Andrei A

Membru nou-nout

39 postări în acest subiect de discuţie despre Membru nou-nout

Membru nou-nout

Andrei A

Salutare tuturor!

Numele numele meu este Andrei, sunt din Iasi, mutat in Bucuresti. Am 37 de ani.

Marturisesc ca, desi am rasfoit netul in ultimele luni, nu am  gasit raspuns complet la o intrebare: cum fac, pas cu pas, sa aduc o rulota din Marea Britanie?

Urmaresc o rulota cu patru locuri de dormit, tot ce trebuie in ea, pentru vacante in Ro si UE.

De tractat inca nu stiu cu ce... Un Rover 75 sau un Audi A3, ambele diesel.

Sper sa ajungem sa ne si vedem prin vacante! :)

Distribuie această postare


Link către postare

Vizitator

Bine ai venit pe forum.

bun-venit

Cauta in sectiunile forumului si ai sa gasesti pasii necesari achizitionarii si inmatricularii unei rulote din Anglia.

Parerea mea este sa o achizitionezi din tara, ca tot acolo ajungi ca si costuri.

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

bun-venit

Bun venit in comunitate!

Exista in forum un topic care te poate "lamuri" si anume, Cat ne costa cumpararea unei rulote si transportul ei in tara?, iar daca nu te multumesc comentariile facute, deschide un subiect nou in aceeasi sectiune cu referire la ce doresti sa afli.

nay

P.S.Nu uita sa saluti la randul tau, pe cei care vin in comunitatea noastra si se prezinta in forum.

Distribuie această postare


Link către postare
Mihai Dura

Bine ai venit printre noi.

Distribuie această postare


Link către postare
Andrei A

Multumesc, multumesc!  biggrin

m-am logat de pe mobil, am postat repede, nu mi-am dat seama. Apoi m-am repliat  biggrin

Am vazut topicul indicat de Viorel. Sunt multe date acolo, dar tot nu m-am lamurit ce acte trebuie sa cer din Anglia pentru a avea cat mai putine probleme la inmatricularea in Ro. Plus transportul, care e o mare problema. Am inteles ca trebuie sa iau niste numere provizorii din Germania si cu alea pot tracta rulota pana in Ro...

Audi motor 1, 9 Diesel sau Rover 75 motor 2.0 Diesel?. Ca putere sunt la fel, cu mentiunea ca Audi are vreo 150.000 km, iar Rover vreo 370.000 km.

Distribuie această postare


Link către postare
Andrei A

Salut Andrei si Bun venit !

Pentru a aduce o rulota din Anglia trebuie sa ai o masina cu numere de Anglia la dispozitie , altfel nu prea ai cum ( poate , doar cu o platforma)

Incerca sa vorbesti cu colegul nostru Marius ( pe forum are nick-ul "mario") de la Alba Iulia , si vezi daca  te poate ajuta.

Il mai poti intreba si pe Niky Radu 0744.670.978 din Bucuresti, pentru ca si el aduce rulote din Anglia.

De tractat poti folosi oricare dintre masini , de preferat cea care are garda la sol cea mai mare.

Vezi ca pe aici s-a discutat despre categoria de permis ce iti este necesara in functie de greutatea ansamblului , asa ca vezi pe unde te incadrezi ca sa nu cazi in pacat.

Bafta ! superok

Partea cu permisul mi-e destul de clara. Am categoria B, stiu legislatia, stiu ce si cat pot tracta.

Multumesc pentru contactele date, sper sa gasesc bunavointa din partea lor sa-mi explice ce si cum  nay

Distribuie această postare


Link către postare
Cristian Popa

Salut si bun venit.

Spor la cautari si sa gasesti ceea ce doresti

Distribuie această postare


Link către postare
Adiciordas

Salut si bun venit pe forum!

