Edi Denes

Mutare conexiune electrica

7 postări în acest subiect de discuţie despre Mutare conexiune electrica

Mutare conexiune electrica

Edi Denes

Dragi rulotisti, Pe rulota am panouri care alimenteaza o baterie Victron de 165 AH am nevoie de ajutorul vostru legat de mutarea intregii instalatii elecrice pe aceasta baterie deoarece am vazut ca anumite becuri din rulota precum si moover ul functioneaza inca pe bateria veche, pe care nu as dori sa o mai folosesc avand in vedere ca se apropie de sfarsitul vietii.

Probabil ca am folosit destul de putine detalii dar, va rog sa-mi spuneti cu ce sa completez pentru a descrie cat mai bine instalatia actuala pt care apelez la o solutie din partea voastra

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu
acum o oră, Edi Denes a scris:

Probabil ca am folosit destul de putine detalii

Sigur, nu probabil...

 

Din ce-mi imaginez ca ai tu pe acolo, te sfatuiesc sa faci inlocuirea local (pui noua baterie de acumulatori in locul celei vechi, adaptand daca e nevoie sistemul de prindere). De ce? Ai zis ca ai moverul acolo. Acela consuma fff mult, deci mai bine prelungesti ceea ce ai conectat la locatia actuala a Victronului cu conductori adecvati pana la locul unde e amplasata cea veche.

 

Spor!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
în urmă cu 5 ore, NRLaurentiu a scris:

Sigur, nu probabil...

 

Din ce-mi imaginez ca ai tu pe acolo, te sfatuiesc sa faci inlocuirea local (pui noua baterie de acumulatori in locul celei vechi, adaptand daca e nevoie sistemul de prindere). De ce? Ai zis ca ai moverul acolo. Acela consuma fff mult, deci mai bine prelungesti ceea ce ai conectat la locatia actuala a Victronului cu conductori adecvati pana la locul unde e amplasata cea veche.

 

Spor!

Ar fi o idee, dar asta ar insemna sa merg cu firele din panouri pana la locul unde e bateria mica. Ma gandeam daca e vreo solutie sa conectez firele de la bateria mica, la cea mare in panoul de sigurante si sa anulez bateria mica sau macar sa o tin doar pentru moover.

lipsa mea de experienta in electrica isi spune cuvantul dar sper ca intelegeti ce vreau sa spun

2024-04-02 13_04_10-20240321_161618.jpg ‎- Photos.png

2024-04-02 13_06_29-20240321_161631.jpg ‎- Photos.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Am ramas fara cuvinte... Si, din pacate, nu in sensul bun. A doua poza da noi conotatii cuvantului "improvizatie". Oricum, sunt "placut impresionat" ca si-a dat silinta si a cositorit conexiunile. Daca poti, cere banii inapoi, fara gluma, fara misto. Transmite-i respectivului "electrician" ca sunt tare curios daca conductorul care face prima bucla din dreapta sus, "duce" macar 40A si ce culoare va avea daca "duce"! :) Daca tot respectivu' a fost autorul "dispersarii" bateriilor de acumulatori prin rulota, recunosc ca are mult talent! Ah, sper sa nu fii tu acel electrician!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
în urmă cu 9 ore, NRLaurentiu a scris:

Am ramas fara cuvinte... Si, din pacate, nu in sensul bun. A doua poza da noi conotatii cuvantului "improvizatie". Oricum, sunt "placut impresionat" ca si-a dat silinta si a cositorit conexiunile. Daca poti, cere banii inapoi, fara gluma, fara misto. Transmite-i respectivului "electrician" ca sunt tare curios daca conductorul care face prima bucla din dreapta sus, "duce" macar 40A si ce culoare va avea daca "duce"! :) Daca tot respectivu' a fost autorul "dispersarii" bateriilor de acumulatori prin rulota, recunosc ca are mult talent! Ah, sper sa nu fii tu acel electrician!

Multumesc pt semnalare, acum detaliile nu cred ca mai conteaza dar bani nu am dat, totusi, ce e de facut avand in vedere situatia data?

1.Cum remediez improvizatia?

2.Pot muta conexiunea pe noua baterie?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

1. Planifici. E bine ca totul sa fie intr-un singur loc, tinand cont de faptul ca ai nevoie de un traseu cat mai scurt pentru chestiile de putere (mover) si foarte scurt pentru chestiile consumatoare constant de mult curent (invertor). Calculul grosimilor si al sigurantelor aferente fiecarei chestii, sa il faca cineva priceput, asta este cel mai important - a arata bine si organizat nu inseamna sigur in exploatare!

 

2. Lipsa acuta de informatii, e ceva de genul "a vinde blana ursului din padure" ceea ce soliciti. Da, in principiu orice se poate, mai usor sau mai dificil.

 

Spor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
43 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

1. Planifici. E bine ca totul sa fie intr-un singur loc, tinand cont de faptul ca ai nevoie de un traseu cat mai scurt pentru chestiile de putere (mover) si foarte scurt pentru chestiile consumatoare constant de mult curent (invertor). Calculul grosimilor si al sigurantelor aferente fiecarei chestii, sa il faca cineva priceput, asta este cel mai important - a arata bine si organizat nu inseamna sigur in exploatare!

 

2. Lipsa acuta de informatii, e ceva de genul "a vinde blana ursului din padure" ceea ce soliciti. Da, in principiu orice se poate, mai usor sau mai dificil.

 

Spor!

Multumesc frumos!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.