Dragos M

Iesire cu rulota de 1 Mai si Paste

23 postări în acest subiect de discuţie despre Iesire cu rulota de 1 Mai si Paste

Iesire cu rulota de 1 Mai si Paste

Dragos M

Salutare,

Deschid acest topic unde puteti posta unde vreti sa mergeti in acele zile de 1 Mai si Paste..., poate se strang intr-un loc mai multi rulotisti..., mai aflam de o locatie noua...

Noi am vrea sa mergem la mare camping S daca vremea e buna...

Week-end placut tuturor ! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Andrei.N

Noi ieșim aici de 1 mai. Zona termală, au un camping OK, condiții foarte bune, zona de bălăceală pt toate vârstele și alte chestii faine de vizitat în jur.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Lungu
acum o oră, Andrei.N a scris:

Noi ieșim aici de 1 mai. Zona termală, au un camping OK, condiții foarte bune, zona de bălăceală pt toate vârstele și alte chestii faine de vizitat în jur.

salut. si eu as vrea sa merg. doar ca in perioada pastelui e un pic cam scump. au pachet de trei nopti cu "holiday lunch included" (nu stiu daca e doar in ziua de paste sau e zilnic) - 600 bgn - cca 306 euro. in mod curent e cca 66 euro/noapte.

 

eu ma gandesc sa ma duc aici: https://jonathermal.hu/

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N

@Bogdan Lungu, și nouă ne-au oferit aceleași pachete însă am refuzat si am rezervat cu check in pe 28.04 și checkout pe 2.05, așa ca am beneficiat de prețurile normale.

 

Tariful este puțin mai ridicat pe weekend (120LV pe noapte față de 90 cât costă în mod normal).

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare :rulotisti: ,

Incerc sa evit aglomeratia din trafic. Toata lumea evadeaza ba la munte, ba pe litoral, asa ca ... stau linistit in "sanul familiei".

Dar in saptamana urmatoare ... am de gand sa "alerg pe litoral" (fie la noi, fie la vecinii bulgari), dar, ... sa vizitez si Bucuresti-ul macar pentru o zi. Macar.

 

Modificat de Mihai-Arad
___edit icon___ :)
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N

Sau poți trece pe la noi in drum spre litoralul bulgaresc.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Andrei.N 

în urmă cu 9 ore, Andrei.N a scris:

Sau poți trece pe la noi in drum spre litoralul bulgaresc.

TIMPUL ... este dusmanul meu, ... deocamdata! :)

Dar, inca putin si mi-l fac cel mai bun "prieten".

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare tuturor :salutare!:,

am avut în plan să mergem în Deltă, dar pentru a evita aglomerația, am schimbat "puțin" direcția spre Grecia! 

Drumul din Timișoara până în Grecia este sper mai liber/ușor (sper) decât până la noi în Deltă. 

Drumuri bune și vacanțe reușite tuturor :cu-rulota:...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
La 4/7/2024 la 17:14, Andrei.N a scris:

Noi ieșim aici de 1 mai. Zona termală, au un camping OK, condiții foarte bune, zona de bălăceală pt toate vârstele și alte chestii faine de vizitat în jur.

Buna ziua, inteleg ca ati mai fost la acest camping. M-am uitat si eu la el pe camping.bg, mi se pare in camp, intre 2 sosele care il marginesc.Eu vreau sa plec poate chiar din 28 sau 29, dar parca intr-un loc unde sa fie si atmosfera de Paste. Nu cred ca Bulgaria este acel loc, de aceea inca nu m-am decis asupra destinatiei.

In Bulgaria am fost la un camping foarte frumos, numit Alba, langa Kazanlak, nu avem in Romania un camping atat de bine organizat si ingrijit. Este aproape pustiu, cred ca din cauza pretului. Toti bulgarii sunt la off camping pe malul unui lac, 10 km mai incolo. Vreo 2 - 3 zile ai ce face acolo, dar nu mai mult. Acelasi lucru si cu campingul cu piscina de la Veliko Tarnovo, 2 - 3 zile sunt arhisuficiente. In Bulgaria, as vrea sa ajung la Camping 7 Lakes, au si ei niste bai termale, ca si la Velingrad. Dar nu pentru o saptamana, nu sunt neaparat fan sa ma balacesc in fiertura altora. Merge o data, de doua ori, dar nu mai mult.

