Silviu-M

Schimbare filtru apa

6 postări în acest subiect de discuţie despre Schimbare filtru apa

Schimbare filtru apa

Silviu-M

Buna ziua,

Am o rulota ABBEY GT 212 din 1986 cum am achizitionat-o de o saptamana , azi cu greu am reusit sa desfac fitrul de apa aflat pe laterala rulorei deasupra cuplajului pompei de apa ( nu este cu rezervor) poate cineva sa ma indrume de unde pot cumpara acel carbune marunt.

Cand am cuplat pompa de apa avea un debit destul de mic si de aceea am desfacut acel filtru banuind ca este infundat.

Multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Silviu-M

La ambele capete ale carbunelui este ceva hartie ca si cea de la fitrele de cafea care este destul de imbacsita.

Am spalat acea hartie si am remontat filtru de apa, initial ebitul a fost mult mai mare dar minunea a durat cam 10 secunde.

Poate cineva sa ma indrume ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu-M

Astazi dupa mai multe incercari am constata ca timp de 15-20 secunde dupa ce deschid robinetul, debitul este ok dupa aceea tot mai putin nu stiu cauza ma gandeam ca din cauza filtrului.

Daca am inteles bine pot scoate continutul filtrului si sa mearga fara?

O alta chestiune am conectat rulota la 220 am apasat pe charge  si on site dar nu imi dau seama daca acumulatorul se incarca stie cineva ce ar trebui sa fac sau daca se poate incarca in felul acesta?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu-M

Scuze ca trec de la una la alta, dar nu am mai avut rulota asa ca scuze daca sunt off topic

Am facut o poza la panoul de comanda. In spatele panoului, in dulap este un  intrerupator care nu stiu ce rol are este legat la doua fire rosii.

Pe tabloul de comanda am incercat fiecare buton dar nici unul nu are pozitie de mijloc.

2ue4q6q.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cantemir

Câtă vreme nu folositi apa pentru băut, puteţi înlocui, fără grijă, granulele de cărbune activ cu un burete de filtru de acvariu.

Acvaristii-i spun "filtru bolborositor".  E ieftin, se spală sau se inlocuieÅŸte foarte usor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu-M

Pentru ascoate Capacul am folosit WD 40 ca era intepenit si cu o parghie am reusit sa il desfac, ca ii plastic si destul de casant.

Maine o sa scot filtrul sa vad dac este vreo imbunatatire a debitului.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.