Sergiu Stejar

Potential rulotist de succes

8 postări în acest subiect de discuţie despre Potential rulotist de succes

Potential rulotist de succes

Sergiu Stejar

Buna ziua tuturor,

 

Contemplu ideea rulotismului dupa ce am stat la un camping la casute si mi s-a parut mai frumos ca la pensiune, cu toate oportunitatile de petrecere a timpului din acel camping.

 

Dar cum nu toate camoingurile au casute, urmatoarea varianta ar fi rulota. Ar mai fi si cortul, experimentat cu succes in trecut insa parca as dori mai mult comfort.

 

Asa ca ma gindesc sa trag cu un T5 ceva potrivit pentru doi adulti si un copil nici mare, nici mic.

 

Si aici incepe dilema.

 

Pentru doua saptamini pe an, o rulota noua nu prea merita financiar, mai ieftin e de inchiriat si asa in fiecare an pot folosi o rulota ca si noua.

 

Insa inchiriatul parca e impotriva ideii de libertate care parca e data de rulota. Plus grija sa nu stric ceva ce nu e al meu.

 

Asa ca ma gindesc la o rulota second hand buna, care pare ca nu e departe ca pret de una noua, si asa de la inceput.

 

In final, incerc sa afku citind forumul care ar fi un buget pentru o rulota pentru doua-trei saptamini pe an, de care sa ma bucur si nici sa-mi para rau de banii dati si de costul de oportunitate (o vacanta sau doua care se puteau face cu costul ruloteii). Cum ziceam, sa aiba si un nivel de confort gen wc/dus functionale, cu conectare la apa curenta si deversare de apa gri. Asa ca studiez in continuare...

Modificat de Fejer Antal
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Lungu Marin

:default_bun_venit:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Gabriel I

Salutare si bine ai venit printre noi!

Pt 2-3 săptămâni pe an, as merge fără sa îmi bat capul pe ideea de închiriere dar… spor la căutat!

Distribuie această postare


Link către postare
Sergiu Stejar

Multumesc pentru sugestie :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

Salutare @Sergiu Stejar:salutare!:Eu împart ideea ce e al tău este varianta bună. Dacă decizi că vei achiziționa o rulotă cu siguranță veți folosi mai mult decât să să închiriezi. Plus că vei putea să familiarizezi după nevoile voastre. Într-adevăr că este o investiție destul de mare însă merită. Trebuie să calculezi si niste costuri in plus! ( mentenanța rulotei, impozit, asigurare și cel mai important unde vei ține unde parchezi și mereu o să găsești lucruri care ar fii bine de cumpărat pentru ea)

Succes!

  

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Ciprian Mirescu

@Sergiu Stejar :default_bun_venit:!

 

Legat de faptul dacă merită sau nu o investiție în rulotă, eu am cumpărat-o cu gândul că și doar un concediu pe an pentru mine merită! Evident că au fost foarte multe ieșiri de atunci nu numai un concediu pe an. Depinde foarte mult și de resursele financiare, timp, nervi...! 

Gânduri bune! 

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Salutare și bine ai venit printre noi, nu uita ca pofta vine mâncând, as opta pentru cumpărarea fără doar și poate

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.