Ma mira ca atat de putina lume isi explica planurile pentru zilele libere de 1 Mai si Paste, ar fi fost interesant sa vedem ce optiuni aveti si poate ne grupam undeva - asa cum a scris @Dragos M

Eu astept sa mai vad si cum evolueaza prognoza meteo, nu exclud marea sau Delta, dar ma mai gandesc la Bucovina sau Piatra Craiului sau zona Valea Avrigului. Poate are cineva idei mai bune.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
La 4/6/2024 la 8:47, Dragos M a scris:

 

Noi am vrea sa mergem la mare camping S daca vremea e buna...

Week-end placut tuturor ! :salutare!:

La  Camping S nu ai voie cu cățelul, încă un paradox al camping-urlor românești. 

Din acest motiv, eu am mers la mare la Năvodari - Bya. Acolo într-adevăr ai spațiu.

Club rv organizează întrunire la Eforie. Cred că vor fi sute de persoane, se va transforma într-un festival al galagiei și muzicii proaste. Nu-mi trebuie așa ceva.

Dar nici participare 0, ca aici, nu e normal. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N
în urmă cu 17 ore, Vlad Iliescu a scris:

Buna ziua, inteleg ca ati mai fost la acest camping. M-am uitat si eu la el pe camping.bg, mi se pare in camp, intre 2 sosele care il marginesc.Eu vreau sa plec poate chiar din 28 sau 29, dar parca intr-un loc unde sa fie si atmosfera de Paste. Nu cred ca Bulgaria este acel loc, de aceea inca nu m-am decis asupra destinatiei.

In Bulgaria am fost la un camping foarte frumos, numit Alba, langa Kazanlak, nu avem in Romania un camping atat de bine organizat si ingrijit. Este aproape pustiu, cred ca din cauza pretului. Toti bulgarii sunt la off camping pe malul unui lac, 10 km mai incolo. Vreo 2 - 3 zile ai ce face acolo, dar nu mai mult. Acelasi lucru si cu campingul cu piscina de la Veliko Tarnovo, 2 - 3 zile sunt arhisuficiente. In Bulgaria, as vrea sa ajung la Camping 7 Lakes, au si ei niste bai termale, ca si la Velingrad. Dar nu pentru o saptamana, nu sunt neaparat fan sa ma balacesc in fiertura altora. Merge o data, de doua ori, dar nu mai mult.

Ma mira ca atat de putina lume isi explica planurile pentru zilele libere de 1 Mai si Paste, ar fi fost interesant sa vedem ce optiuni aveti si poate ne grupam undeva - asa cum a scris @Dragos M

Eu astept sa mai vad si cum evolueaza prognoza meteo, nu exclud marea sau Delta, dar ma mai gandesc la Bucovina sau Piatra Craiului sau zona Valea Avrigului. Poate are cineva idei mai bune.

 

Din contră, nu am fost încă în locația respectivă, am ales-o fiindcă bifează câteva căsuțe care sunt importante pt familia noastră și anume să existe zona de bălăceală. Avem în exterior dar și în interior dacă vremea va fi mai puțin prielnică.

Au niște pachete de Paște cu ceva mese tradiționale însă acelea nu-s pentru noi.

 

De regulă suntem aventurieri și dacă un loc bifează câteva din căsuțele necesare pt noi, atunci mergem.

La 7 lakes e frumos, am fost de două ori, dar nu mi se pare OK dacă nu este vremea bună pt ca nu ai opțiuni de umplere a timpului (dacă ești cu copii). La Veliko este fain la Kapinovski, însă tot pe timpul verii. 

Campingul acesta se află la distanță mică de un oraș mic pt aprovizionări de la market și altele, totodată este situat la o oră de Plovdiv care mi se pare cel mai frumos oraș din Bulgaria. Eu sunt fan, am fost de câteva ori și nu mă plictisesc. E greu de explicat ce anume îmi place în afară de clișeele cu atmosferă, oameni, voie bună. 

