Negut Cosmin

Cort gonflabil rulota

3 postări în acest subiect de discuţie despre Cort gonflabil rulota

Cort gonflabil rulota

Negut Cosmin

Salutare, colegi rulotisti,
 

Ma adresez acelora dintre dumneavoastra care folositi corturi gonflabile, ma intereseaza daca sunteti multumiti de ele, care ar fi avantajele/dezavantajele fata de unul clasic.
Mie imi ia cateva ore sa montez cortul impreumna cu acareturile aferente si daca stau plecat de la o saptamana in sus nu e o problema insa daca ies doar un weekend parca e prea mare efortul. Mi se pare ca un cort gonflabil ar rezolva inconvenientul asta, voi ce parere aveti?

 

Multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

 

31 minute în urmă, Negut Cosmin a scris:

Mie imi ia cateva ore sa montez cortul

Nu stiu cum reusiti "performanta" asta! Daca afara nu este cald, reusesc in circa o jumatate de ora, fara graba, sa asez cortul singur. Daca e prea cald, dureaza mai mult datorita pauzelor de hidratare! :default_big_grin:

 

Dezavantajul major al gonflabilelor este acela ca materialul imbatraneste. Cortul meu, cu exceptia betelor inlocuite cu unele din aluminiu pe criteriul greutatii reduse, cred ca are varsta rulotei, adica circa 20-25 ani... Ma indoiesc ca gonflabilul rezista macar jumatate din viata unuia clasic. Din cat m-am documentat la vremea schimbarii betelor, sunt destul de scumpe tulumbele gonflabile din interiorul stalpilor/grinzilor si, in plus, dimensiunile nu sunt standard, conexiunile nu sunt standard. Ma refer sa poti achizitiona in viitor ceva identic sau macar asemanator cu originalul, daca acesta imbatraneste si devine inutilizabil.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Eu am fost un utilizator foarte încântat de cortul pneumatic de la Kampa, spun am fost deoarece după 3 ani mi-a explodat un stâlp acum 2 ani. L-am înlocuit, dar cred ca în curând ma va lasă toate cusăturile.
Vorbim de un vârf de gama de cca 2000 €, nu cel de la Obelink.
Anul acesta voi pleca cu un cort din acela lejer de 200 €, iar cortul pneumatic va rămâne acasă.
Avantaje are foarte multe, timp de pus sus și tras jos, întra într-un sac de mărimea 100x50 de 25 kg. Rezistenta la vânt este majoră, în caz de furtună neavând bețe nu poți avea daune (eu am avut de 1500 euro la mașină)
Are marele dezavantaj, cel puțin al meu, că nu durează în timp.
Eu recomand cortul simplu cu 3 bețe pentru ieșirea vara, chiar pe termen lung, sau sfârșit de săptămână.
Cortul clasic nu este deloc pentru noi.

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk
 

Modificat de Fejer Antal
  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.