Sorin S

Suspensie spate LOGAN

2 postări în acest subiect de discuţie despre Suspensie spate LOGAN

Suspensie spate LOGAN

Sorin S

No seara buna,
 am deschis acest topic cu gandul de rezolvare a suspensiei pe spate a Loganului care mi-a mancat ficatii.

In saptamana mare am schimbat arcurile si amortizoarele spate la Logan , sa stea si ea ca o masina normala cand cuplez rulota dar in momentul plecarii de Paste la Cotofenesti dupa ce am cuplat rulota , loganul meu sa lasat de fund maxim si anume roata a intrat sub aripa aproape de tot si tot drumul am atins cu protapul rulotei de sosea .

Asa ca m-am gandit la o inovatie in legatura cu aceasta problema , modificarea arcurilor spate si anume :
am introdus in interiorul arcurilor de Logan, alte arcuri mai mici in diametru de la un camion (si anume arcurile de cabina ) diferenta ramasa am taiat-o cu autogenul .
Acum tot stau si ma gandesc daca nu cumva nu se indoaie puntea sau in cel mai rau caz sa rup suportul din sasiu.

Am cautat pe net inaltatoare de arc si nu am gasit decat tampoane de cauciuc de montat intre spirele arcului dar nu prea ma incanta ideea . Voi ca si cunoscatori in domeniul tractarilor rulotelor ce parere  aveti la ceea ce am facut pentru rigidizarea masinii si scurtarea cursei arcului ? , credeti ca va sta masina mai sus si va fii mai rigida ?.

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin S

Incerc metoda care am facut-o , pana una alta ia cu mata arcurile la Iepuresti .

De Zafira discutam sa vedem ce facem, cum facem .

Trimite cateva poze pe mail sorin.sibiceanu@gmail.com

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.