Marian Enache

TRASEU CROATIA

5 postări în acest subiect de discuţie despre TRASEU CROATIA

TRASEU CROATIA

Marian Enache

Buna Ziua

Va solicit , prin  rugaminti respectuoase, sa ma ajutati cu informatii , cat se poate de precise ( ma refer la informatii verificate practic  de dvs printr-o deplasare cu RV ul aprox  similara ) ptr un traseu optim
-dus    BRASOV - Parc PLITVICE ( spre ZADAR Croatia )
-intors  BUDVA  (Muntenegru) - Canion TARA -BRASOV

Fac mentiunea ca ma intereseaza drumul cel mai adecvat mersului cu masina +RV  si care sa coste cel mai putin ( in raport cu conditiile de trafic ) taxe de drum + combustibil

Inteleg ca autostrada BELGRAD -ZAGREB este foarte scumpa si sunt probleme cu statiile de taxare (intreb daca  se poate utiliza euro )

Deasemenea pe distanta dus aprox 900 km aveti o solutie viabila ptr oprire /campare 1 noapte ( se poate utiliza parcarea din diverse benzinarii) pana se ajunge la Plitvice ( deasemenea si aici daca exista o recomandare prefer off camping ptr camparile de 1 noapte  in zona de unde sa pot sa ma inbarc in autobuzul cu care se face traseul partial)

Intentionez sa fac Coasta Dalmata pe parcursul a 15 zile cu campari in ZADAR (1-2 nopti ) TROGIR sau SPLIT( ptr5-6  nopti ) Budva ( 1 noapte )

La intoarcere vreau sa vin prin Budva ( si aici caut o informatie ptr  1 noapte -)

Perioada fixata  incepe din  19 iunie -4-5 iulie 2015 si daca sunt echipaje doritoare de un astfel de traseu astept propuneri .si contacte (chiar sunt interesat de o vacanta comuna ). Dpdv personal eu am pregatit traseul dar doresc sa vad daca experienta altor rulotisti  poate sa -mi fie si mie de folos ( dpdv  comoditate/siguranta deplasare )

Ptr oricine este interesat  de aceasta vacanta  pot trimite programul definitivat cam 80%

Multumiri anticipate si salutari prietenesti

Marian Enache Brasov

0773 950 604

marianenache21@yahoo.com 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

TEODOR

Salut! @Marian Enache, pana la uma ai făcut acest traseu?
Daca l-ai făcut te rog pune tu ceva informații pentru ca m-ar interesa si pe mine.
Multumesc frumos!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Buna Ziua dle TEODOR

Da am facut acest traseu  ( cu o documentare de aprox 2 luni  prin internet )  si intreg programul   asa cum il vezi detaliat in topicul

INATALNIRI SI CONCEDII -Coasta Dalmata Croatia 2015 -16 zile

Ca impresii pot sa-ti spun ca a fost foarte frumos dar destul de condensat (iti recomand un minim de 20 zile ptr acest traseu eu nu am

acest timp datorita serviciului care nu-mi acorda mai mult de 10 zile lucratoare /transa ptr concediu  in sensul ca sunt angajat nu patron

sau pensioner ) Traseul este foarte frumos Parcul Plitvice este deosebit de frumos ( eu am prins si o vreme senina si caldura moderata ) si iti

recomand traseul de 4 h ( sufficient si complect ) Pana la Plitvice (plecand din Brasov ) am facut doua campari ( intr-o benzinarie cu parcare mare in

zona TIMISAOARA si deasemenea intr-o parcare de TIR-uri ( dar in care nu erau TIRuri ) langa o benzinarie la aprox 20 km de Plitvice ( daca doresti

exista la PLITVICE 2 camping-uri  frumoase ). In campingurile in care am stationat iti recomand sa-ti faci rezervare prin email deoarece functie de perioada

aglomeratia este cam mare ) Campingul din Zadar este foarte mare nu sunt problem dar restul sunt relative mici si poti avea surprise )

La intoarcere am avut ambitia sa vizitez MEDJUGORJE dar ptr ce drum am inghitit dus intors din ruta catre DUBROVNIK nu a meritat ( drum foarte greu ptr tras rulota

cel putin ptr ansamblul meu ). Incontinuare am mai avut ambitia sa vizitez si Parcul National DURDEVICA TARA  drept ptr care am mers pe un traseu foarte greu

( altitudine mare ) pre tractat rulota dar foarte frumos si impresionant ca si relief .Drumul pe autostrada nu este foarte scump daca il raportezi la greutatea traseelor fara

autostrada in proportie de 80 % munte .( ce nu dai pe taxa drum dai pe uzura masinii si pe combustibil ) Costurile in Croatia sunt ceva mai piperate decat in Grecia ( campingul

a costat cam 24 -28 eur/zi all inclus ) dar ptr alimente daca stii sa te gospodaresti nu este o problema . Atentie la ruta GPS in localitati ptr ca drumurile sunt foarte inguste

si aglomeratia este mare vara ( mai ales in cetatile dalmate ZADAR TROGIR SPLIT etc ) Va recomand sa mergeti mai multe echipaje ( eu am dorit sa fim 2-3 dar de trei ani nu pot sa conving pe nimeni intr-un parteneriat cred ca singura problema este ca nu ne prea cunoastem ) si asa totul poate sa devina mai usor ( daca aveti biciclete

si mergeti pe bicicleta nu le lasati acasa sunt de mare folos la vizitat -sotia mea nu stie sa mearga pe bicicleta iar cu masina in centrele istorice este nenorocire )

Ptr poze si filme de pe traseu nu va pot ajuta Nu ma pricep sa le postez pe forum ( sa le micsorez ) si nici nu agreez sa ma etalez foarte mult .

Daca aveti drum prin Brasov putem sa ne intalnim sa sa mai discutam

Ptr prima vacanta din 2016 ( tot 16 zile ) inca nu am planuit nimic  Prin Februarie Martie fixez programul si incep documentarea pe internet .

Sper sa va pot face o mica impresie a vacantei mele in DALMATIA si ma bucur sa stiu ca am si reusit

Cu consideratie

Marian Enache Brasov  0773 950 604

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Buna seara! Va multumesc pentru informațiile postate,  care sunt de un real folos pentru cei care vor sa plece pe acest traseu. Dacă voi ajunge in Brașov, nu voi ezita sa va contactez. Multumesc frumos @Marian Enache !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalinn2003

Buna seara ! Donmul Teodor  si eu sunt interesat pentru un concediu pe Coasta Dalmatiei in vara lui 2016 ! Noi suntem o familie tanara din Iasi cu doi copii mici (4ani si 6ani ) si am fi interesati de perteneri de drum !! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.