.Vizitator..

Va rog sfat referitor la suspensii si anvelope

33 postări în acest subiect de discuţie despre Va rog sfat referitor la suspensii si anvelope

Va rog sfat referitor la suspensii si anvelope

Vizitator

Eu am pus la a mea rulota M+S, allseason.
Or fi bune , or fi rele, ....vedem la primavara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gogonea Razvan
In ultima ora, mario a scris:

Cred ca se poate evita situatia anvelope de iarna si lanturi cu ajutorul cauciucurilor speciale cu tinte :laughing:

Sa va trimit eu de aici ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Pentru obligativitate Cauciucuri de iarna , click AICI.

Ce zice avocatul de pe net Avocat-Net

In Ordonanta de Guvern 5/2011 se specifica faptul ca , citez :
".......... 

„28.conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3, 5 tone şi al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, fără ca acestea să fie echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune sau fără a avea montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante certificate;“.

3.La articolul 112 alineatul (1), după litera h) se introduce o nouă literă, litera h1), cu următorul cuprins:

„h1)autovehiculul nu este dotat, la circulaţia pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, cu anvelope de iarnă, iar autovehiculul de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3, 5 tone şi autovehiculul de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, nu sunt echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune ori nu au montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante certificate;“.

 

 

Asta insemna ca turismele trebuie sa aibe toate cele 4 anvelope de iarna , iar celelalte autovehicule trebuie sa aibe DOAR pe axa de tractiune . Nu se specifica/mentioneaza  absolut nimic despre rotile remorcilor , rulotelor , semiremorcilor , peridocurilor , etc...............

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Cred ca ar fi mai indicat niste senile ca alea nu derapeaza, ai ceva pe stoc sa ne trimiti?:laughing:

Modificat de mario

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare Domnilor, oare la mine in talonul rulotei unde scrie ce roti ( cauciucuri) ar trebui sa am???:ascratch:tamp:lovitincap:

2015-10-28 12.18.28-5.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Multumesc @CIPROSCA,  
O sa-mi trimita maine o poza cu acea carte tehnica.
Multumesc.
 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bartha Zoltan
La 12/7/2015 la 20:22, Cornel Mihailescu a scris:

Salutare Domnilor, oare la mine in talonul rulotei unde scrie ce roti ( cauciucuri) ar trebui sa am???:ascratch:tamp:lovitincap:

2015-10-28 12.18.28-5.jpg

la categorie "remorca speciala O2 "  asta inseamna ca e pentru comert , sau alimentatatie ?   multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.