Cris

Next level- am trecut la rulota

5 postări în acest subiect de discuţie despre Next level- am trecut la rulota

Next level- am trecut la rulota

Cris

Salut tuturor :salutari:

In sfarsit am achizitionat si prima noastra rulota. Suntem obisnuiti cu mersul in campinguri pentru ca pana acum am fost cu cortul ( nu exclud ca vom mai merge ocazional). Avem un LMC din 1995, noua ni se pare super. Poate daca intreb in stanga si dreapta gasesc sigur minusuri dar este a noastra. Incercam sa ne obisnuim cu ea in spatele masinii:cu-rulota:. Pentru inceput avem de schimbat trapa de la baie dar si sa o igienizam, inclusiv rezervoarele de apa si de la wc. M-ar ajuta mult sa-mi spuneti ce si cum sa folosesc. Si astept orice alte sfaturi legate de curatenia in rulota precum si de primele drumuri. De unde va procurati voi diverse obiecte pt rulota, etc.

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marius Rotaru

@Cris felicitari pentru achizitie. Sa o folositi cat mai des si sa va aduca bucurie.

Articolele de camping le achizitionez in general de la magazinele / vanzatorii de piese si accesorii pentru rulote. Mai scumpe dar si mai calitative. La un simplu search pe Goagal le gasesti ( ca sa nu nominalizez ). Mai exista si articole pe care le gasesti prin supermarketuri sau generice de camping pe ici pe colo care par a fi ieftine dar de cele mai multe ori, pentru mine, s-au dovedit slabe calitative. Astfel paguboase, mai ales in cazul utilizarii intensive fiind nevoit sa le inlocuiesc cu ceea ce trebuia cumparat de prima data. Exemplu: 2 seturi de scaune distruse in o luna. Dupa care am cumparat scaunele "corecte", de la producatorii consacrati,  pe care le folosesc si acum, dupa 5-6 ani. Si sper sa mai tina inca pe atat.

Pentru igienizarea rezervorului de apa curata poti folosi pastile cu clor. Apoi clatit de 2-3 ori ca sa dispara gustul usor amar. Pentru caseta toaletei exista solutii dedicate de igienizare sau puteti incerca aceleasi pastile cu clor, dar nu lasati foarte mult timp apa cu clor in rezervor ( 12, maxim 24 ore ) pentru ca poate afecta suruburile din inox ( clorul ataca inoxul ). Pentru indepartarea depunerilor de calcar eu am folosit cu succes solutia pentru igienizat masina de spalat rufe de la Sano. Ieftin si bun. Daca veti cat de cat inclinatii tehnice,  dupa o minima igienizare, si doriti o curatare "ca la carte" puteti desface caseta si curatati piesa cu piesa.

Curatenia in rulota? Ca acasa. De evitat totusi solutiile cu alcool pe geamuri. Fiind un acrilat puteti avea surpriza neplacuta sa se matuiasca.  De asemenea e bine ca atunci cand spalati rulota sa folositi furtunul cu apa, nu aparate cu presiune, iar geamurile sa nu le spalati cu peria. Fiind foarte sensibile la zgariere. Folositi palma goala pentru ca puteti simti foarte usor daca exista praf pe ele care actioneaza ca abraziv.

Cat despre primele iesiri, in ceea ce priveste condusul, este teoretic simplu. Incet, fara graba si iar incet. Pana intelegeti care sunt limitele masinii, rulotei si ambele in ansamblu. Desigur, nu trebuie sa se faca cozi kilometrice dupa noi. Dar aud uneori, in mare parte de la incepatori - evident, de condus cu 120 - 130- 140 km/h. Absolut exclus! Nu face bine la nimic. Nici sigurantei, nici ansamblului. Si pariez ca nici cine stie ce timp nu se castiga. Iar consumul creste exponential. Depinde destul de mult si de capacitatile tragatorului versus rulota si aptitudinile soferului. Recomand sa folositi o cupla antibalans. In limita bunului simt ajuta mult.

Daca mai aveti intrebari si stim sa raspundem, o facem cu placere.

Iesiri frumoase si cat mai dese! Si indiferent de vreme. Doar nu mai sunteti cu cortul acum. :bravo: 

  • Like 6
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Bun venit în comunitate @Crisși să vă bucurați de cât mai multe ieșiri reușite cu căsuța voastră mobilă.

Cât privește despre orice întrebări legate de noua voastră achiziție,  vei găsi răspunsul dorit "răsfoind" topicurile de pe acest forum.

În cazul în care nu găsești răspuns, pune întrebarea și cineva de aici sigur te va ajuta cu multă plăcere❗️

O seară frumoasă❗️:salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cris
acum o oră, Marius Rotaru a scris:

@Cris felicitari pentru achizitie. Sa o folositi cat mai des si sa va aduca bucurie.