Sper sa reusesti sa-ti iei rulota pe care ti-o dorest!

superoknay

Distribuie această postare


Link către postare
Domokos Iosif

bun-venit si calatorii cit mai placute

Domi

Distribuie această postare


Link către postare
Andrei A

Multumesc tuturor pentru primire  hi

Inca citesc forumul, nu as vrea sa pun intrebari la care sunt deja raspunsuri postate de cunoscatori.

dar va pot spune, in linii mari, cam ce-mi doresc:

- sa fie cu 4 locuri de dormit, preferabil ambele paturi matrimoniale

- frigider, aragaz

- toaleta fixa cu golire exterioara si dush

- incalzire pe gaz

- cort

- instalatie pe 12 si 220, dar si pe gaz

- acumulator propriu, reincarcabil in mers

- moover (optional)

ce vreau sa mai pun pe ea:

- wi-fi

- tv

- lumini led pentru un raport cat mai bun consum/lumina

asta e deocamdata. sigur imi mai vin idei :)

ideea e sa plec sa-mi iau din Anglia. arata bine rulotele din insula, sunt mai luxoase, iar ca dotari par superioare celorlalte (documentare vizuala pe net si impresii rulotisti experimentati). Nu stiu insa cum voi proceda, exista doua variante:

- plec acolo si o tractez personal cu masina mea cu numere provizorii de germania;

- merg cu cineva care aduce rulote din Anglia si o aduc pe o platforma, daca are.

Mi-a scapat ceva? :D

PS: da, mi-a scapat bugetul: intre 4.000 si 5.000 de euro

Distribuie această postare


Link către postare
Vizitator

Rulota cu doua paturi matrimoniale cu greu ai sa gasesti la o rulota cu o singura axa.Restul dotarilor pe care le doresti  ai sa le gasesti la o englezoaica datorita bugetul pe care il ai.

Distribuie această postare


Link către postare
Andrei A

Rulota cu doua paturi matrimoniale cu greu ai sa gasesti la o rulota cu o singura axa.Restul dotarilor pe care le doresti  ai sa le gasesti la o englezoaica datorita bugetul pe care il ai.

da, poate unul din paturi sa fie cu masa pliabila si asa sa devina pat dublu.

Multumesc pentru raspuns!  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
MihaiS

Bun venit si spor la cautat!

Mai arunca un ochi si prin Romania, nu cred sa mai fie diferente mari intre preturile din tara vs. afara (cu toate cele). Problema e sa gasesti modelul dorit si sa fie bine ingrijit, insa eu cred ca tine doar de rabdare....

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Andrei A

rabdare "este", desi abia astept iesirile cu familia! :D

intrebare: rulota are masa proprie 1.300 kg si masa maxima autorizata 1.500 kg. masina are masa proprie 1485 kg si masa maxima autorizata 2045 kg.

pot tracta legal rulota? sau se ia in calcul mma a rulotei si masa proprie a autoturismului?

multumesc anticipat pentru raspunsuri :D

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

Intotdeauna se ia in calcul MMA.

Distribuie această postare


Link către postare
Andrei A

Intotdeauna se ia in calcul MMA.

La care? rulota? masina? sau ambele?

Deci pot tracta?

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

La oricare mijloc de transport, cu alte cuvinte ambele.

Distribuie această postare


Link către postare
Andrei A

Adica pot tracta si aceasta rulota superba??? Rulota Tabbert

Dupa cum zice legea, masina mea are mma 2045+ 1.600 mma rulota=3.645, care se incadreaza in "ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg"

Mi se pare cam mare, dar pare merita efortul de a o conduce pentru confortul pe care il ofera...

PS

Si o intrebare ciudata pentru cunoscatori, dar la care eu, incepator, nu am raspuns: toate rulotele au sistem propriu de franare?

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

In primul rand, nu ai voie cu B-ul sa tragi rulota/remorca cu axa dubla, indiferent de greutate.

Iar despre referirea la sistemul de franare, oricare rulota dispune de un astfel de sistem.

Distribuie această postare


Link către postare
Andrei A

Am inteles. Multumesc frumos pentru raspuns!

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.
nay

Distribuie această postare


Link către postare
Vizitator

Citestea legea pana la capat.4250 kg daca au urmat un curs al scolii de soferi.Eu am urmat un curs pentru care se elibereaza o adeverinta ca poti conduce un ansamblu de 4250 kg. Daca vrei sa iesi din tara cu rulota, asa cum vreau eu la vara, trebuie categoria BE.Asa ca m-am inscris  la scoala de soferi ca sa-mi iau categoria BE.

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.