Drinovan Ovidiu

Fumati sau nu?

28 postări în acest subiect de discuţie despre Fumati sau nu?

Fumati sau nu?

Drinovan Ovidiu

  Avand in vedere ca multora dintre noi le place aerul curat, m-am gandit sa pun aceasta intrebare!

Pot spune ca am fumat si eu 2-3 tigari, cand eram printr-a 8(anturajul) bsb sa vad cum e, dar nu mi-a placut.

Consider ca fumatul este un lucru daunator sanatati atat pentu cel care fumeaza cat si pentru cei din jurl lui(cu atat mai rau daca sunt copii).

Inteleg si ca unora le face placere fumul de la tigara, dar mie unu nu, mai ales cand il intalnesc in locuri publice biggrin.

Cred ca daca ar fi sa aduni bani cheltui-ti pe tigari pe un an de la un fumator/e, ar ajunge sa faci cateva iesiri+concediu! ptg

                              Cu scuzele de rigoare, sper sa nu fi deranjat pe cineva! E doar parera unui nefumator! :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adiciordas

Salut OVIDIU

Am fumat 20 de ani, acum 8ani m-am lasat superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian_vasile

Eu am incercat in scoala militara. Atunci cand aveam pauza 5 minute, colegii fumau de rupeau.

Sa zic sincer....fumam ca sa am pauza si eu. In anul II nu ma mai preocupa deloc acest obicei.

Nici acum nu fumez, dar nici nu ma deranjeaza daca se fumeaza langa mine.

Asa cum mie imi place sa ma desfat cu o bere, poate altora le place o tigara.

Fiecare cu viciile lui. Nu judec pe nimeni!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

N-am fumat nici o data, dar am alte "pasarele".

Am avut o perioada lunga cu minim 2.5 cola/zi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ploiesteanu

Fumez si electronica si normala.Bune amindoua.Cind am bani fumez normale cind nu am bani fumez electronica.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Acest topic mai exista inca o data . Va rog scrietii in celalalt !

Multumesc pentru intelegere!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator bogdan bontescu

Sunt un adversar de moarte al fumatului, nu al fumatorilor, pentru ca mi-e mila de ei, saracii, ca au devenit sclavi acestui viciu daunator cu consecinte negative  multiple !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Nu stiti ca trupul vostru este Templul Duhului Sfant, care locuieste in voi, si pe care L-ati primit de la Dumnezeu?

Si ca voi nu sunteti ai vostri?

Caci ati fost cumparati cu un pret.

Proslaviti dar pe Dumnezeu in trupul si in duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.

1 Corinteni cap 6 vers 19 si 20 

Biblia traducerea Dumitru Cornilescu

Nici o substanta daunatoare (nicotina, alcool, cafeina, etc) nu ar trebui introdusa in corp!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator bogdan bontescu

Atentie, Ovidiu! Textul mentionat de tine este in legatura cu subiectul dar nu este corect ce ai scris in concluzie. Alcoolul, cofeina si nicotina nu sunt daunatoare si pot intra in corpul oamenilor cu efecte benefice . Cred ca intelegi si nu e nevoie sa explic pentru ca scriu mai greu dar  daca e nevoie o fac.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator bogdan bontescu

Multumesc!  /.; Cu ocazia celei de-a saptea zi iti urez, La multi zeci de ani fara fumat ! Sunt alaturi de tine! Felicitari!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator bogdan bontescu

Prima oara cand ne vedem o sa vin cu mana intinsa . Daca uit, vii tu si faci ce ai spus.  Adica fapte nu vorbe! biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Dati-mi va rog un avantaj, beneficiu pt nicotina!

Si mai dati-mi si pt fumul de tigara(care contine 600 substante daunatoare!)!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Cristi-An!

Cand renunti la un obicei rau inlocuieste-l cu unul bun!

Ex:miscare!

    nimic intre mese!

    nimic dupa ora 18 !

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

O sa incep prin a spune ca sunt fumator. Sunt de acord ca fumatul ucide, etc.

Sunt de acord ca nu trebuie sa se fumeze peste tot.

Ceea ce vreau sa spun este ca NU sunt de acord cu tampenia asta de lege anti fumat.

