Adrian_AElfo

Buna forumului rulote si membrilor acestuia

18 postări în acest subiect de discuţie despre Buna forumului rulote si membrilor acestuia

Buna forumului rulote si membrilor acestuia

Adrian_AElfo

Ma numesc Adrian (elfo) si locuiesc in Bucuresti. In comparatie cu alti membrii eu nu am achizitionata o rulota, dar sunt pasionat de electronica. Am cunoscut rulotele/ autorulotele printr-un prieten (Dan) si astfel am ajuns sa le inteleg pe interior (adica electronica lor). Am facut pana acum diverse automatizari pentru ele, sper sa ajung sa fac un panou central de comanda accesibil si de pe un telefon mobil. Ca majoritatea oamenilor care lucreaza in aceasta tara ma confrunt cu problema timpului liber, imi doresc mult sa pot impaca familia si pasiunea. Am constatat ca multa lume se pricepe sa lege 2 fire, sa schimbe un bec la rulota, dar eu imi doresc sa raman la partea de proiectare, testare si implementare montaje electronice. Sunt multumit de munca de birou (achizitia de componente electronice, realizarea cablajului, montarea pieselor, realizarea softului de microcontroler, testarea intregului montaj) si mai putin incantat sa trag 2 fire pe sub rulota.

Consider ca oricine are achizitionata o rulota fabricata de mai bine de 7-10 ani, cu putine dotari, merita o sansa de a fi adusa la zi cu ultimele descoperiri din domeniu. Confortul trebuie sa fie direct proportional cu varsta.

O zi buna va doresc ...

Distribuie această postare


Link către postare

Viorel C.

bun-venit

Bun venit in comunitate si mult succes proiectelor tale!

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ivanescu

Suna bine ! si eu ma hranesc cu electronica asa ca poate cooperam !

Distribuie această postare


Link către postare
Marius Rotaru

bun-venit

Eu sunt convins ca suntem multi cei ce vor sa incerce si sa beneficieze de "gadget-urile" proiectate de tine.

Te astept sa ne impartasesti din munca ta.  xll

Distribuie această postare


Link către postare
Gabriel Schuster

Bun venit pe forum ! Poate ne impartasesti din realizarile/ ideile tale privind upgradarea instalatiei electrice a rulotelor!

Distribuie această postare


Link către postare
Marian

bun-venit

poate ne impartasesti cateva din ideile si realizarile tale

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Barac Catalin

Bun venit, astazi vorbeam cu un prieten rulotist s i as dori sa-mi spui daca se poate face un volmetru(display)  care sa arate urmatoarele:

1.voltii in baterii

2.voltii in momentul in care dau drumul unui consumator

3.temperatura in interior

4.temperatura in exterior

Am vazut ceva asemanator la cineva in Arad, as dori sa stiu daca se poate face si cat costa.Multumesc anticipat

Distribuie această postare


Link către postare
Barac Catalin

@Adrian poate lasi si un nr de telefon pentru contact Multam

Distribuie această postare


Link către postare
Eugen David

bun-venit

Chiar este novoie de oameni priceputi.

Acum cateva zile prezentam 2 persoane ce tocmai se ocupa cu asa ceva.

Bafta si numai bine! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Adrian_AElfo

Sunteti foarte amabili si va multumesc pentru primire.

Telefonul meu este disponibil pe site - la sectiunea contact, evit sa il pun pe forum.

Printre realizarile de pana acum se numara: automatizare frigider (comuta automat de pe 220V - 12V - gaz), indicator nivel apa din bazin, indicator/avertizor lipsa gaz, termostat, DRL (lumini de zi pe faza lunga) si altele.

Pentru Barac Catalin: prima intrebare este care ar fi explicatia pentru 2 afisaje de tensiune baterie, unul direct conectat si altul la consumator, ele vor arata acelasi lucru mereu ? A doua intrebare este daca se afiseaza fiecare parametru separata tot timpul, sau se afiseaza pe rand ? Practic este realizabaila afisarea temperaturii de afara/interior si tensiunea baterie, dar mi-ar fi util sa stiu daca aveti o imagine cu un produs asemanator.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Marius Radu

wcm Adriane  nay....

Sper ca la o ieseala sa ne spui cat mai multe despre planurile si ideile tale,

Dar inainte de a degusta din licoarea lui Bachus, dupa s-ar putea fie prea cald .... xll

Distribuie această postare


Link către postare
Adiciordas
wcm Adrian, bun venit pe forum!

Distribuie această postare


Link către postare
Barac Catalin

@Adrian,

Nu m-ar deranja sa fie afisate pe rand, si cea cu consumatorul cred ca ai dreptate, important ar fi sa stiu cat are bateria (V), ca model ce sa-ti spun am vazut si poate ma lasa sa-i fac o poza si sa o postez, colegul meu a facut comanda la cineva in Arad asa cum ti-am spus.

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

Rog sa continuati discutia in topicul afisat de Adrian_AElfo, iar aici sa ramana doar urarile de bun venit si nimic mai mult.

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ivanescu

In mare parte din ce citesc aceste lucruri, sa le zic asa, sunt banale exista deja pe piata neimplementate in sa zic asa RULOTISM .

  Din ce am citit pana acum BUBA este la apita calda si producerea acesteia plus multe alte deficiente si neajunsuri care fac parte din viata de RULOTIST .

Distribuie această postare


Link către postare
Barac Catalin

Buna seara, @Adrian-Aelfo nu am reusit s a fotografiez display-ul respectiv dar am gasit ceva care este suficient pentru mine (pe olx la volmetre logan Doru din Arad), la un pret mai mult decat decent.

Multumesc!

moderare Adrian V.

Va rog sa mutati discutia la sectiunea tehnica , acolo unde Aelfo a deshis un topic.

Merci !  :-)

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.