Dan-trd

Concediu la munte pe Valea Valsanului

19 postări în acest subiect de discuţie despre Concediu la munte pe Valea Valsanului

Concediu la munte pe Valea Valsanului

Dan-trd

Asa cum s-a propus de cativa colegi as vrea sa merg din nou la Valea Valsanului.

Haideti sa ne punem de acord cu o anumita perioada.

Ii astept pe cei ce doresc sa faca propuneri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gigi Borteanu

Buna ziua!

Daca este cineva doritor sa mearga anul acesta pe Valea Valsanului, dupa 15 iulie sa ma contacteze si pe mine?!

Voi sta acolo cel putin douazeci de zile!

0765 257 988

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Borteanu

Buna ziua,

Am ramas dator cu itinerariul pana la Valea Valsanului  pentru cei care vin de la Bucuresti.

Pentru ceilalti, primul pas este Pitesti, iesirea de la Bascov.

Poienile Valsanului sunt la 180 km de Bucuresti, pe A1, pana la sensul giratoriu, nu se intra in pasaj, dreapta spre Curtea de Arges, dupa comuna Merisani se traverseaza podul metalic rutier peste Arges si dupa bariera CFR, dreapta spre Bradet (38km).

La intersectia cu soseaua Curtea-de-Arges - Campulung Muscel, se merge (dreapta) drept spre Campulung Muscel, pe stanga este o statie GPL si dupa comuna Robaia, se vireaza stanga spre Bradet (circa 5-600 m de la statia GPL).

Atentie virajul aici se face in loc si este intr-un varf de panta, nu foarte mare, dar indeajuns de a se merge drept!

Indicatorul catre Bradet nu prea este vizibil.Pana la Bradet sunt indicatoare si soseaua este super cu toate ca este un drum judetan, asfalt de buna calitate.

Din Bradet se continua pe drum forestier, sa spunem bunicel, nu sunt sleauri, gropi sau denivelari mari. Se merge 9 km pana la locul cu pricina.

Aici este o pensiune cu un mic restaurant, dar foarte aprovizionat cu de toate, inclusiv mancare foarte buna!

Nu este loc pentru deversarea toaletelor, apa din parau nu este potabila, dar este foarte curata, exista un izvor amenajat anul trecut cu apa de baut.

Nu este semnal GSM decat langa cabane pe Cosmote.

Lemne gasiti din belsug dar obligatoriu sa aveti topor nu toporas.

De aici se poate trece muntele si se ajunge la coada lacului Vidraru circa 10km drum forestier (parcurs cu ww pasat). Lacul Valsan mai sus la 7-8 km.

Locul nu este excesiv de zgomotos! In cursul saptamanii nu va supara nimeni.

Posibilitate de cumparat lapte si branza de la nea Vasile, seful stanei din apropiere.

Atasez si un link de curand, cu zona Raului Valsan Tura pe Valea Valsanului, Cheile Valsanului si spre Moldoveanu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Am venit acum din zona Bradet si vreau sa va atentionez ca drumul forestier prin Cheile Valsanului este destul de "sifonat" , raul a " muscat " mult din mal in multe zone ramanand o singura banda de circulatie, fara mal stabil. Au fost multe caderi de roci, chiar la intoarcerea noastra fiind nevoie sa mutam doi bolovani marisori , proaspat cazuti. Sper sa mai trec prin zona in luna iunie, voi face si cateva fotografii cu zonele grele, pt ca cei cu rulote sa stie ce-i asteapta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Borteanu

Sa speram si multumim pentru informatie.Alta alternativa ar fi spre Nucsoara pe Valea raului Doamnei care este aproape la fel ca pe v Valsanului, nu am fost dar am citi la alti colegi rulotisti.Distanta fiind cam aceeasi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Borteanu

Pentru drum am sa ma mai interesez eu la cineva din Musatesti care urca sus pe Valsan si mai am un rulotist din Pitesti.

