Vlad Carciumaru

Vand butelii rulota

17 postări în acest subiect de discuţie despre Vand butelii rulota

Vand butelii rulota

Vlad Carciumaru

Butelii 12L pentru rulota

Pret 80ron

Azi 14.02 le puteti vedea si alege, pe ruta Deva-Sibiu-Brasov-Ploiesti-Braila.

0745576503

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vlad Carciumaru

Uite una pozata ieri pentru anunt, am cam 30, sunt prin masina, poza cu toate mai tarziu.

15he537.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Carciumaru

Uite aici o imagine cu toate buteliile

1o1zsi.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Salut Vlad,

Toate bune si frumoase.

Sunt cu filet normal?

Pret acceptabil, am luat in 6.02 de la Petrosani tot cu 80 lei.

  Oferta butelii OLX     

Culmea, le-a avut in 2014 la 90, le-a scazut la 80, acum vad iar la 90, or fi ramas putine?

Oricum bafta ! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Boicilaurentiu

Salut Vlad,

Astea sunt alea de 11 kg sau exista si mai mari decat astea ? La mine in cutia unde vine butelia scrie 11kg, astea sunt?

Daca da imi trebuie 2 buc. ;nu am butelie deloc. Eventual trimite-mi un numer de telefon sa te sun, sa-mi dai toate informatiile.

Merci.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Boicilaurentiu

Adi eu voiam sa cumpar doua dintr-un singur motiv: sa nu raman fara gaz si sa nu am posibilitatea de a umple butelia in acel moment, asta-i singurul motiv, deoarece intentionez  sa merg mult in strainatate cu rulota si habar n-am cum functioneaza afara umplutul buteliei.Tu ce ma sfatuiesti?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Boicilaurentiu

Gata........., asa fac, imi cumpar una acum ca vine vara si daca o sa merg si in anotimpul rece mai cumpar una atunci.

Multumesc frumos Adi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Carciumaru

Toate buteliile pe care le am la vanzare au aceeasi capacitate si anume 6 kg (exista mici diferente de ordinul sutelor de grame in functie de tipul gazului - butan sau propan).

Greutatea unei butelii goale este de 7-8kg.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Boicilaurentiu

Salut, eu inca nu mi-am luat butelie deoarece am mesterit altele la rulota si in plus prima iesire se preconizeaza la mijlocul lunii aprilie, abia in 31 martie am examenul pentru E la sala si dupa o saptamana orasul, dar m-am gandit in felul urmator : am tot citit pe forum vis a vis de butelie de care sa ne luam si cum o umplem, eu pana la urma m-am gandit sa cumpar una din astea de la Petrom sau Shel si sa sa-i pun adaptor iar cand se termina sa o schimb pur si simplu cu totul iar in situatia asta am doua lucruri sigure:

- gazul din ea e destinat uzului domestic

- capacitatea de incarcare este respectata, ele nu se incarca pana la refuz ci doar 80% din capacitate, fapt ce poate fi mai greu de controlat cand incarci cu gaz auto de la statie.

La mine in locul de butelie scrie clar 11 kg nu 12L deci asta ar insemna ca pot pune doua butelii de 11 kg adica aprox 18 L daca ajung azi la rulota am sa masor exact locasul si ma gandesc serios sa pun butelie normala iar la presometru am sa-i fac adaptor asta-i cea mai mica problema.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Boicilaurentiu

...sigur fac o proba inainte, am si luat o butelie de la un prieten si merg sa o incerc, eu ziceam ca la statie cand mergi, aproape toti facem plinul la butelie chiar daca nu e goala complect, mergem sa o umplem, e aici intervine sesizarea mea, ca umplut complect inseamna aproape 100% capacitate, de obicei pana se opreste pompa, ca doar nu stam sa o cantarim de fiecare data(cat are in ea, cat are 80% incarcata si cat tra sa bag) aproape toata lumea baga  ochiometric, sau pana se opreste pompa si dupa aceea eventual mai da drumul la gaz un pic in gol inainte de montare.Oricum daca intra in locas aia de petrom, din aceea cumpar.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Carciumaru

Te vad atent la detalii, unde scrie 6 litri in topicul asta?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Carciumaru

Da, aceeasi confuzie o faceam si eu neavand cine sa-mi explice la vremea aia.
Postul lui Mario este edificator dar daca nu ai incredere, informatiile sunt stantate pe guler. Acolo arata destul de clar capacitatea atat in litri cat si in kilograme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Carciumaru

........Acel moment cand incepi sa observi ca ai mers in directia gresita,  dar insisti oricum in speranta ca partenerul de discutie va abandona.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Boicilaurentiu

Salut Mario,

Am incercat o butelie de la Petrom cu guler si intra perfect in locul de butelie, mai ramane si loc deasupra cam 15 cm, deci pot pune doua butelii de la Petrom. Cred ca sunt de 11 kg si aprox 18 L fiecare.

Mai imi trebuie ceas de 50mBar si furtun , si am rezolvat problema.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Carciumaru

George, din experienta mea limitata (ma ocup cu bisnita asta de vreo 3-4 ani, pana atunci am fost "animal de companie" in Pipera) calea cea mai scurta spre o teapa e suficienta si superficialitatea. Atentia, pe cealalta parte, poate sa salveze niste bani si, la fel de important, frustrari ulterioare.

La obiect, mi se pare normal sa masori capacitatea unei butelii in litri mai ales din cauza ca cele pe care le vand sunt o dimensiune non-standard si de obicei le incarcam de la statia GPL unde platim per litru.

Cine are nelamuriri sau chiar vrea sa afle mai multe intreaba, cine nu, face caterinca, ceea ce nu e rau deloc, trebuie sa mai si radem unii de altii sau de noi insine.

Ca sa nu mai existe echivoc atasez o imagine cu informatiile stantate pe cateva butelii.

Un reper important ar mai fi si dimensiunile in centimetri, in cazul de fata 47 cm x 26 cm.

Sunt unele rulote cum ar fi unele Beyerland mai vechi, care au locas exclusiv pentru butelii in lateral si care este doar cu catiiva centimetri mai mare decat o butelie dintr-asta de 12 litri.

2u4om87.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Carciumaru

Pentru cine doreste, o butelie 2009 in stare buna, cu verificarea inca valabila.

120RON

post-271-1435562091791_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Carciumaru

Adaug o noua categotie de pret.

post-271-143556215687_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.