 

Eu am scris deschis unde merg, dacă sunt doritori, ne găsiți acolo.

Toate cele bune!

Modificat de Fejer Antal
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Pentru cei care veniti la mare la camping S va pot da cate un steag cu Forum Rulote, chiar si covorase mai am 2 sau 3…

Stickere am peste 100 cred…

Deci daca ajungeti in camping va pot da ceva legat de acest forum… :default_big_grin:

:salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Eu voi merge la Camping Ananas, în Cisnadioara.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare comunitate! Noi inca cautam o locatie in jurul judetului nostru un loc unde sa pot pescui, si sotia cu fetele sa nu sa plitiseasca sa aiba ceva de vizitat, ceva ocupatie!. Am merge din data de 03.05-06.05 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare @Ciprian Mirescu 

La 20.4.2024 la 10:40, Ciprian Mirescu a scris:

.... dar pentru a evita aglomerația, am schimbat "puțin" direcția spre Grecia! 

Drumul din Timișoara până în Grecia este sper mai liber/ușor (sper) decât până la noi în Deltă. 

 

Alternativa?! Ungaria, ... la Baile rupestre Miskolctapolca (~ 380 km de Timisoara!)

 

grafik.png.85b875159276b2f2bdfa3d063d2e8dd2.png

 

grafik.png.73d1691e0f80b330b7de6d4888ac5222.png

 

Info!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Preda
La 21.04.2024 la 23:56, Andrei.N a scris:

Din contră, nu am fost încă în locația respectivă, am ales-o fiindcă bifează câteva căsuțe care sunt importante pt familia noastră și anume să existe zona de bălăceală. Avem în exterior dar și în interior dacă vremea va fi mai puțin prielnică.

Au niște pachete de Paște cu ceva mese tradiționale însă acelea nu-s pentru noi.

 

De regulă suntem aventurieri și dacă un loc bifează câteva din căsuțele necesare pt noi, atunci mergem.

La 7 lakes e frumos, am fost de două ori, dar nu mi se pare OK dacă nu este vremea bună pt ca nu ai opțiuni de umplere a timpului (dacă ești cu copii). La Veliko este fain la Kapinovski, însă tot pe timpul verii. 

Campingul acesta se află la distanță mică de un oraș mic pt aprovizionări de la market și altele, totodată este situat la o oră de Plovdiv care mi se pare cel mai frumos oraș din Bulgaria. Eu sunt fan, am fost de câteva ori și nu mă plictisesc. E greu de explicat ce anume îmi place în afară de clișeele cu atmosferă, oameni, voie bună. 

 

Eu am scris deschis unde merg, dacă sunt doritori, ne găsiți acolo.

Toate cele bune!

Salutare!

Cred că ne vom vedea acolo, și eu m-am decis astăzi la acest camping. 

Chiar daca nu va fi o vreme foarte buna , ai ce face in zona

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
în urmă cu 12 ore, Andrei Preda a scris:

Salutare!

Cred că ne vom vedea acolo, și eu m-am decis astăzi la acest camping. 

Chiar daca nu va fi o vreme foarte buna , ai ce face in zona

Chiar sunt curios sa imi spuneti, cei 2 care mergeti acolo, cu ce impresii ramaneti.

Probabil ca aveti copii si zonele cu piscina va ajuta sa ii tineti ocupati.

Eu am mai luat contact cu ideea de lux bulgaresc, si pe la mare, si pe la Bansko, iar intotdeauna am ajuns la concluzia ca este o spoiala, mai rau ca la noi.

Piscinele astea de la Hissar inteleg ca nu sunt doar pentru camping, ci functioneaza si cu bilet de intrare, pentru oricine doreste sa intre. Iar melteanul bulgar este si mai de evitat de cat cel roman.

M-ar bucura sa aflu ca temerile mele sunt false si sper ca veti avea cateva zile placute.

Eu calatoresc cu catelul si nu cred ca am ce cauta intr-o zona de strand cu el. In plus, sunt iubitor de plimbari si natura, iar la Hissar pare a fi o zona de camp, la marginea unui sat.

