Vizitator

Expo caravan Wels

11 postări în acest subiect de discuţie despre Expo caravan Wels

Expo caravan Wels

Vizitator

Va salut!

Intrebam daca merge cineva la expozitia de rulote , caravane si camping din Wels- Austria.

Perioada este 15-19 octombrie 2014. 

Intrarea la expo este de 10 euro/zi. 

Ma gandeam ca poate ma intalnesc acolo cu vre-un pasionat de aici.

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Personal sunt deschis spre o asemenea deplasare catre Austria, dar trebuie avut in vedere ca sunt 2000 de km dus-intors.

Asa cum am scris si in sectiunea ta de prezentare membru, ideal este sa formam un grup pentru a imparti cheltuielile de deplasare.

Cunosc traseul si localitatea Wels, unde are loc expozitia (am avut ceva evenimente p-acolo), dar sa "vedem" daca mai sunt amatori.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Popa

Pana la urma a mai fost cineva?

Eu nu am inca rulota si tocmai ma gandeam sa merg anul acesta. Alta expozitie mai aproape nu am gasit. 

 

Modificat de Gabriel Schuster

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Noi vom fi la Parma între 9-16 Septembrie , rulota am luat-o anul trecut, iar anul acesta sa vedem ceva accesorii .

Modificat de Gabriel Schuster

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Popa

La Parma vad ca incepe in 8. Mi-ar placea sa ajung pe acolo iar 330 km diferenta fata de Wels nu ar fi asa o problema dar este prea din scurt si nu am bugetat excursia desi la mine nu se stie nici o data cand ma apuca si o iau din loc :)

Initial am cautat o expozitie de caravane ceva mai aproape gen Budapesta sau maxim Viena dar nu am gasit nimic.  Un lucru stiu sigur. Vreau sa merg la o expozitie de genul asta sa ma sui  in cat mai multe caravane mai ales ca la sotie nu-i plac rulotele vechi. Ea vrea ceva modern, tineresc ceva care sa nu iti dea impresia ca este de pe vreme lui bunica :) Stiu ca nu stai prea mult in rulota si ca totul se petrece afara dar totusi in definitiv este o casa care trebuie sa te faca sa te simti bine si sa vrei sa o folosesti si data viitoare. 

Pe moment am vazut atatea rulote pe net ca nu le mai stiu numarul dar nu ma atras nici una. Cele europene mai tot timpul nu au dus separat iar eu imi doresc unul iar in plus nu stiu daca am nevoie de rulota cu 4 sau cu 5 locuri. Noi suntem doi adulti si unu copil mic de 2.8 ani dar avem si fata care tocmai a facut 18 ani. Ea nu prea mai merge nici unde cu noi dar daca va dori sa vina trebuie sa avem loc si pentru ea :)

Am inceput sa ma uit la rulotele englezesti si pot spune ca au inceput sa imi placa.

Dupa cum bine spune un coleg de pe forum daca nu ma insel Viorel C si anume ca rulota perfecta nu exista si fiecare are plusuri si minusuri si are dreptate 100%

Deci una peste alta cred ca o excursie la o astfel de expozitie ar fi numa buna pentru mine.

 

Apropo stie careva daca la astfel de expozitii sunt si rulote second hand? As dori sa vad si rulote second. De exemplu de la hobby rulotele moderne care mie imi plac incep din 2012-2013.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Găsești doar producția anului viitor, eu am cumparat-o in Septembrie la Parma si livrata in mai.

In Europa sunt trei târguri importante in ordine de imp: Dusseldorf, Birmingham și Parma, restul sunt Realități locale.

Targurile de sector funcționează un pic diferit fata de cele auto de exemplu.

In aceste târguri se vinde toată producția anului viitor, Dethlefs vinde toată capacitatea productiva la Dusseldorf și la Parma aduce doar camper și motorhome, rulote nu.

Pentru a avea o minima idee începe sa vezi saloanele de vânzări, in București este Knaus și Weinsberg, iar cu Ryanair poți fii oriunde in Europa cu câțiva euro sa poți vedea orice model.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Popa

Am citit de cele doua ca au salon la Bucuresti dar nu m-as duce doar pentru atat. Mai degraba o iau spre Austria decat spre Bucuresti. Evident ca daca o sa am drum spre Bucuresti am sa merg.

Apropo cand ai luat rulota a fost ceva oferta? ca ma uit pe site la ei si vad ca pretul este aproape 25K iar tu din cate am citit ai platit in jur de 17K

https://www.knaus.com/de-de/caravans/suedwind/grundrisse-daten/580-qs/serienausstattung/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Noi am luat SilverSelection, noi am

platit 35K €, cu toate ce am mâinile pe ea in nici un caz 17K

In târg de obicei dau un Opțional in omagiu, cort sau AC

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Popa

Nu stiu de ce am ramas cu idea ca a costat 17K. Poate de la faptul ca a fost comandata in 2017 si am ramas cu acel 17 de la coada :)

Oricum foarte frumoasa rulota. Este una din modele de pe lista mea mai ales ca are cabina de dus dar mai mult de 20K nu cred ca as da pe o rulota. Defapt deocamdata nu stiu daca merita sa cumperi o rulota noua sau second dar asta o sa vad in timp.

 

Mai am o singura intrebare.

Imi ajunge o zi pentru o astfel de expozitie ca aceasta de la Wels?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Dacă mergi sa vezi numai rulote da, ai și timp sa treci pe la accesorii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.