Ionp

Ce rulota as putea trage dupa masinuta mea

10 postări în acest subiect de discuţie despre Ce rulota as putea trage dupa masinuta mea

Ce rulota as putea trage dupa masinuta mea

Ionp

Hristos a inviat!

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat: ce rulota as putea trage dupa Dacia mea papuc cabina dubla-motorina si motor de 1.9.

Din cartea tehnica a masinii eu inteleg ca pot trage 685 kg (masa pe carlig de remorcare). Este corect?

In cazul acesta ce rulota pot achizitiona care sa poata caza doi adulti si doi copii.

Si in continuare va rog sa imi spuneti cam ce dotari as putea sa am pe o astfel de rulota tinand cont de limitarile de greutate (WC, dus, chicineta, eventual un spatiu pentru un catel).

Va multumesc foarte mult anticipat.

post-993-14355621860836_thumb.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Piriu Nicolae

Adevarat' a-inviat!

Din CI a masini reiese clar ca nu poti remorca nimic cu masina ta.  ])]
Acolo scrie la puntul 7: remorcabil cu sistem de franare 0, fara sistem de franare 0. Cel mai bine faci o intrebare la RAR sa nu se fi strecurat cumva o greseala la emiterea cartii de identitate a masinii.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Bal

Gandeste-te ca eu am Sandero de 1, 6 benzina si cred ca am in carte 850 Kg care le pot trage. Eu iti pot da exemplu rulota mea, 675 Kg (850 MMA), 2 canapele care se fac pat de 2x1, 90 si wc fix cu golire exterioara. Spor la cautare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Piriu Nicolae

Nu vreau sa dezamagesc pe nimeni si nici sa supar pe cineva dar nu sunt de acord cu ce spune Adrian in postul de sus! ÃŽn primul rand acea greutate de 685 kg nu e sarcina pe carlig ci e sarcina maxima autorizata a masinii, pe carlig greutatea nu poate fi mai mare de 75 kg. ÃŽn al doilea rand, de la teotie la practica de regula e cale  lunga. Hadeti sa incercam sa nu dam informatii eronate cu voie sau fara voie colegilor mai noi care inca nu cunosc tainele rulotismului.

Despre rulota nu pot sa spun decat ca atata timp cat nu ai cu ce sa o tragi nu poti sa iti faci niste planuri, totul incepe de la masina tractoare. Dupa ce vei avea o masina cu care se poate remorca atunci incepem discutia sespre ce rulota doresti sa ai.

ÃŽmi cer scuze daca am suparat sau am dezamagit pe cineva!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salutare,

Acolo in carte apare o greseala , din cate imi aduc aminte poti trage 1200 kg cu 1.9 Diesel.
Am avut la munca o masina asemanatoare, doar ca era 4x4 si trageam 1000 kg fara probleme.

Eu unul trag 1000 kg cu Logan 1.4 GPL si nu am mari probleme la vale :) la deal mai greu tamp ca na, motor mic, cai putere mai tarziu si anume 85 CP cu 128 Nm de unde mai mult, toate bune si la consum 12 % , GPL este ok cred pentru un asa ansamblu ..

Du-te pana la RAR si vezi unde este problema ..

Uite aici

DACIA PICK UP Tractiune Propulsie 4 x 4
Numarul de locuri 2
Numarul de usi 2
MOTOR Renault F8Q 636
Arhitectura Motor in 4 timpi cu 4 cilindri in linie.
Sistem catalitic conform normelor de depoluare Euro III.
Cilindree (cm3) 1870
Tip de injectie Indirecta
Carburant Euro Diesel
Norme de depoluare Euro 3
Alezaj x Cursa (mm) 80 x 93
Raport volumetric 21, 5 : 1
Numar de cilindri 4
Numar total de supape 8
Putere maxima 45 kW (62 CP) la 4500 rot/min
Cuplul maxim 118 Nm la 2250 rot/min
CUTIE DE VITEZE NG
Numar de trepte 5 + mers inapoi

DIRECTIE
Numarul de rotatii de volan 4
Ø de viraj intre trotuare (m) 11, 6

FRANARE
Tip de sistem de franare Hidraulic, paralel cu ICP si by-pass, circuit dublu de franare fata / spate
Limitator de presiune sensibil la sarcina spate
Servomecanism de franare MasterVac 8", amplificare 3, 5 : 1
Fata (mm) Discuri Ventilate : 235
Spate (mm) Tamburi : 254

PUNTI
Puntea fata Patrulatere transversale deformabile cu brate triunghiulare
Suspensie fata Roti independente, amortizoare hidraulice telescopice si resorturi elicoidale, bara antiruliu
Ø bara antiruliu fata (mm) 19
Puntea spate Osie rigida Osie rigida motrice cu arbori planetari total descarcati

