Cosmin.man

Medie orara la deplasarile cu rulota

15 postări în acest subiect de discuţie despre Medie orara la deplasarile cu rulota

Medie orara la deplasarile cu rulota

Cosmin.man

Salut

urmeaza sa ies in Europa cu rulota si as dori sa stiu, de la cei care ati mai fost, cam care este media orara de deplasare (discutam in principal de autostrada). Voi avea de parcurs cam 220 de km pe drumuri nationale (Cluj - Debrecen) si apoi autostrada pana la destinatie (cca 800 de km - Bled, Slovenia) si as vrea sa imi fac o idee despre timpul necesar pentru a parcurge aceasta distanta.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Salut,

avand in vedere ca se demareaza lent si luand in calcul distanta pe care o afisezi (1000 km), eu consider ca vei face 15 ore, fara sa a lua in calcul aglomeratia, blocaje, etc.

Te invit chiar sa citesti despre Limitele de viteza cu rulota, mai ales ca parcurgi aceasta distanta afara.

Drumuri bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Salut, Viorel are dreptate, 15 ore minim, chiar este optimist, eu zic ca mai mult, daca nu te grabesti eu zic sa parcurgi aceasta distanta cu o oprire peste noapte, undeva, altfel a doua zi tre sa stai la "recuperare" :), parerea mea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin.man

Hm... se pare ca am fost eu cam optimist. !5 ore de condus e ceva, cred ca mai cuminte ar fi sa innoptez pe undeva pe drum

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Nu zic ca nu se poate, eu am facut Bucuresti -Lefkada Grecia  1100 km dintr-o bucata, dar... a doua zi... recuperare, spatele si bazinul ma dureau ingrozitor si ziceai c-am nisip in ochi, dar a trecut !!!!

Doar tu poti sti daca poti sa faci drumul dintr-o bucata sau nu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin.man

Sunt obisnuit cu covrigul in mana si fac pe an cam 60.000 de km, dar sunt cu sotia si cu fetita noastra, asa ca daca simt nisip pe la ochi trag pe dreapta si ... schlaffen, ca doar de aia suntem ca melcii cu casa in spate, nu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Personal, intotdeauna cand plec la drum, plec la primele ore ale diminetii.

Corpul este odihnit, iar timpul este suficient de a face multi kilometri pana cand apare intunericul, care da nastere la oboseala.

Acest mod de deplasare este destul de eficient, a-si zice, mai ales ca am experienta deplasarilor cu plecari in orele de dupa-amiaza si cu o oboseala acumulata destul de mare spre dimineata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin.man

Voi pleca si eu pe la 3 dimineata astfel incat pe la 6-7 sa fiu in vama la Bors si pe la 8, 8.30 pe autostrada la Debrecen. Pe intuneric pana la Oradea o sa fiu relativ fresh. DUpa aia pe lumina nu am probleme.

Oricum, fiind prima iesire cu rulota, posibil sa o rup in 2 distanta asta. Cel mai lung drum a fost cand am adus-o acasa, 10 km :D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Este foarte indicat sa faci pauza, mai ales ca este prima ta iesire cu rulota.

Niciodata sa nu iti fortezi organismul, chiar daca consideri ca nu te simti obosit si neaparat sa ai in vedere ca demararea si viteza de deplasare lenta, duc intotdeauna la o oboseala ascunsa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan
hi , Eu la prima iesire am parcurs 400km in 5, 5 ore cu rulota incarcata la maxim. Cu ceva aglomeratie pe la Moscova.  Repet prima iesire, deci experienta zero.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin.man

Va multumesc tuturor pentru postari  xll

Ma voi baza asadar pe o medie de 80 km/h afara si 60km/h in tara  )|/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin.man

Pai...

In tara se va intampla intre 3.30 si 7.00, deci in afara de tiruri si radare nu prea o sa mai fie multa lume pe drum.

Iar afara om vedea cum se comporta ansamblul masina + rulota. Plus ca nu stiu cum o sa se comporte cutia DSG cu rulota; posibil sa trebuiasca sa o pun pe manual.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin.man

Salutări din Bled-Slovenia!

Am facut drumul dintr-o bucata, in 13, 5 ore cu o oprire de cca 30 de minute pt masa de pranz. CLUJ-Oradea a fost un pic stresant, fiindca a fost primul drum cu rulota si a fost si noapte.

Ca fapt divers, cand am ajuns la Oradea, aveam febra musculara la fese  ])]

Consum pana la Oradea 8.5%, mers cat de cat constant cu vârfuri de 95 km/h, media 60 km/h. Cutia pe automat.

De la Debrecen am intrat pe autostrada. 

Am mers cu 100 km/h pana am realizat ca e cam mare consumul, peste 10.

Apoi am redus pe la 92-93 si am scos un consum de9%, cu vârfuri de 110 km/h la depasiri. 

Nu am simtit balans sau chestii ciudate, atelajul s-a comportat impecabil.

Va multumesc tuturor pt raspunsuri!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Se pare ca am fost "pe aproape" cu cele 15 ore estimate.

Ma bucur ca ati ajuns cu bine si totul este ok.

Pe drumul de intoarcere, incearca sa stai in spatele unui TIR, la o distanta de 15-20 de metri si vei avea un consum si mai mic.

Drumuri bune in continuare!

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Da-mi voie sa-ti dau un punct FR pentru relatarea facuta nay

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.