Cristian Popa

Statiile radio CB

31 postări în acest subiect de discuţie despre Statiile radio CB

Statiile radio CB

Cristian Popa

Cristi, virginia este una dintre cele mai ok antene de marime mica. Trebuie sa mearga bine ... Cand vrei vii si-ti dau o Virginie, sa o testezi pe masina sa vezi ce poate  aw

Cipri, Supremo este o idee mai mare, dar in schimb este cea mai mica statie de putere (reglabila 4-20W). E foarte faina si Supremo si Micro de la Avanti (asta este doar pe 4W)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Si eu am pe Nissan un President Jackson II de care sunt foarte mulțumit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Marius, sa stii ca primele generatii de la President, sunt statii de colectie. Chiar daca iti vei lua altceva, nu da Presidentul. Grant-ul, JFK-ul, Jackson-ul (prima generatie) sunt statii de valoare, pe care eu nu le-as da.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Dupa cum am si zis sunt multumit de statie, in tandem cu o "clasica" Sirio ML145. Singurul neajuns este dimensiunea - poate chiar mai mare decat un radio-cd auto. Am incropit un suport in care sa o pun vertical in dreapta schimbatorului - cel putin pentru masina mea sunt total impotriva gauririi sau a modificarilor permanente mai ales pentru un utilizator ocazional, asa cum sunt.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Eugen dupa poza aia pare un Alan 100 plus de la Midland.

Uite aici ai si Carte Tehnica

..............................................................................

Multumesc Dan!

                  nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aldo Pezzilli
La 18/3/2015 la 21:56, Cristian Popa a scris:

Cristi, virginia este una dintre cele mai ok antene de marime mica. Trebuie sa mearga bine ... Cand vrei vii si-ti dau o Virginie, sa o testezi pe masina sa vezi ce poate  aw

Cipri, Supremo este o idee mai mare, dar in schimb este cea mai mica statie de putere (reglabila 4-20W). E foarte faina si Supremo si Micro de la Avanti (asta este doar pe 4W)

Buna ziua , intre noi radioamator este o vorba:

one dollar for radio 100 for antenna .

adica trebuie neaparat o antena buna nu multi watt,

castig de receptie si emisie se masura in Db. Decibel

decibel se citeste pe o scara logaritmica  la fiecare 3 db se dubleasa semnalul .

Antenne prea scurte, vazut ca lungime de onda in 27Mhz este de 11 metri nu au un randament bun, antene pentru masina sunt calculate pe 1/4 de lungime onda adica 2, 75 metri , si pentru scurtate fizic au o bobina de incarcare.

Din pacate o antena pentru masina cu un randament bun are   lungime   de minim 90 cm cu un castig de circa 3, 5 db     la 1, 9 metri  de lungime  are  circa 5 db de castig,   depinde  de bobina de incarcare.

Antene mai scurte nu au randament bun, asta este valabil in receptie si emisie

mai multe db citite  de pe carateristice de la producator  mai buna este antena.

In concluzie putere watt ajuta, dar antena face.....

Sper ca am fost de ajutor

scuse pentru eroare.....

 

Modificat de Aldo Pezzilli
  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.