Nu am copii in dotare, al meu are 21 de ani si e plecat departe, deci daca ar exista campinguri adult only, acolo as fi primul.

Eu sper ca la Cisnadioara sa fie treaba linistita, peisajul e superb, padure si dealuri cat vezi cu ochii, Sibiul la 2 pasi, Paste intre ai nostri etc.

Va doresc vacanta placuta tuturor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Eu m-am instalat in centrul Ananasului, liniște și pace până acum, exact ce căutam.

20240429_194432.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 15 ore, Vlad Iliescu a scris:

Eu m-am instalat in centrul Ananasului, liniște și pace până acum, exact ce căutam.

20240429_194432.jpg

Distractie placuta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N

@Vlad Iliescu,

Temerile sunt nefondate, dar mai bine să nu vi ca să lași locul nedescoperit 😀


Hisarya este o localitate situată într-o zonă de ușoară depresiune, iar din camping sau de la complexul cu piscine, oriunde privești ai parte de o vedere frumoasă. Există trasee pt biciclete în zona, se pot face o sumedenie de plimbări, zona a fost una termală încă din vremea romanilor (există băi termale romane în aer liber). Orașul este dezvoltat în jurul vechilor ziduri ale cetății, iar acest lucru îi oferă un aer aparte. Nu dau prea multe spoilere aici pt ca frumusețea și farmecul orașului nu pot fi descrise. Mie îmi lasă impresia unei stațiuni aflate în plină dezvoltare.


Locul este foarte bine îngrijit, săptămâna aceasta mereu s-a făcut câte ceva prin curte: întreținut gazonul, tăiat iarba, s-a înlocuit un boiler.


Au spații comune generoase și dotate cu orice ar fi nevoie, zona pt rufe murdare cu mașini de spălat și uscătoare, la dușuri ar fi puțin de lucru (lipsesc perdeluțele cabinelor) însă discutând cu proprietarul am aflat ca este work in progress.

Totul este curat însă unii oaspeți nu prea țin cont de niște minime reguli de întreținere ale spațiilor comune, însă acest lucru nu poate fi imputat campingului pt ca ține strict de oaspeți și se poate întâmpla oriunde.

 

Complexul cu piscine este ceva de vis și nu degeaba l-au pus pe coperta ghidului camping.bg. Au bazin olimpic exterior, 2 piscine exterioare cu apă încălzită pt copii, o piscină exterioară imensă pt petreceri, șezlonguri, baldachine. Zona foarte mare de luat masa și restaurantul sunt OK, acesta din urmă nu este foarte variat însă tot ce am comandat a fost bun. Au și 3 baruri. 
În interior găsim o piscină mare cu apă caldă, saună umedă , saună uscată și salina. 
 

Există o vatră amenajată pt foc, se pot achiziționa lemne de la ei pt un preț decent, grătar pe gaz și zona de joacă pt copii.

 

Ne-am împrietenit aici cu o familie de rulotisti bulgari si ei au aceeași problemă cu litoralul bulgaresc așa cum avem și noi cu cel autohton….totul este scump, îngrămădit, în camping se găsesc locuri OK pt câteva nopți deoarece campingurile preferă să închirieze locurile pt întreg sezonul și totul este prea aglomerat. Ei spuneau ca este o situație ce se aplică doar litoralului, în Bulgaria, și ca în ultimii 5 ani lucrurile s-au schimbat în bine prin restul țării unde s-a investit masiv în dotări pt campinguri. 
 

La o oră de condus avem Plovdiv, care este un oraș absolut superb, in caz ca va plictisiți.


 

Las câteva fotografii mai jos. 
 

