Marian

Set panou solar 95W AGM

7 postări în acest subiect de discuţie despre Set panou solar 95W AGM

Set panou solar 95W AGM

Marian

neattza!

Intentionez sa imi dotez rulota cu instalatie solara.

Am vazut la EXIS pe site "set panou solar 95W AGM" la 1794 ron. Setul cuprinde panoul, bateria, convertor si materiale pentru montat.

Foloseste cineva asa ceva?
Ceva sfaturi pentru achizitionarea unei instalatii solare de la rulotistii cu expertienta si nu numai.

:-)

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Marian,

Cristi are dreptate cu ce spune, la Exis sunt scumpe si chiar nu stiu daca merita?

Dar si pe OLX, Tocmai gasesti:

Bunaoara eu am luat regulator de 10 A= 85 lei

                                                      20 A- tot 85 lei (am mai luat un panou de 100w si a trebuit alt regulator)             

        Panou fotovoltaic de 100w...  2 x 450 lei ( cred ca acum a mai scazut pretul dupa cum spune Cristi).

                                  Bateria        450 lei, dar poate fi si 6...700 lei ( depinde ce vrei , gel, AGM, si binenteles de cati Ah)

  Cablu, poti folosii solar ( mai scump, rezista la soare, dar poti folosii si cablu normal "litat" de sectiune 6mm), eu am folosit conductor normal "litat", pentru panoul montat pe rulota, pozat in pat de cablu pe rulota (lungime  mica), apoi fixarea panoului pe rulota poti s-o faci prin coltare de al, speciale, sau poti sa le faci tu.

Sunt si coltare speciale de plastic (4 buc 130 lei , eu asa am folosit dar merge si de aluminiu).

Elementul (piesa) de traversare a tavanului rulotei iar este destul de scump, dar poti s-o realizezi tu( eu asa am facut).

Silicon special (sikaflex 520) pentru fixare /etansare ( nu se degradeaza/intareste , ramane flexibil)= 52 de lei la Exis, dar am gasit la Ambient la 31, 5 lei si in Italia la 5 euro.

Conectori gasesti la 17 lei perechea pe OLX, de la cineva din Fagaras am luat eu (dar nu folosesc decat pentru panoul mobil, pentru cel fixat pe rulota n-am vazut justificarea, asa ca am bransat direct cablul la cutia de borne al panoului).

Daca tragi linie si aduni , intradevar cum spune si Cristi, mai ramane si pentru "adalmas" si inca mult!

Spor la treaba!

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Cristi,

Panoul meu de 100 w fixat/montat pe rulota.

N-am stiut ca se poate fara aceste coltare.

Oricum se pune sikaflex peste si sub coltare!

App, eu am unul mono si unul policristalin, ambele de cate 100w.

nay

Scuze, erau murdare/mucegaite capacele trapelor, le-am spalat ulterior cu masina de spalat cu presiune si s-au curatat (sunt ca noi), pentru cine are aceiasi problema, se curata super!

superok

nuk5u.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian

Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Cred ca o sa caut pe OLX.

Nu prea ma impac eu cu lucrurile facute in China.

Rulota mea are baterie si incaractor de la 220V

Imi puteti trimite o scheme electrica pentru a conecta panoul solar la ce am eu pe rulota?

:-)

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Marian,

In principiu, ar trebui sa prezinti schema la rulota ta, sa stim despre ce vorbim.

Dar iti pot spune cum am facut eu! Nu stiu daca este destul de elocvent.

Tu spui ca ai "incarcator", de la 220v si baterie, toate au un trafo 220/12V, numai ca unele au asta si cu functie de redresor direct (incorporat) din fabrica. Altele nu au deloc!

Acum trebiue de stiut exact cum este dotata rulota ta, pentru un raspuns/solutie.

Cu "chinezisme"?  Toata piata este invadata de asa ceva, pana la urma sunt mai ieftine! Cat tin/dureaza vom vedea.Au facut-o si altii , nu vad de ce nu am face-o si noi ?

Dar poti foarte bine lua de la Exis, Peti de la Dej, etc

Produse de firma (Fale, etc), dedicate.

Alegerea este a ta!

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor

Tot am pomenit despre Sikaflex de la Ambient, sa pun si imagine pentru cine doreste a cumpara.

Am luat si de la Exis dar nu-i cu nici o "branza" mai bun, doar mai scump.

Cel din pistol este cel din Italia, "bun rau de tot", si ala.

Apropos, era o prezentare al acestui produs intr-un magazin "fai da te", am intrebat daca se preteaza si pentru apa?

Unul dintre cei 2 ce prezentau, a luat un pahar de plastic 4...500 g, l-a umplut cu apa, cu un cuter a facut o "incizie" pe verticala paharului cam 3 cm, normal apa incepuse sa se prelinga pe acolo dupa care a luat pistolul cu tubul se "Sika" si a acoperit taietura respectiva, n-a mai curs.

El mi-a expicat si din cate am inteles eu, ca face contact/priza si pe umed (tocmai asta mi-a demonstrat).

Am luat si eu 2 tuburi, 4, 50 euro /buc.

Sunt la ultimul, dar voi reinnoi stocul.

Pana la urma, de ce este s-au pentru ce se foloseste si este bun acest "Sikaflex"?

Poi tocmai ca el izoleaza/inchide diversele gauri/fisuri etc , nu se intareste in timp indiferent de conditiile atmosferice, nepermitand apei sa se infiltreze.

salve

35cig03.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian

:-) pentru toate raspunsurile

Momentan nu sunt acasa. O sa verific schema cand ajung acasa si o sa iau o decizie.

Mi s-a parut interesanta idea cu panurile solare tip servieta. Imi puteti da mai multe amanute sau eventual de unde as putea achizitiona asa ceva

Nu prea as vrea sa dau gauri in ruloto. In opinia mea orice gaura este o posibile sursa de infiltarre.

As prefera chiar daca este mai incomod sa achizitionez ceva portabil.

cu stima

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.