Cristi21us

Cablu conectare rulota-masina avariat

3 postări în acest subiect de discuţie despre Cablu conectare rulota-masina avariat

Cablu conectare rulota-masina avariat

Cristi21us

Buna ziua,
De curand mi-am cumparat o rulota HomeCar Rally de 4 persoane si am o problema cu cablul electric dintre ea si masina.
Am un caine mai...''pofticios'' si a ros acel cablul , de la iesirea din protap.

Am gasit cablu 7 x 2.5 mm si veau sa achizitionez...dar nu stu cum e mai bine.Sa iau tot cablul (de la stecher pana la cutia de borne a rulotei)sau as putea sa tai partea roasa, prelungit cel existent , cositorit si izolat cu banda izoliera si apoi  cu manson termocontractibil?

Pentru prima varianta..nu stiu cati metri ar trebui.La a doua varianta , nu stiu daca nu o sa am probleme la imbinare.

Daca aveti vreo sugestie in legatura cu acest lucru , as ramane dator.

Va multumesc!
 Cristian

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Popa

Sunt de acord cu ce a scris Cristi-an , daca poti inlocuieste tot cablul. Legat de lungimea cablului, poti face un calcul ochiometric la care mai pui 1 metru in plus pentru siguranta ta. Daca, consideri ca este prea complicata operatia, atunci poti inlocui partea cu probleme, cu conditia sa faci legaturile foarte bine si sa le izolezi foarte bine. Daca nu doresti sa le cositoresti, poti folosi morsete, sunt cleme care se folosesc la instalatiile elctrice in doze. (cu aceste morsete poti folosi cablu cu sectiune groasa, sunt de diverse marimi).

Spor la treaba!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi21us

Multumesc frumos de raspunsuri si sfaturi.

  Cu stima..

  Cristian

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.