Catalin Vascu

Prezentare membru

8 postări în acest subiect de discuţie despre Prezentare membru

Prezentare membru

Catalin Vascu

Salutare tuturor!

Multumim celor care ne-au dat sfaturi cu privire la achizitionare!

Dupa indelungi cautari am cumparat un Caravelair Bamba din 1994 de 4 persoane, MMA 1100 kg. Poate este putin mai maricica si mai greuta decat ne propusesem initial, tinand cont de faptul ca avem o masina cu motoras de 1.5, dar in rest suntem foarte incantati, este impecabila, spatioasa, totul pare nou si nici urma de umezeala sau mucegai.

Consumul este ok cand o tractam si motorul nu da semne ca ar fi fortat (ce-i drept, nu am ajuns inca pe serpentine sau pe rampe prea abrupte).

Mai ramane doar sa ii punem un panou solar si sa invatam sa-i montam cortul in conditii de siguranta, caci la ultima incercare era sa ne alegem cu geamul spart...

Cine ne poate da niste sfaturi cu privire la montarea cortului si despre ancorarea lui pe nisip fara sa mai riscam vreo gaura in peretii rulotei sau vreun geam spart, ramanem recunoscatori.

Multumim si dorim tuturor iesiri cat mai relaxante!

Distribuie această postare


Link către postare

Viorel C.

bun-venit

Bun venit in comunitate!

Sa va bucurati de achizitionarea facuta!

Referitor la orice problema referitoare la rulota sau la accesorii, prin deschiderea de topicuri, vor apare si rezolvari din partea celorlalti rulotisti..

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Aurelian Ovreiu

Bine ai venit pe forum!

Pentru problemele prezentate este bine sa vezi pe viu cum se intinde cortul, cerand sprijinul celor care au trecut prin aceste etape.

Spor si vant din spate!

Distribuie această postare


Link către postare
Catalin Vascu

Multumim!

Cred ca la prima iesire la mare ne vom abtine totusi sa montam cortul, e mai sigur asa. Poate pana la anul o avem timp sa mai acumulam atat experienta, cat si dotari mai sigure :)

Toate bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Ionut C.

                                              bun-venit

Pentru ancorarea cortului pe sol nisipos eu stiu doua variante:

1) cea "profi", cu ancore proiectate pentru nisip, sunt niste spirale care se infileteaza in nisip.

2) cea artizanala, se umple un pet cu nisip sau apa, apoi se ingroapa in picioare in nisip.

Ancorele specializate sunt mai scumpe si se gasesc mai greu decat peturile.

Rugamintea mea este sa scoateti peturile din nisip dupa folosire, apoi sa le aruncati la gunoi sau chiar la reciclare.  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Catalin Vascu

Salut si BUN VENIT !

Iesiri cat mai frumoase si drumuri cat mai bune  )|/

Nu-mi spune ca un motor de 1.5 fie el si diesel nu simte o rulota de 1100Kg . Pe de alta parte crezi ca rulota echipata cu "de toate" o sa mai aibe doar 1100Kg ? M-ar mira sa fie asa

Multumesc, bun gasit!

O simte, sigur ca da, doar spun ca nu pare sa fie fortat peste normal motorul.

Bagajele vor fi in masina, rulota va fi aproape goala in mers. Iar apa pentru rezervoare o voi procura de la benzinariile mai apropiate de destinatie sau diverse alte variante. Cel putin asa am facut pana acum....

Distribuie această postare


Link către postare
Catalin Vascu

                                              bun-venit

Pentru ancorarea cortului pe sol nisipos eu stiu doua variante:

1) cea "profi", cu ancore proiectate pentru nisip, sunt niste spirale care se infileteaza in nisip.

2) cea artizanala, se umple un pet cu nisip sau apa, apoi se ingroapa in picioare in nisip.

Ancorele specializate sunt mai scumpe si se gasesc mai greu decat peturile.

Rugamintea mea este sa scoateti peturile din nisip dupa folosire, apoi sa le aruncati la gunoi sau chiar la reciclare.  :-)

Multam!

In ceea ce ne priveste chiar nu-i cazul sa vorbim de strans urmele la plecare, si nu pot decat sa ma bucur ca inca suntem mai multi din aceasta categorie....

Am gasit niste spirale faine pe exis.ro, nu sunt asa scumpe...in jur de 30 de lei 4 bucati dar din pacate ei sunt in concediu acum...

Multumim de sfaturi, toate cele bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Ursu Florin

Salut @Catalin Vascu, ceva poze cu rulota? Un semn pe aici pe forum ? Nu cred ca e frumos doar sa ne rezolvam problemele dupa care sa nu mai intram lunile pe forum :D Sau poate chiar deloc ;) 

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.