De regula ei de acum incolo se apuca de drum, in fiecare an au facut asa altfel, nu mai au acces la baraj, lemne, mai sunt si doua pensiuni!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Radu

Cred ca ma trage ata si pi mini  f;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Borteanu

Data plecarii pe V.Valsanului este 13, 14 iulie fiind luni respectiv marti mai discutam plecarea fixa!Am discutat cu nea Marin Lungu in privinta plecarii si a fost de comun acord cu data! Doritorii ne pot contacta si in privinta intalnirii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Radu

Mai vorbim despre data, poate pe 11 sau 12 castigam o zi nu?  f;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Radu

Nea Gigi, ai ramas dator cu starea drumului.Am auzit din surse ca e  bunicel  f;'  xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Borteanu

Referitor la plecarea pe Valea Valsanului am hotarat pe deplin acord cu Marin Lungu sa fie pe data de 06-07-2015.Doritorii ne gasesc acolo dar tabara nu v-a fi vis a vis de pensiune unde mai sunt rulote ci mai sus cu 500 m undeva unde asfaltul face stanga!In zona nu este semnal GSM.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Radu

Poi ati zis 13, acum  6. Cum facem pana la urma ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Borteanu

Luni pe sase, iulie, fiinca s-a rezolvat cu concediile.

De la intati si pana pe sase sa pregatim tot ce este necesar! (papica)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Radu

Si de drum ai aflat ceva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Borteanu

Buna dimineata! Am ramas dator cu informatii despre drum asa ca aseara m-am interesat la un amic din Bradet si a spus ca drumul este acelasi ca si anul trecut.Asa dar se poate circula mai ales ca in poieni erau patru cinci rulote.Eu merg in aceasta locatie de cinci ani si nu am mers mai mult de treizeci la ora, pe acest secment de drum asta in cheile Valsanului unde are destule curbe si se ingusteaza pt trecerea unei singure masini in cateva locuri, totusi este un drum forestier!Daca urcati pana in ora 12 nu aveti sanse sa va intalniti cu tiruri care cara lemne! Eu cu nea Marin lungu plecam luni dimineata pe 06/07/015 si ne intalnim in ultima parcare de pe autostrada la Pitesti!Pentru cei care mai vin in zona ne gasesc  campati unde drumul asfaltat coteste la nouazeci de grade catre Vidraru si atentie este destul de rece seara dar sper ca se v-a incalzi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Radu

Nu stiu dar cred ca ajung pe 10, nu promit.Tineti un loc ocupat ptr mini

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Radu

Nea Marine nu uita de topor si disc te rog ca eu nu am

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Nea Marin, si ieri si azi a plouat serios cate o ora dupaamiza, in rest soare si caldura. Drum bun si concediu placut, daca ajung saptamana viitoare in zona promit sa fac o vizita.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Am fost pe Valea Valsanului in perioada 06 iulie  pana pe 22 iulie impreuna cu nea GIGI Borteanu care a ramas in continuare acolo , cu parere de rau am parasit locul de campare si am plecat la Olanesti unde am campat off spre Comanca  la iesire din olanesti unde am gasit pe nea Gica din Slatina cu rulota  un rulotist deosebit dealtfel ca noi toti rulotistii, dar revin la camparea pe Valea Valsanului unde am stat noi cu nea Gigi si cu Dna Madalina , dupa cateva zile au sosit cu cortu Vali din Pitesti cu sotia si cu un bebe f.cuminte sau mai alaturat un amic din Rovinari cu sotia care au stat la cort, apoi a sosit si Doru Radu impreuna cu fetele lui cu ginerele si cel mai mic rulotist care nu avea nici o luna, dupa aceea am fost parasiti ramanand doar noi si nea Gigi cu Madalina  , am adunat fragi , zmeura , afine si plante medicinale unde expertul era Madalina, am mai fost vizitati de GABRIEL SHUSTER si de Ionel zis NENEA din Mihailesti , afost un concediu binemeritat , nu a plouat decat o data dar putin nu am vazut URSUL asa cum zic unii, in wechend vin manelistii si sunt foarte zgomotosi cu muzica data la maxim, nu este semnal GSM peste tot , apa este la izvor, aprovizionarea se face la Curtea de Arges, sau la Musetesti sau putin mai scump la Cristina la Cabana din zona cu preturi putin mai mari dar simtite, drumul este prost vreo 9 KM, se merge cu grija dar nu este un drum sa rupi rulota.As mai merge cu drag si alta data.La Olanesti am campat de pe 22 iulie pana pe 02 august a plouat de 2 ori dar slab, in wechend vin manelisti unii chiar nesimtiti .Poze spre rusinea mea nu stiu sa pun dar am sa il rog pe nea GIGI sa posteze dupa 10 august cand va sosi in Bucuresti.

Modificat de lungu marin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.