi lesinat pe unul, la umbra, sorbi berea care deja e fiarta.

Pescarusii canta, valurile.... naiba se mai scoala de pe scaun !

Intre timp, in urma cu 10 min a aparut o masina cu o rulota. Trage langa alte rulote, se dau jos din masina 2-3, se uita, parlamenteaza, desprind rulota din cui, o sucesc un pic. O incuie si pleaca. La plaja :)

post-1145-14355622737882_thumb.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ionescu

Din pacate, abia dupa jumâtatea lui iunie aduc rulota acasa

Distribuie această postare


Link către postare
Vizitator

Bine ai venit in comunitatea rulotistilor.

)|/

( poza e de la camping S ?)

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ionescu

Multumesc pentru apreciere !

Imi imaginez ca se munceste si la acareturile rulotei, n-am zis ca nu. Si munca la cort are farmecul ei, totdeauna abia am asteptat-o. N-o uram decat cand venea momentul respectiv.

Iar cortul presupune si aventura multa dar, na, dupa niste ani parca nu mai ai chef de aventura aia.

De pilda, acum cativa ani, Camping S, Mamaia, iulie. O zi torida, peste 32-33 grade (neobisnuit pentru litoral), venea seara, aveam niste prieteni in vizita, tocmai pusesem de un gratar.

A inceput sa se ridice un nor negru la apus, eu m-am intristat. In 10 minute ploua cu galeata, vant puternic, eu cu umbrela deasupra gratarului. Peste 5 minute l-am dat naibii de gratar si mai puneam sfori suplimentare la pavilion, inspre partea din care batea furtuna. Jur imprejur deja incepusera sa plece pavilioanele vecinilor ancorate doar cu cele 4 sfori din dotare sau deloc. Cateva dintre corturile vecinilor au plecat si ele.

In fine, a inceput haosul... era bezna, traznea aproape continuu, eu si prietenul care mi-era in vizita stateam sub pavilion, tinand cate un picior al pavilionului si cu cealalta  mana perdeaua dinspre vant, sa nu plece si al nostru. Asa ploaie n-am mai vazut in viata mea.

Sigur, tinand de draciile alea si sperand sa nu se descarce vreun traznet prin ele si prin mainile noastre ne-a venit chef sa prindem oleaca de curaj, am desfacut sticla de whisky si am pus-o la indemana.

Imaginati-va scena: un pavilion zbatandu-se nebun in furtuna, cu perdelele puse, ca eram 6 sub el, doi barbosi agatati de un perete si cantand cantece marinaresti, ajutati de sticla aia si  cu picioarele in 10 cm de apa (incepuse sa se inunde zona), 3 gagici furioase care se jurau ca in viata lor nu mai merg la mare cu cortul (una s-a tinut de cuvant si n-a mai mers de atunci).

Copiii jucau carti in cort - ala nu se clintea in furtuna, atata numai ca saltelele, cu fundul dormitoarelor cu tot, se leganau usurel pe apa. Intre timp vecinii care ramasesera intai fara pavilioane apoi fara corturi, plecau cu masinile pe la casele lor.

S-a potolit pana la urma si ploaia si furtuna, tot campingul era un lac cu exceptia aleii carosabile din mijloc, bezna totala- cazuse curentul peste tot.

Parola in noaptea aia, inclusiv in gospodaria mea, a fost "maine plecam".

Dimineata, soare, frumos, am iesit din dormitorul plutitor, balacindu-ma prin holul cortului, afara. Surpriza ! Tot campingul uscat, o singura balta ramasese si in aia era toata gospodaria mea, nimerisem cea mai joasa zona atunci cand am campat - asta apropo de postul meu anterior cu alegerea locului.

Soarele ne-a mai schimbat starea sufleteasca, "gata, adunam si plecam" s-a schimbat in "ce ar fi sa adunam si sa ne mutam mai incolo?". Ca acum aveam loc cacalau...

De prin rulote ieseau tovarasii cascand si privind uimiti peisajul semi-pustiu ... :)

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ionescu

Mai am... le mai scot cand vine vorba, am in urma 32 de ani de campinguri

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ionescu

Bine ai venit in comunitatea rulotistilor.

