Eugen David

Regulator de turatie vent home made

10 postări în acest subiect de discuţie despre Regulator de turatie vent home made

Regulator de turatie vent home made

Eugen David

Va salut!

Va amintiti "patania" mea cu regulatorul de turatii al ventului sh. achizitionat de mine, pentru rulota mea, implicit discutiile de dupa.

Asadar am "purces" in cautarea unui alt regulator de pe net.

Am gasit cum am mai postat la Tg Secuiesc, pret bun , si la regulator dar si pentru un alt vent model dupa 2000 cu 5 fire nu doar 3.

"Punct ochit, punct lovit", pretul cerut 20 lei regulatorul 100 ventul complect (am spus in mod expres la 12v).Ulterior le-a facut 130 lei iar acum 150.

Vine marfa, verific si...surpriza ! Regulatorul separat la 220v, ventul intradevar la 12v dar imperechiat cu un regulator la 220v, functiona dar fara a regulariza turatia.

Sun vanzatorul, spune ca el nu stie , ca a crezut ca sunt la 12v, dar sa le returnez caci imi trimite banii, sau sa astept si le schimba cand are.

Ma-ncapatanez si nu le trimit deocamdata, astept!

Gasesc intre timp la Piatra Neamt, regulator model 2000 cu 5 fire dar 150 lei cu transport inclus. Refuz.

App la Exis, Peti la Dej etc, sunt noi, dar la 45-50 de euro.

Intre timp mai "testez netul pe toate partile" si gasesc 2 persoane ce executa piese, electronice etc  in regim home  made, unul la Pitesti si celalalt la Arad.

Discut cu d-lor si decid sa le trimit la fiecare cate unul, spunandu-mi in sinea mea, ca daca unul dintre ei ma"va trage iar in piept", poate celalalt va fi serios!

Am gresit, ambii au fost la fel de corecti!

Dupa circa o saptamana am primit ventilatoarele cu regulatoarele executate (preturi acceptabile 75lei Pitestiul pentru cel cu 5 fire, respectiv 45 lei Aradul, negociate la inceput, de fapt atat au solicitat fiecare).

Le-am verificat si montat , super multumit!

Normal caci l-am montat pe rulota pe cel mai nou, are si posibilitatea reglarii fluxului de aer , mai mult sau mai putin inspre una din iesirile ventului.

App celui de la Arad i-am trimis si regulatorul defect pentru reparat, mi-a spus ca nu-l poate face fiind ars din cauza umezelii din interior si mai bine si mai repede face altul nou, incastrandu-l in cutia originala.

Daca aveti nevoie dragi colegi de "oarece electronice" confectionate in regim home made , in lipsa de cele originale mai scumpe, apelati cu incredere, s-au dovedit a fi persoane extrem de serioase.

Cinste lor!

Pitesti. Ciobanu Florin  tel.0755 220 312  sau 0745 031 966

Arad. Ciurdaru Gabriel. tel. 0743 008 880 sau 0768 080 180

Le multumesc inca o data.

Intre timp am gasit o firma din Braila ce comercializeaza tot felul de regulatoare la toate tensiunile, de curenti diferiti , dupa nevoie reglaje cu potentiometru dar si cu telecomanda la preturi bune (bunaoara aveau un regulator cu telecomanda in cc la 12v, de 8A la 39 de lei +15 lei transport negociat de ei prin fan curier).

Super pret , ventul nu are consum decat de 1A, deci si rezistent fiind nesolicitat.

Pentru cele cu potentiometru trebuia asteptat 5 zile pentru comanda, nefiind in stoc.

Unul din telefoanele de interpelare 0725 590 356

In ultima instanta cele 2 regulatoare am convenit cu vanzatorul sa le returnez si sa-mi trimita un bidon pentru apa reziduala de 24 l cu roti, ce are la 60 lei buc achitand eu transportul.

Sper sa fie de folos informatiile!    superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Marin, te rog fara domnie, pur si simplu Eugen!

Multumesc !

Am sa caut si am sa postez adresa, am primit un email de la ei cu tot catalogul de produse.

Dar daca suni iti trimit tot, sunt tare amabili!

Numai bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

O poza de ansamblu cu regulatorul home made si ventul la 12v model 2000.

'/z

2dl9h5y.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Cautand printre poze si fotografii am gasit si poza cu regulatorul ars.

La deschidere sa gasit multa umiditate inauntru.

Poate "cineva" inclina sa creada altfel?  tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Dimmer-ul de pe Olx, este foarte naÅŸpa. Din cursa potentiometrului, functioneaza doar 10-15%. Tensiunea de iesire scade direct de la 12 la 5, 5V. Nu se poate regla continuu. eu am incercat 3 bucati, toate au mers la fel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Cumnate, daca are valori presetate este foarte ok. Plaja de 12 volti este impartita in 16 (sau cate or fi), ceea ce inseamna ca poti imparti tensiune aproape cum vrei direct proportional cu lumina care o va da ledul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Cautand printre poze si fotografii am gasit si poza cu regulatorul ars.

La deschidere sa gasit multa umiditate inauntru.

Poate "cineva" inclina sa creada altfel?  tamp

...

Cred ca am uitat sa pun poza!

7ehQ6dZ.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.