Ionut C.

SERVICE RULOTE

19 postări în acest subiect de discuţie despre SERVICE RULOTE

SERVICE RULOTE

Ionut C.

Propun sa postam aici cei care efectueaza lucrari de reparatii, intretinere, modificari, etc. la rulote si autorulote.

Cred ca ar fi benefic sa ne cunoastem, eventual sa schimbam informatii, experiente, si chiar sa ne ajutam. Eu cred ca e loc destul sub soare, iar o colaborare nu poate fi decat benefica. Atat pentru noi, cat mai ales pentru beneficiarii lucrarilor.

Incep eu, care ofer SERVICII RULOTE & AUTORULOTE in Bucuresti si imprejurimi.

Pentru cei care isi doresc servicii complete, lucrari la cheie, suntem pregatiti pentru orice provocare.

Pentru cei care au timp si doua maini dibace, ofer suport tehnic, idei, si multe altele, in limita timpului liber.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ionut C.

Am vazut dupa postare ca exista o rubrica asemanatoare, si am facut raport unui moderator sa mute topicul meu in zona potrivita.

Cat despre topicul la care faci referire, nu vad legatura. Acolo se vorbeste de o tentativa de deschidere a unui service (dealtfel esuata), iar eu propun o colaborare intre cei care se ocupa in prezent cu reparatii.

Il voi intreba pe AdiRulote daca e de acord sa postez si eu in topicul deschis de el.

Pana atunci, toate cele bune tuturor!

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Cu bucurie va salut,

Legat de reparatii si service pentru rulota, aveti cunostinta sa fie si pe partea de vest a tarii asa ceva? Eu din ce am cautat nu am gasit nimic prin imprejurimi (TM, AR, CS, etc). Nu am nevoie in acest moment de reparatii, dar nu se stie...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Crisan

Bună seara!

Rulota mea are 2 geamuri crăpate cam 60-80% din lungimea geamului care este fabricat din plastic (marca Plastoform). Aveţi idee dacă acestea ar putea fi lipite cu ajutorul unui pistol cu clei sau ceva similar? A mai încercat cineva aşa ceva?

Vă multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Pentru lipirea ferestrelor incercati un adeziv special pentru policarbonat sau un adeziv bun pentru PVC.

Nu pierdeti timpul si banii cu alti adezivi, nu vor adera la material.

Lipirea trebuie facuta cat mai rapid, altfel riscati sa le umfle vantul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Pe pagina de Facebook am inceput postarea unei reparatii mai ample. Avem de inlocuit doua treimi din podea, structuri ale peretilor, finisaje, demontare/montare instalatii, etc.

M-am gandit ca poate fi util posesorilor de rulote, mai ales celor care vor sa-si faca singuri unele lucrari.

Raspund si aici, si acolo, la orice intrebare. Aici imi e mai greu cu postatul imaginilor, dar promit sa-mi fac timp si de asta.

Servicii Rulote & Autorulote

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator dorunegru

Vis a vis de fosta autogara Militari este la parterul blocurilor de dinainte de AGIP un atelier care repara plexiglass .

Poti incerca acolo .

Nr tel pentru contact 0744536790 spre rusinea mea nu am retinut numele lui nenea de acolo .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Rulota Beyerland Quartz

Cam asa a ajuns la noi:

20141024_143924.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Am inceput cu demontarea:

- instalatia de apa

- instalatia electrica

- tubulatura de incalzire

Apoi am trecut la pereti. Am observat ca anterior s-a mai facut o reparatie la panoul frontal, inlocuind structura lemnoasa cu scanduri. Acestea nu au fost tratate, iar panoul exterior nu a fost etanseizat corespunzator. Astfel, infiltratiile si-au facut din nou de cap.

Structura de rezistenta la peretii laterali si podea, (in prima treime), au fost aproape complet distruse de putregai.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Toate piesele din material lemnos sunt tratate cu grund de lemn si ulei de in, pentru impermeabilizare si rezistenta la ciuperci (mucegai). Astfel se prelungeste viata rulotei cu ani buni.

Podeaua va beneficia de un tratament de impermeabilizare pe intreaga suprafata, dupa terminarea reparatiei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Cineva m-a intrebat cum se leaga panourile solare la instalatia rulotei.

Atasez o schema.

post-382-14355620461149_thumb.jpg

post-382-14355620461149_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Refacerea finisajului interior:

20141106_120749.jpg

[img width=225 height=400]http://s26.postimg.org/di8k7yxs9/20141106_120856.jpg

[img width=600 height=337]http://s26.postimg.org/venxw3ki1/20141113_151809.jpg

[img width=600 height=337]http://s26.postimg.org/6b6vc3mvd/20141113_151816.jpg

Cam asta e diferenta intre finisajul original si cel realizat dupa reparatie. De retinut ca este luminat cu LED, in realitate este mult mai putin sesizabil.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Catalin

Buna seara,

Cel de la Autogara Militari se numeste Nicu Rotea apelati cu incredere eu am trecut pe acolo si am fost mai mult decat multumit.Este la parterul blocului cel mai aproape de benzinaria AGIP.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Catalin

Buna ziua,

George, omul lipeste cam tot ce este plastic, eu am acum o lucrare (doua cuve suplimentare pt.barca de nadit pt un carponizer 3)dar Nea Nicu lipeste stopuri, faruri, am vazut si ceva geamuri de rulote, omul face si matrite pt geamuri.Daca vrei pot sa-ti fac rost de nr.lui de tel.dar cred ca la scris un coleg mai sus.Sper  ca fiecare produs are pretul lui(reparatie)mai bine vorbesti tu cu el si te intelegi(tu stii ce ai de reparat)eu am fost multumit la bani.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Reparatie podea in zona unui picior de sprijin.

TEC_2.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Am gasit podeaua aproape lipsa... Am curatat orice urma de putregai, am uscat cateva zile consecutiv, am tratat lemnul, am refacut structura si izolatia, ampoi am refacut finisajele.

TEC_3.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Cam asa a iesit la final:

TEC_1.jpg

N-am gasit PVC (linoleum) identic, iar inlocuirea pe intreaga suprafata nu se justifica.

Zona care ramane vizibila este un mic dreptunghi intre banchete.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.