IMG_5404.jpeg

IMG_5402.jpeg

IMG_5398.jpeg

IMG_5395.jpeg

IMG_5397.jpeg

IMG_5378.jpeg

7691ec8a-6cdc-48e1-b3df-8d22901976e9.jpeg

909fb611-940c-4fcf-ac22-09bda4c81cb2.jpeg

e638b480-5676-40b2-84dc-cd06af80e35f.jpeg

94cc258c-ec5c-4631-b22b-8af87ecc1c14.jpeg

5e1d9aed-ac97-4f42-ae9c-364a505271bb.jpeg

7f593a72-dd6f-4662-a838-96dad44d25ba.jpeg

871c778f-3b85-43ab-8cef-cc233d935e92.jpeg

e71d6486-ddad-46ca-b0bd-1301a94d46da.jpeg

IMG_5363.jpeg

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare @Andrei.N 

:bravo: Multumim pentru descriere si poze.

Felicitari si distractie placuta!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
La 5/1/2024 la 11:01, Andrei.N a scris:

@Vlad Iliescu,

Temerile sunt nefondate, dar mai bine să nu vi ca să lași locul nedescoperit 😀

 

 

 

 

 

 

IMG_5378.jpeg

 

 

 

 

 

 

871c778f-3b85-43ab-8cef-cc233d935e92.jpeg

 

IMG_5363.jpeg

Privind anumite poze din camping, din punctul meu de vedere temerile sunt justificate, dar până la urmă fiecare are propriul sistem de valori. Merg cu rulota ca să găsesc altceva decât betoane și clișeele cu vinul/ginul/baldachinul. 

Bine că avem de unde alege, fiecare după gustul sau.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N
în urmă cu 3 ore, Vlad Iliescu a scris:

Privind anumite poze din camping, din punctul meu de vedere temerile sunt justificate, dar până la urmă fiecare are propriul sistem de valori. Merg cu rulota ca să găsesc altceva decât betoane și clișeele cu vinul/ginul/baldachinul. 

Bine că avem de unde alege, fiecare după gustul sau.

Temerile pe care le-ați exprimat mai sus erau legate de aglomerație sau lipsa zonelor de plimbare pt dvs și cățel, sau ca este ceva similar poveștilor cu gardul și leopardul.

 

Vizavi de acest lucru am spus ca există trasee pentru biciclete. Există o zona mare atât în orășel cat și în afara lui unde vă puteți plimba dvs și cățelul. Erau alți oameni însoțiți de animale de companie în camping.

 

Este drept ca nu am prins prea aglomerat, în poza cu vinul chiar mă bucuram ca rămăsesem singuri în camping, ni s-a oferit bucuria să avem locul doar pt noi.

 

Am încercat să argumentez ca, deși inclusiv eu am crezut ca nu sunt lucruri de făcut în zona, m-am înșelat și am fost plăcut surprins. 

 

Baldachinele se află în zona de plajă/piscine/sunt separate de camping.
 

Per total oferă câte ceva pt fiecare și poate satisface aproape orice pretenție.
În ceea ce ne privește, noi ne-am simțit foarte bine la acest camping. Ne-am bucurat de tot ceea ce a avut de oferit, am stat la soare atunci când s-a putut, am fost în interior în zilele friguroase. Am făcut saună, am înotat, am descoperit locurile din jur. Pt noi a fost de vis.

Copiii noștri sunt înnebuniți după apă așa ca au fost în elementul lor. Și-au făcut prieteni, s-au distrat la zona de joacă.


Perfect nu este, cred ca băile din camping sunt cam puține la număr dacă locul ar fi plin. 

 

Zona adiacentă este superbă, are multe de oferit si răsplătește pe cei ce doresc să îi aloce timp din vacanță. Campingul Alba este la circa o oră de condus, îmi place și acela, însă îl vom lăsa pt o dată ulterioară. 
 

Zidurile cetății Hisarya sunt la 5 min de mers pe jos, deci nu tocmai în mijlocul câmpului.

Proprietarul este foarte atent la nevoile fiecărui oaspete și oferă informații utile despre împrejurimi și observ de la el ca este dornic de a îmbunătăți lucrurile.

 

Noi nu am prins foarte aglomerat, am plecat astăzi, presupun ca va fi plin de Paști pt ca și ei îl sărbătoresc în acest weekend și chiar aveau niște pachete cu masa festivă potrivită ocaziei, însă noi aveam alte planuri. 
 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.