Cristian Lepus

Reductie butelie Anglia

10 postări în acest subiect de discuţie despre Reductie butelie Anglia

Reductie butelie Anglia

Cristian Lepus

De unde pot procura (unde se poate face/strungarie) o reductie pentru butelia de Anglia.
As avea nevoie de un niplu cu filet pe stanga si exterior la ambele capete, din ce mi-au spus alti colegi.

Cunoasteti in Bucuresti un om/meserias care ma poate ajuta ?

La nevoie fac si ceva poze.

Ma gandesc sa rezolv pana pe 28 sept ca poate pe 29 fac vreo iesire si trebuie sa am si ceva gaz la mine... :))

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Silviu-M

Buna seara si eu am aceeasi problema cu butelia model cu stut.

Daca ii pun butelie normala cu regulator de presiune este ok?

Pe regulatorul de presiune (ceasul de gaz) englezesc scrie 28 -30 mBar, pe cele de buteli ca ale noastre nu scrie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu-M

Sa inteleg ca este importanta acea presiune trecuta pe regulator?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu-M

Ideea este ca am o butelie , as umple-o cu gpl si sa fac o iesire in butelia rulotei nu stiu cat gaz mai este si de aia intreb daca este vreo problema daca bun un regulator de butelie mare si o conectez la rulota?

Multumesc si scuze de off topic

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Silviu,

In compartimentul buteliei sau in compartimentul unde sunt robinetele de la distribuitorul de gaz ( cel mai probabil sub ghiuveta) ar trebui sa ai un sticker pe care sa scrie la ce presiune sunt calibrate soba , aragazul , si frigiderul .

Unele merg pe 30mBar , altele pe 50mBar .

Nu conteaza ca ai gaz de butelie sau GPL de masina , conteaza ca ceasul regulator sa fie de acelasi calibru cu instalatia .

Ai instalatie de 30 , pui ceas de 30.

Ai instalatie de 50 , pui ceas de 50.

Simplu ! biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu-M

Eu am cumparat un regulator de presiune , pe boilerul rulotei scria 1, 5 kg/h la fel si pe regulator si aveam o butelie mare asa ca am rezolvat problema am si verificat incalzirea si aragazul si functioneaza ok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Lepus

In seara asta am venit de la Targoviste. Problema s-a rezolvat la un strungar cu modica suma de 20 ron. Piesa este facuta din cupru si mi se pare ca pica excelent pe butelie. In felul acesta o pot folosi / incarca normal, ca pe o butelie clasica.

Mi-am cumparat si cort pt rulota (si asta a fost un alt motiv de plecare la Targoviste). Abia astept sa-l probez pe rulota, sper sa se si potriveasca.

:)). Nu am decat poza vanzatorului (si aia preluata din Anglia) si arata cam asa : 

mifec9.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Lepus

Acum la sfarsitul saptamanii vreau sa facem o iesire, pe undeva, sa-l montez/probez.

Mai sunt si alte activitati de mesterit pe la rulota (leduri de montat, proba definitiva la toate utilitatile, acomodare cu noua tehnologie, etc) si tre sa ies neaparat. Sper sa ne ajute si timpul...

Din pacate in timpul liber nu prea am timp de rulota, fiind parcata la serviciu... dar ma descurc, doar suntem  isor .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.