)|/

( poza e de la camping S ?)

Scuze, acum am vazut intrebarea.

Da, Camping S, septembrie 2014

Distribuie această postare


Link către postare
Doru.b

bun-venit

Imi place cum scrii. Daca timpul iti permite, ai putea deschide un topic in care sa povestesti aventurile pe care le-ai avut cu cortul.

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Mircea

Radule, povestioara ta, in mare parte reala pentru mine, m-a facut sa retraiesc momente deosebit de placute din tineretea mea in care am fost un cortist convins. Popasul Turistic Mamaia era, vara, o a doua casa pentru mine. Plecam acolo cu familiutza mea (eu, sotia si doi copii) si insotit si de cumnatul meu cu familia lui, tot 4 persoane si nu ne deslipeam de nisipul plajei 3 saptamani. Pe vremea aia, anii 1980, berea se cumpara cu galetusa de 5 litri si costa 25 lei, iar statul la coada la bar era singurul stres .Ce vremuri!

Distribuie această postare


Link către postare
Cristian Popa

  Desi nu mai sunt chiar un copil, povestile pe care ni le-ai impartasit, m-au facut sa visez cu ochii deschisi. Asa se intampla cand povestitorul pune un colt din sufletul lui, in istorioara pe care ne-o spune.

  Inca o data, bun venit!

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ionescu

Eu zic sa deschizi un topic cu relatari din astea hazlii , daca nu cumva vrei sa postezi la cel cu peripetii. La subiectul asta cu siguranta nu se inghesuie lumea "ca la urs".

Ar fi pacat sa nu fie citite relatarile tale de toti cei care intra pe forum.

Pai unde e locul mai potrivit decat la propria prezentare ? Ca, asa cum am zis mai sus, povestile imi vin in minte pe parcursul discutiei. Iar ca sa povestesc la topicul de peripetii intr-un forum de rulote peripetii cu cortul, as fi cam off-topic

Popasul Turistic Mamaia era, vara, o a doua casa pentru mine.

Popasul Mamaia.... de cand a fost deschis, parca prin 84-85 si pana s-a inchis, numai acolo am fost. Exact cum spui, aia era casa mea de vara, traiam tot anul cu gandul la el. M-am dus acolo prima oara copil, ultima oara eram parinte la randul meu si cu doi copii. Mare pacat ca nu mai e.

Era un mic orasel, plimbarea de seara prin el, de la un capat la altul era un obicei, terasele, magazinele ... Intrarea pe poarta, plecarea pe plaja :), iti amintesti ? Incepusera sa se prinda aia de la receptie de faza si zilnic venea un nene cu o Wolla  care ridica baricade la capetele plajei, sub privirile unei comisii alcatuite din turisti si care dezbateau contramasurile. Imediat ce pleca ala cu Wolla apareau tovarasii cu lopetile care faceau din nisip o rampa peste baricada nou creata apoi dadeau o mana de ajutor masinilor care o traversau. Numai asa puteam sta la mare 2-3 saptamani si noi, astia mai stransi la punga.

Campam mereu in acelasi loc si cam in aceeasi perioada si la fel si altii, incepusem sa ne cunoastem. Cu unii deveneam prieteni, cu altii nu musai, desi, obisnuindu-ne an dupa an cu ei, ne deveneau simpatici.

De pilda, un nene cam in jur de 50 ani, cu alura de nas mafiot, statea vesnic pe scaunul pliant in fata cortului, la umbra, avea o voce rasunatoare si groasa care se auzea de la mare departare si care vorbea tot timpul extrem de colorat. Pe asta in botezasem Nasu'. Si chiar era nas, de multe ori venea cu altul, cu familia, pe ala, printre multe pizduieli il numea "finule"

Confortul era minim in campingul ala, apa calda ioc, la buda cam mizerie in primii ani apoi curat - dar neplacerea era ca te trezeai de multe ori, stand pe vine, ca te secera femeia de serviciu pe sub usa cu furtunul.

Dar iubeam locul ala !