In Romania nu va tine din 2 motive: localurile pentru fumatori sunt muult mai rentabile, iar al doilea-nemultumiti vor fi intotdeauna.

Ceea ce ma intriga este ca nefumatorii ar dori INTERZICEREA TOTALA a FUMATULUI! Cu asta nu sunt de acord!

Da, stiu ca face rau, ca iti miros hainele, ca nu e sanatos, dar mai stiu ca este dreptul meu sa fumez acolo unde am voie.

Daca stau la masa cu un nefumator, inainte de a aprinde o tigare il intreb daca se poate, si am grija sa nu ajunga fumul la el, sau sa nu ajunga tot timpul daca altfel nu se poate.

Dar trebuie sa intelegem cu totii ca daca acolo e un semn: LOC PENTRU FUMAT, atunci acolo se fumeaza, iar daca esti nefumator fie nu mergi acolo, fie nu comentezi.E o alegere de bun simt, logica si rationala.

De ce scriu astea:

Am fost la o nunta acum cateva luni. Nu se fuma in restaurant ci doar afara pe terasa.

Prin urmare, toti fumatorii s-au mutat acolo. Va dati seama ca n-a mai ramas multa lume la dans si discutii la mese, nu? Aproape toata lumea era cu paharele pe terasa la fumat, in conditiile in care era un cancer afara de-ti inghetau dintii.

Cand au vazut nefumatorii ca e plictiseala mare inauntru, hop si ei afara. Si atunci a inceput portia de nervi.

„Te rog, vezi cu tigara aia… Vine fumul pe mine si eu sunt nefumator!â€

„Vezi ca ai lasat tigara in scrumiera si eu nu suport fumul, sunt nefumator!â€

Cine te pune sa vii acolo unde am eu voie sa fumez? Stiu ca te plictisesti la nefumatori, dar nu ma obliga pe mine sa nu mai fumez pentru ca nu-ti place tie. Tu ai ales sa nu fumezi, eu am ales sa fumez. Prin urmare, amandoi am facut niste alegeri perfect legale. Tu ai mai multe locuri decat mine in care poti merge si in care nu se fumeaza, lasa-ma macar in alea in care se fumeaza sa-mi vad de tigara mea.

Respecta si vei fi respectat, indiferent de viciile legale pe care le ai sau nu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Interesant....proiect de cercetare!

E ceva de genul:beau vin ca e din struguri si are resveratrol(un puternic antioxidant)

Numai ca resveratrolul este in strugure , si nu in bautura alcolizata care se numeste vin!

Paradoxal aceesi doctori spun ca substanta care creeaza dependenta (din tigari!) este  nicotina!

Daca Dumnezeu ar fi considerat fumatul un obicei benefic pt om l-ar fi creat cu un cos de evacuare pt fumul de tigara fara sa mai treaca prin plamani!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator bogdan bontescu

Ciprian, in replica, o sa incep prin a te informa ca in Constanta, in septembrie, un sofer a omorat un om si a ranit inca 10 pe o trecere de pietoni fiindca a facut stop cardio respirator la volan.  Sa nu mai spui niciodata ca tu fumezi si e treaba ta! Fie asa, fie in alte moduri si ceilalti platesc pentru nebunia celor care si-au anulat bunul simt, logica si instinctul de conservare. Intelegi mesajul ? Si mai e ceva....dar...

Ovidiu, sunt  impresionat ca citezi din Biblie(asa ceva mai rar) si din predici pentru a argumenta dar vreau sa iti spun, credeam ca nu e nevoie, ca vinul e un aliment si resveratrolul nu dispare din el iar in legatura cu nicotina ai putut observa ca ea se administra oral cu destinatia stomac, nu plamani, specific, in scop curativ  . Asta pentru ca ai cerut o utilitate a ei.....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

@ Bogdane un stop cardio-respirator poate avea doua tipuri de cauze:

Accidente acute, ce pot fi produse de:

- cauze cardiace - infarct miocardic acut, insuficienta cardiaca, tulburari severe de ritm cardiac ( fibrilatia ventriculara, tahicardia ventriculara, asistolia etc.)