Articolele de camping le achizitionez in general de la magazinele / vanzatorii de piese si accesorii pentru rulote. Mai scumpe dar si mai calitative. La un simplu search pe Goagal le gasesti ( ca sa nu nominalizez ). Mai exista si articole pe care le gasesti prin supermarketuri sau generice de camping pe ici pe colo care par a fi ieftine dar de cele mai multe ori, pentru mine, s-au dovedit slabe calitative. Astfel paguboase, mai ales in cazul utilizarii intensive fiind nevoit sa le inlocuiesc cu ceea ce trebuia cumparat de prima data. Exemplu: 2 seturi de scaune distruse in o luna. Dupa care am cumparat scaunele "corecte", de la producatorii consacrati,  pe care le folosesc si acum, dupa 5-6 ani. Si sper sa mai tina inca pe atat.

Pentru igienizarea rezervorului de apa curata poti folosi pastile cu clor. Apoi clatit de 2-3 ori ca sa dispara gustul usor amar. Pentru caseta toaletei exista solutii dedicate de igienizare sau puteti incerca aceleasi pastile cu clor, dar nu lasati foarte mult timp apa cu clor in rezervor ( 12, maxim 24 ore ) pentru ca poate afecta suruburile din inox ( clorul ataca inoxul ). Pentru indepartarea depunerilor de calcar eu am folosit cu succes solutia pentru igienizat masina de spalat rufe de la Sano. Ieftin si bun. Daca veti cat de cat inclinatii tehnice,  dupa o minima igienizare, si doriti o curatare "ca la carte" puteti desface caseta si curatati piesa cu piesa.

Curatenia in rulota? Ca acasa. De evitat totusi solutiile cu alcool pe geamuri. Fiind un acrilat puteti avea surpriza neplacuta sa se matuiasca.  De asemenea e bine ca atunci cand spalati rulota sa folositi furtunul cu apa, nu aparate cu presiune, iar geamurile sa nu le spalati cu peria. Fiind foarte sensibile la zgariere. Folositi palma goala pentru ca puteti simti foarte usor daca exista praf pe ele care actioneaza ca abraziv.

Cat despre primele iesiri, in ceea ce priveste condusul, este teoretic simplu. Incet, fara graba si iar incet. Pana intelegeti care sunt limitele masinii, rulotei si ambele in ansamblu. Desigur, nu trebuie sa se faca cozi kilometrice dupa noi. Dar aud uneori, in mare parte de la incepatori - evident, de condus cu 120 - 130- 140 km/h. Absolut exclus! Nu face bine la nimic. Nici sigurantei, nici ansamblului. Si pariez ca nici cine stie ce timp nu se castiga. Iar consumul creste exponential. Depinde destul de mult si de capacitatile tragatorului versus rulota si aptitudinile soferului. Recomand sa folositi o cupla antibalans. In limita bunului simt ajuta mult.

Daca mai aveti intrebari si stim sa raspundem, o facem cu placere.

Iesiri frumoase si cat mai dese! Si indiferent de vreme. Doar nu mai sunteti cu cortul acum. :bravo: 

Salut! Multumesc mult pentru informatii sunt f importante si utile mai ales la inceput. Deja am dat comanda pentru solutii dedicate ( nu zicem firma :default_big_grin:) avand deja ceva experienta cu toaleta mobila. Intre timp am observat ca au mai aparut solutii noi pentru intretinere atat a rezervorului cat si a garniturii. Aveam dubii in ceea ce priveste folosirea pastileleor de clor dar acum m-am lamurit. In ceea ce priveste deplasarea, ne obisnuim noi si in niciun caz nu vom face slalom cu ea pe sosele :default_109: nu mai suntem la varsta inconstientei , dar nici n-o sa dormim pe banda a 2-a. Este un pic mai diferit decat remorca ( am avut de cateva ori o remorca in spate) dar se aseaza si mai bine decat aceasta. Ce trebuie sa luam neaparat sunt oglinzile care cred ca ne vor fi de mare folos. Masina tragatoare este un Ford Focus 1.6 diesel.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Oglinzile sunt de ( foarte ) folos si este "putin" ilegal a merge fara ele ( rulota este mai lata decat masina si legiuitorul zice pe buna dreptate ca trebuiesc folosite). Dar in afara ca sunt obligatorii, chiar sunt de mare folos. Acopera campul vizual de-a lungul rulotei ce nu poate fi vazut in oglinzile masinii. Exista destul exemplificari pe net. Si ca sa nu faceti ca mine cumparand 2-3 seturi pana am ajuns sa cumpar ceea ce trebuie va recomand direct Milenco Aero ( vedeti ca sunt atat cu sticla plana cat si convexa - dupa preferinte, cu avantajele si dezavantajele fiecarui model ). Mai scumpe dar foarte stabile, aerodinamice  si se adapteaza foarte bine multor forme de carcase de oglinzi datorita sistemului de prindere destul de ingenios. Cele care se fixeaza cu benzi de cauciuc peste carcasa oglinzii or fi ieftine dar majoritatea fac ca o piftie in timpul mersului.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.