Marius N.

Canapele sau pat fix.

9 postări în acest subiect de discuţie despre Canapele sau pat fix.

Canapele sau pat fix.

Marius N.

Doresc un sfat :
La rulota achizitionata recent fostul proprietar a scos canapelele(care se transformau in pat) si a montat un pat fix(matrimonial) iar canapelele le-a pastrat . La cererea mea mi le-a dat.

Acum eu as vrea sa le montez inapoi fiindu-mi cred mai utile , de ex. pe drum sa putem lua masa in rulota.
Mentionez ca nu am nici o iesire si experienta "O" in turismul cu rulota. nevazut

Ideea e ca n-as vrea ca dupa cateva iesiri sa-mi dau seama ca era mai bun patul fix biggrin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

 

La rulota achizitionata recent fostul proprietar a scos canapelele(care se transformau in pat) si a montat un pat fix(matrimonial) iar canapelele le-a pastrat . La cererea mea mi le-a dat.

Acum eu as vrea sa le montez inapoi fiindu-mi cred mai utile , de ex. pe drum sa putem lua masa in rulota.

 

 

...

La toate rulotele se poate folosii si pat dar si "living" aceea dotare a rulotei! Dar cu banchetele rulotei!
Asta nu-nseamna ca nu se poate pune o saltea in locul acelor banchete (canapele cum le spui tu, cred ca la ele faci referire).
Nu ai fost suficient de explicit, despre modul in care fostul proprietar a creat "patul fix matrimonial"? ptg

Dar nici nu ai pus vre-o poza pentru exemplificare. tamp

 

Daca este pus acolo o saltea, ar fi trebuit sa o dai afara ca altfel n-ai cum, apoi ai sa vezi ce este pe acolo?  O masa plianta, sau un "platou gen tambal"?
Daca este masa plianta, n-ai decat sa lasi afara salteaua si sa folosesti din nou acele banchete de buret din dotarea rulotei despre care vorbeai!
"Banuiesc ca n-a scos tot de pe acolo si a montat un pat de dormitor"? :):):)

Normal fiind o rulota cu un singur spatiu ar trebuii sa fie masa plianta, nu "tambal", acesta fiind folosit de multe ori in cazul rulotelor cu 2 spatii de dormit, dar nu este o regula!

Bafta, si asteptam noi reletari despre ce ai facut!

Tocmai de aceeia este mai practica o rulota cu 2 spatii de cazare; iti poti permite si "masa dar si pat"!  :)superok
Vezi aici cazul gen "cu tambal"!

BCgDWYt.jpg

F6uZ3fX.jpg

i4ZHWCH.jpg

lzmbz2x.jpg

Acum si eu pentru confort, folosesc inca o saltea peste, dar foarte bine putea sa fie o masa normala (plianta) de rulota.

Momentan este scoasa afara!    nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius N.

Ok, banchete se numesc. S-a scos tot de acolo masa, banchete, suportii de lemn pe care stateau banchetele si a montan un "tambal" pe care a pus o saltea mare. In rulota mai am 2 paturi mici supraetajate care se modifica in masuta cu 2 locuri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Acel "pat tambal" sau cum i-o fi zicand cum este pus/fixat ?

Nu mai are la margini acele "lazi de depozitare" ca sa zic asa!

Ar fi bine niste imagini.

Eu chiar ti-am pus cateva imagini pentru a-ti putea da mai bine seama de cum ar trebuii sa fie! askc

Asa este la rulota mea, si eu am ceva modificari pe acolo, pentru a fi mai incapator patul!

Asadar acum 200/140, este salteaua de peste buretii rulotei! superok

Dar si livingul este cu masa si banchetele lui in cealalta parte a rulotei, care de asemenea pot "poza intr-un pat", pentru copii! aw

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

  isor

Am vorbit cu Marius la tel, si am inteles si eu ce sa-ntamplat la rulota dar si el ce are de facut!

"Intr-un cuvant", fostul proprietar cam scosese afara din rulota tot ce se putea, anuland si spatiile de depozitare de sub banchete, punand intr-un final un pat!

Partea buna, a pastrat tot echipamentul demontat si noul proprietar il are!

Deci spor la munca , la refacerea rulotei!

                                                            nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Salutari!

Te sfatuiesc sa nu te grabesti, montand canapeaua originala.

Incearca sa pui doua paturi de o persoana, iar intre ele o masuta pliabila.

Eu am rulota cu doua spatii de dormit, dintre care , intr-o incapere am pat matrimonial. Parerea mea este ca patul matrimonial nu este atat de comod, ca si cel de o persoana. Bafta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Eu, daca as putea, as face la fel, depinde foarte mult de cel care foloseste rulota. Nu am mancat niciodata in rulota, in timpul excursiilor, n-am unde, toate locurile sunt ocupate de: scaune, mese, antena, televizor, perne, paturi, bicicleta, trotineta, bormasina, receiver satelit, HDD portabil, ... etc... etc... etc...!

As prefera un pat pe care sa nu-l mai mut, dar, daca pierd locurile de depozitare de sub el, e cam nasol!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

De ce spui ca pierzi?

Vezi pozele puse de mine cu rulota mea, spatiile de sub el le folosesc, insa am usi exterioare de vizitare, una lateral si cealalta frontal, iar la mijloc sub pat este locul de cinste al cortului! Cu acces la interior.

Daca n-ai acces doar prin interior e mai deranjant.

Eu daca mai pun si salteaua ce momentan se afla scoasa pentru cosmetizare, chiar nu mai pot sa "umblu" prin interior la spatiile de depozitare! tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Marius,

Cred ca tu stii cel mai bine detaliile si poti aprecia singur cel mai corect de ce  ai nevoie.

Dupa ce iesi un pic cu ea, vei sti.

Depinde si cum vei dori sa folosesti rulota.

Daca sunteti doar voi doi si ai deja un loc de luat masa pentru doi.

Daca poti folosi spatiile de depozitare de sub patul existent (de acelea cam ai nevoie...)

Daca ai si vei folosi un cort.

Daca vei face trasee lungi cu escale scurte doar de dormit.

Daca pleci pe orice vreme sau sunteti mai multi sau vrei sa iesi iarna...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.