Asa se intampla cand povestitorul pune un colt din sufletul lui, in istorioara pe care ne-o spune.

Sigur ca pun sufletul in ceea ce povestesc, viata de camping e ceva ce iubesc foarte mult

Distribuie această postare


Link către postare
Mircea

Radu, noi ne asezam corturile cat mai aproape de terasa, ca sa fim aproape de bere  :) :) :) Cu masinile si corturile realizam un careu inchis unde mancam, faceam plaja si copiii se jucau in siguranta.Marea era la 20 m de "tabara".  In apropiere era un tobogan cu apa si pentru copiii nostri era o mare distractie. Erau aprozare cu fructe proaspete pe care le puneam in lichean cu apa rece si copiii mancau la discretie. De la terasa, am tras un cablu pe care l-am ingropat in nisip si seara il cuplam la o cutie de bransament si puneam in functie un televizor alb-negru.Venea lumea cu scaunele ca la cinematograf sa-l vada pe tovarasu" si filmul serii. Era o realizare. La plecare, cunosc sistemul cu plaja. Studiam de cu seara terenul si in zori, pe la ora 5, o taiam de acolo. Dupa  cum erau serviciile, asa faceam si noi plata. Eram tineri si cu aventura in suflet." Bine-a fost si rau era, Rau i-acum si-i bine-asa !"  hi

Distribuie această postare


Link către postare
Drinovan Ovidiu

Bun venit alaturi de noi! wcm

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ionescu

Aproape de terasa aia stateam si noi, dar nu prea... aproape, din motive de zgomot.

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ivanescu
bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Enache Lucian

Bine ai venit pe forum! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ionescu
La 5/20/2015 la 21:43, Radu Ionescu a scris:

..... Dai sa scoti sacul imens al cortului, intre timp sotia a vazut alt loc, mai bun. Sau prietenul care e cu tine. Cica ala e mai orizontal. Tu o tii pe a ta, ca ba nu, al tau e mai drept. Plus ca poti sta cu spatele la vant, sa nu-ti intre in cort. Sau, daca vine o furtuna, aici esti mai ferit, dincolo nu.

In fine, ori invingi ori, morfolind o injuratura in coltul gurii accepti celalalt loc. Deja esti fleasca si nu-ti mai pasa. Rogi pe careva sa mearga dupa o bere si desfaci sacul cortului.

 

hehehe, reciteam prezentarea pe care o faceam in 2015 !

Povestea se repeta, dar cu alte scule.

Ochesti locul, manevrezi rulota cu masina, cu spatele, ca deh, masina impinge mai usor. 2-3-4 manevre si, gata, opresti motorul satisfacut. Te dai jos si vine prietenul cu care esti in tandem, el cu rulota lui. Dar n-o fi bine sa le sucim ? Ca parca dincolo e mai larg. Si de ce sa stam cu ele in soare, ca el vrea sa si-o bage sub copac (eu avand nevoie de plin soare pentru panou).

Sau, varianta 2: ai oprit motorul, dezlegi rulota de masina, vine respectivul prieten: dar mai bine hai s-o impingem mai incolo 2m, ca parca e mai drept. Bun, te apuci sa tragi de un maner, el de celalalt, mai impinge si fiul din spate. Se misca 50 cm apoi nu mai vrea nici de a naibii. Curge apa pe tine, devii brusc foarte religios in sinea ta si soptest printre dinti tot soiul de referiri sfinte la adresa rulotei si a prietenului care impingand isi da seama ca, daca tot o mutam mai in fata cu 2m parca ar fi bine si in lateral sa mai castigam 1m.... Parca-parca ar vrea sa se miste dar numai cu o roata, tragi de ea iar ea doar danseaza in jurul unei roti, amintesti in gura mare de mama rulotei si de partile ei intime si te duci sa vezi ce e cu cealalta roata. Un bolovan, evident, care abia se iteste din iarba. In final impingand si tragand la blestematia cu 2 roti+ una mica care te-a stors reusesti s-o potrivesti pe gustul prietenului. Iar el te intreaba: "ei, acum esti multumit ? e bine asa? daca nu vrei asa, putem s-o punem altfel"

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.