- cauze extracardiace - asfixie prin obstructia cailor aeriene (corp strain intrabronsic, hemoragii masive din caile respiratorii, bronhopneumonii severe), embolia pulmonara etc

- cerebrale - accidente vasculare cerebrale, contuzii cerebrale grave, encefalite,

- hemodinamice - hemoragii masive (leziuni ale unor vase de sange importante, anevrism etc)

- toxice - intoxicatii medicamentoase sau cu alte substante toxice.

Stari terminale ale unor boli cu evolutie cronica:

- insuficienta pulmonara cronica,

- insuficienta cardiaca congestiva decompensata,

- boli canceroase in stadiu terminal,

- ciroza hepatica decompensata.

@Ideea era alta, din punctul meu de vedere:

Atat timp cat eu iti respect zona in care esti smoke free, respecta-mi si mie zona in care pot fuma. Daca vii totusi in zona in care eu fumez pentru ca am voie sa fumez, atunci nu-mi explica de cand nu mai fumezi, efectele daunatoare ale fumatului si nici nu-mi explica metodele prin care pot tine sau stinge tigara incat sa nu te afecteze pe tine.  Nici noua nu ne place sa fumam afara, dar facem asta pentru ca asa VREM.

Respect faptul ca  nu fumezi, respecta si tu faptul ca eu fumez acolo unde am voie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator bogdan bontescu

Ciprian  offff....... cum sa ajuti pe cineva care nu intelege ca are nevoie de ajutor si evident nu il cere..... Mai incerc un pic si gata :

1  ce ai scris in prima parte im arata ca ai inteles din ce cauza ar putea cineva sa faca rau altuia doar pentru aj-si satisface o 'placere'

2 pe mine nu ma deranjeaza foarte tare fumul de tigara in schimb ma deranjeaza extraordinar de tare victoria repurtata de viciu, sau vicii, asupra semenilor mei

3 nu este vorba de un loc unde sa se fumeze sau nu ci de fapt in sine

4 sa respecti pe cineva ca nu fumeaza e aiurea, e ca si cum ai respecta pe cineva ca respira, eventual aer curat  iar cineva ingenuncheat de viciu nu e vrednic de respect . In schimb e vrednic de respect si de admiratie cineva care a invins in aceasta grea batalie cu viciul in care ratiunea a prevalat

5 aici am ezitat sa iti scriu pentru ca analiza celor ce iti voi scrie necesita o abordare mai inalta dar m-as simti vinovat daca nu as face-o asadar iata ;  noi am primit o porunca de executat si anume sa ne iubim  aproapele ca pe noi insine ! Iti dai seama la ce nivel esti tu ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator bogdan bontescu

George nu intra in panica, eu am terminat ce am avut de spus, cine stie poate cineva care sta in cumpana citind acest topic i-a decizia sa renunte la fumat . Iata un castig ! Am suferit mult din cauza ca tatal meu a fumat, nu detaiez acum si fac tot ce pot impotriva fumatului. Si mai e ceva, era un secret ; mi-am propus sa ii aduc la faliment pe producatorii de tigari intr-o asa maniera incat nicio rulota sa nu-si mai poata cumpara dar acuma daca tu vrei sa se inchida topicul....... i-ai salvat. Offf , eram asa aproape, daca mai ziceam vreo doua... forumul asta era al nefumatorilor......

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator bogdan bontescu

Aoleuuuuuuuuuu George, ai grija ce postezi in urmatorul mesaj ! Ia uita-te ce numar are !  :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Ok.....am fost luat de val. O mana intinsa din partea mea.Si un pahar de vin rosu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Viata este un intreg sir de alegeri!

Alegerile(faptele) pe care le facem dovedesc(arata) cine(ce) suntem!

Unul dintre beneficiile acestui topic il  vad si eu ca ar fi acela de a constientiza rolul distrugator al acestui obicei !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

  Foarte interesante sunt parerile ce au fost exprimate pana acum.

Poate pentru unii aceste discutii, pot sa-i influenteze in bine ptg

  Ma bucur pentru cei ce au renuntat la fumat. aw

Ma gandesc ca e un lucu mai greu de facut, dar cu vointa se poate! superok

  Avand in vedere ca s-au introdus noi reguli in privinta fumatului in locuri publice, e mai bine pentru toti.

    Pana la urma alegerea pe care o face fiecare poate fi buna sau rea de-a lungul timpului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.