ROTI SI PNEURI
Jante de referinta 5.0 J 14"
Pneuri fata/spate 175 R 14C

CAPACITATI
Rezervor carburant (l) 50

PERFORMANTE
Viteza maxima (km/h) 138

CONSUMUL l/100 km ciclu MVEG 150A
Consum mixt 6, 5 6, 8 6, 8
Consum urban 8, 5 8, 9 8, 9
Consum extraurban 5, 4 5, 6 5, 6

MASE (Kg)
La gol in ordine de mers 1125 1155 1175
Sarcina maxima autorizata 1900 2230 2250
Sarcina utila 850 1150 1150
Sarcina maxima remorcabila 0 1095 1075

DIMENSIUNI (mm)
Lungime 4674
Latime 1636
Inaltime la gol 1550
Dimensiuni bena 2010 x 1386
Garda la sol 165
Suprafata utila a benei (mp) 2, 8

Daca ai tractiune fata sarcina este 0 , tractiune spate ai 1030 exact si la 4x4

Bafta ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Piriu Nicolae, nu trebuie sa-ti ceri scuze, deoarece nu trebuie sa se supere nimeni pe aceste discutii menite sa mareasca bagajul de cunostinte al fiecaruia, sau sa fie o indrumare catre altii ce citesc prin forum.

ionp, referitor la topic, sfatul meu este, asa cum au scris si ceilalti colegi, sa faci un drum la RAR si sa clarifici acolo (in situatia ca vei gasi pe cineva cumsecade), aceasta problema referitoare la cat poate trage Dacia ta papuc.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionp

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si informatii.

Citind diverse subiecte pe acest forum si gandindu-ma spre ce rulota m-as putea indrepta mi-am dat seama ca trebuie sa ma uit ce scrie in cartea tehnica a masinii. Astfel mi-am dat seama ca este foarte vag si confuz ce este trecut la rubrica corespunzatoare. Am cautat pe net si am gasit un subiect pe tema aceasta dar nimeni nu a putut da o informatie sigura.

Deci cel mai bine este sa-mi fac timp sa dau o fuga pana la RAR. Imediat ce aflu ceva am sa revin pentru a posta informatia. Poate va mai fi si altcineva interesat.

Seara buna

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Salutare,

Am verificat cateva Civ-uri la lucru pentru Dacia Papuc si am gasit urmatoarele:

Dacia papuc 4x4 MMA max al ansamblului =3225kg din care proprie 1270, total max autorizata (incarcare bena, persoane) 2250 si remorcare cu dispozitiv de franare 1075

Iar Dacia Papuc tractiune fata poate tracta doar 470 kg cu dispozitiv de franare, alta detinuta poate tracta doar 415 kg...

Deci nici macar o remorca usoara nu iti dau voie actele.Ciudat, te lasa sa pui in bena 750 kg si dupa carlig 400...

Cred ca o vizita la producator pt.lamuriri e indicata ca nu prea pusca ce a scris RAR-ul in carti. Din 4 papuci cu aceleasi echipamente nu "pusca" nici unul cu altul.

post-879-14355621869834_thumb.jpg

post-879-14355621871614_thumb.jpg

post-879-14355621872854_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Buna Cristian,

Sa fie probabilitatea, ca la o franare mai puternica partea din spate a masini sa fie impinsa intr-o parte, datorita greutatii mici pe puntea spate(cand bena este goala), chiar daca remorca are frana proprie!?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Nu Ovidiu nu are cum sa ii fuga spatele unui papuc oricare ar fi el, nu sunt mai usoare ca cele normale, iar la franarea remorcii prin inertie chiar "te trage inapoi".

Tu mi-ai vazut pickup-ul si ai vazut si remorcile, platformele.Pe distante scurte doar cu el tractez si nu sa intamplat niciodata vreun derapaj necontrolat.Astazi am vorbit cu un prieten de la Dacia si imi va trimite foile de fabrica cu greutatea admisa. Nici el nu isi explica de ce apare diferenta intre masini de aceeasi clasa trecuta de RAR in CIV. Verbal mi-a spus ca papucii pot tracta remorca usoara fara frane pana in 650kg si cu frana de maxim 1000 kg din cauza incarcaturii mari din bena.Calculul pe care il face producatorul e in functie de servodirectie, ABS, puntea care trage.MMA-ul la pickup  Logan e de 3200, iar la Audi 3520kg.

Adrian vremea aia e amu'mai recenta din 2003 respectiv 2006 ultimul an de fabricatie. Nu stiu al colegului ce an este dar e irelevant si sunt niste motoare destul de puternice pentru carat bolovani.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.