Clauditzuka

Plase de insecte la ferestre

10 postări în acest subiect de discuţie despre Plase de insecte la ferestre

Plase de insecte la ferestre

Clauditzuka

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi/indrumari.
Am cumparat o rulota si nu are plase la geamuri.
Si acum intrebarile:
ce profiluri au plasele de la rulotele Dvs? sunt profiluri normale pt ferestrele apartamentelor ( presupun ca nu, fiindca sunt destul  de groase)?
unde gasesc sau cine confectioneaza plase special pt rulote?
Multumesc pt ajutor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Clauditzuka

Ok, o sa ma mai documentez putin... multumesc pt raspuns!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Poti gasi folosite sau chiar noi la cei care vand piese de rulote, insa mi se par scumpe si slabe calitativ in comparatie cu plasele folosite la ferestrele casnice.

Poate ca sunt mai elegante cele originale, insa mie nu mie se par 100% sigure. As opta tot pentru rame din aluminiu, construite in regie proprie. Se gasesc profile si plasa la magazinele de bricolaj, le tai si asamblezi pe masura ferestrelor rulotei.

Sunt si modele cu rulouri, cam mari pentru rulote, dar la o rulota se acopera cu draperii, deci nu prea conteaza.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Clauditzuka

Da, asa m-am gandit si eu, la magazine se gasesc de cumparat toate componentele, si in final iese muuult mai ieftin decat daca le-ar face o firma specializata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Eu am vazut profile simple, pentru plase, si plasa la metru, la Leroy-Merlin si, daca nu ma insel, la Baumax dar cred ca se gasesc pe la toate magazinele de bricolaj. Incearca la Praktiker, Bricostore, sau ce mai gasesti in zona ta.

Ai putea sa incerci si la firme mari care vand profile sau ferestre.

Tot la magazinele de bricolaj se gasesc diverse baghete din lemn. Poate nu e o idee rea sa incerci si varianta asta. Eu prefer lemnul oricarui material de constructie sintetic. E putin mai greu de prelucrat, dar rezultatul merita efortul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Balamale se gasesc tot in magazine de bricolaj. Eu as monta aurii, se asorteaza cu lemnul. Ma refer la balamale miniaturale, de genul celor folosite la cutiile jocului de table  biggrin  (n-am gasit alt exempplu mai concludent).

Am in cap variante cu sau fara balamale, etansare maxima impotriva intrarii insectelor.

 

Si pentru ca m-a provocat Adirulote, fac o oferta speciala:

CONFECTIONEZ PLASE DE TANTARI PE RAMA DE LEMN, LA COMANDA. EVENTUAL TRIMIT PRIN POSTA ORIUNDE IN TARA.

PLATA DOAR DACA ESTE MULTUMIT CLIENTUL.

Astept comenzi prin MP.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

  La mine sunt tip rulou si au o plasa cu material ca de perdea ce s-a uzat pe margini si pe unde pot intra insectele linistit daca vad lumina.La cea de la geamul din fata nici nu mai trage plasa arcul in sus.Tebuie sa vad cand am mai mult timp cum le repar.Eventual sa le inlociesc cu acelasi material !

  La usa am o plasa ce e pe o rama de aluminiu verticala ce se indoaie in doua pe la mijloc si se impinge in interiorul ruotei!

  Ma gandesc ca mai pot intra insecte nu multe si pe la grilele de aerisire pentru frigider daca nu au plasa sub ele si pe la gaura de ventilatie din podea.

  La cei care nu au plasa la geamurile laterale pot sa-si taie la dimensiunile dorite o rama dreptunghiulara care sa acopere tot geamul pe interior si sa o aseze pe 2 holsuruburi subtiri si mai lungi de 6cm montate la mijlocul geamului la 45 de grade de sus in jos in care se introduce rama dupa ce i s-a facut 2 gauri in dreptul suruburilor sau sa foloseasca balamale in partea de sus a ramei, dar nu stiu daca se prind asa bine in placajul subtire al peretelui de 3mm.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

ptg

Ia sa ne gandim putin...

Am putea pune balamale, eventual pe latura verticala de sus, caz in care ridicam doar putin rama cu plasa atunci cand umblam la inchizatorile ferestrei.

Etansarea o putem face pe chedere autoadezive sau pe perii cu adeziv.

O alta varianta ar fi ca ramele sa fie detasabile, iar aici am doua variante: prima, niste agatatori mai greu de explicat, se ridica putin apoi se agata ramele pe pozitie. Sau varianta folosirii benzilor magnetice. Exista fasie de banda magnetica la metru, in genul celor de pe spatele magnetilor de frigider. se lipeste o bucata pe rama si una pe peretel rulotei.

Varianta asta sustine si rame de aluminiu, caz in care se va aplica banda pe tot perimetrul ramei, pentru a sustine greutatea acesteia si in mers.

Suficient de elegant si rezistent in acelasi timp.

[move] xll  Spor la treaba! xll [/move]

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Rama cu cele 2 gauri mai mari decat capul holsurubului care ar fi bine sa fie jumatate filet si jumatarte fara se va aseza ca pe un cuier asfel fiind la 45 de grade se va aseza singura pe marginea peretelui , iar cand doresti sa deschizi geamul o ridici putin in sus si o inlaturi compet de la geam.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.