Bogdan_muresan

Salutare din Constanta de la bogdan_muresan

16 postări în acest subiect de discuţie despre Salutare din Constanta de la bogdan_muresan

Salutare din Constanta de la bogdan_muresan

Bogdan_muresan

Salutare rulotisti!

Ma numesc Muresan Bogdan Adrian si sunt din Constanta.

Am 2 copii - un baiat si o fata de 3 respectiv 5 ani.

Am crescut in Sinaia Dobrogei (Babadag ) de unde si dragostea pentru iesiri in natura.

Vreau sa transmit aceasta deprindere sanatoasa si copiilor mei pe cat posibil.

In 2014, dupa cateva luni de cautari si vizionare parcuri rulote ne-am hotarat sa achizitionam prima noastra autorulota -Hobby PremiuM Van 60 HGF.

Masina este produsa in 2013 iar in 2014 am luat-o cu discountul de rigoare. Am fost personal si am ridicat-o din Germania/Hamburg de la dealer.As fi preferat sa o achizitionez de la dealerul Hobby de la noi -Bucuresti, dar din pacate pretul si mentalitatea oamenilor m-au trimis peste hotare.

Poate pe viitor vor aparea si alti dealeri astfel incat concurenta sa ne fie benefica.

Stiu ca am riscat destul de mult intr-o astfel de achizitie neavind experienta anterioara, dar imi asum riscul si sper sa invat cat mai mult si mai repede din experienta celor de aici de pe forum. Pentru moment nu am verificat in aprofunzime dar sper ca am iesit din prima iarna cu bine .

In schimb am probleme cu bateria rulotei care din motive necunoscute a "murit". S-a comportat bine tot drumul din Germaia pana acasa , cine stie poate nu ii prieste la noi :)) Baterie cu gel 80Ah.

Recunosc ca am avut un miros puternic de electric/electronic ars la un moment dat si de atunci au inceput problemele cu bateria.

Trebuie sa caut un electrician bun care sa ma scoata la lumina.In primul rand trebuie sa fac rost de planurile masinii / cablaj intr-ucat masina nu avea carte cand am luat-o si eu am uitat sa intreb.

Teoretic, dealerul (Germania sau Ro), sau chiar firma Hobby, ar trebui sa imi poata pune la dispozitie cartea in format electronic macar.

Am iesit cu familia de cateva ori , odata in Fagaras la Laguna Albastra cu ocazia intrunirii anuale ale altui club.

Mi-am facut in mare parere despre ceea ce imi trebuie sa pun pe ea dar evident sugestiile d-vostra sunt bine venite.

Am studiat ceva si am hotarat urmatoarele : primordial sa instalez o terasa (awning) sau un privacy room cum am mai vazut in catalog Falle. Apoi panouri solare si o baterie mai serioasa. Asta ca sa asigur un minim de independenta electrica. Am renuntat la ideea instalarii unui AC - operatiunea fiind prea costisitoare si necesitand un grad ridicat de technologizare.

Un sistem TV il vad interesant insa pe viitor.

Cam atat despre mine pentru incep.

Cu stima, va urez iesiri reusite acum ca a venit vara ...

Distribuie această postare


Link către postare

Eugen David

Bogdan

        bun-venit

Cu siguranta daca ai sa "rasfoiesti" prin paginile forumului la sectiunile dedicate ai sa gasesti si raspunsuri la nelamuririle tale!

Iar daca nu, poti deschide topic cu "subiectul problema"!

In mod sigur se va gasii cineva sa elucideze problema! tamp

Numai bine!

                    nay

Distribuie această postare


Link către postare
Cristian Popa

Bun venit si multe iesiri frumoase!

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

bun-venit

Bun venit in comunitate!

nay

Te invit sa deschiz topicuri noi cu referire la problemele sau solutiile tale, in sectiunile dedicate, aceasta sectiune ramanand doar prezentarii si salutarilor de bun venit.

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Dan Susanu
bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Ovidiu Cica

Impardonabil!

Masina nu mai este in garantie ?

In alta ordine de idei wcm

Distribuie această postare


Link către postare
Gabriel Schuster

Salutare si bun venit!

Distribuie această postare


Link către postare
Gabriel.Gabriela
bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan_muresan

Buna ziua si multumesc de urari.

ovidiu cica : Masina are 2 ani de la data productiei. Am sa verific sa vad ce si cum .Probabil tot la dealer ajung .

Toate cele bune  !

Distribuie această postare


Link către postare
Mircea
bun-venit si iesiri frumoase !

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan_muresan

Adrian V. : Inainte de achizitie am verificat la Hobby si mi-au indicat ca centru de reparatii in caz de nevoie dealerul Hobby autorizat de noi din Ro.Nu am primit prea multe documente de la dealer , spre rusinea mea recunosc - ar fi trebuit verificate in prima faza.

Momentan nu sunt acasa si nu pot verifica de ce acte dispun. Stiu sigur ca am primit cartea masinii (sasiu -Renault)si factura.Imi cer scuze administratorilor pentru continuarea acestei discutii pe pagina de prezentare.

O zi buna !

Distribuie această postare


Link către postare
Drinovan Ovidiu

Bun venit! wcm

Distribuie această postare


Link către postare
Gogonea Razvan
bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Vizitator

Bine ai venit pe forum.Frumoasa autorulota, am admirat-o anul trecut la Fagaras-Laguna Albastra.Sa o stăpânești sănătos.

|}).

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.