Mihai-Arad

2024 Franta - Atlantic

5 postări în acest subiect de discuţie despre 2024 Franta - Atlantic

2024 Franta - Atlantic

Mihai-Arad

2024 - Franta cu autorulota

Salutare :cu-rulota:

 

Daca in trecut, incepeam cu "Cand vine vorba despre vacanta, niciodata nu esti hotarat. Variante sunt numeroase, dar ..., nu te poti decide, pentru ca, … vrei 'si pe mama si pe tata' “.

De data aceasta, decizia a fost clara, ferma ... asa cum am scris aici.

 

Am ales sa-mi petrec vacanta in Regiunea Aquitania , Departamentul Landes (40). De ce ? Pai, ... anul trecut, aflandu-ma prin regiune, dar intr-un alt departament (vezi vacanta 2023), "mi-au cazut ochii" pe o plianta, luata dintr-un Office de Turisme. Ceea ce-am citit m-a incantat, mi-a trezit interesul de-a cunoaste mai multe despre aceasta parte de paradis din Franta.

 

LANDES, paradisul natural - Peisaje vaste, plaje oceanice cat se vede cu ochii (peste 100 km) lacuri mari, netede ca o oglinda, cu plaje frumoase cu nisip, paduri de pini parfumate, liniste relaxanta. Coasta de nord a regiunii Landes ofera nenumarate oportunitati de petrecere a timpului liber in imprejurimi uluitoare: inot, sporturi nautice, relaxare, calarie, plimbari si ciclism.
Da-ti drumul si lasa-ti mintea sa se relaxeze.

Mai multe mlastini si zone umede, valoroase din punct de vedere ecologic sunt desemnate ca rezervatii naturale, cum ar fi rezervatia naturala Arjuzanx si zona umeda Marais d'Orx, care joaca un rol important ca locuri de migratie, iarna pentru pasarile migratoare precum cocoara cenusie. Aceste paradisuri naturale includ, de asemenea, campiile inundabile Adour si lacurile de coasta.

Coasta Landes este fortareata europeana a surfului. O varietate de beach break-uri (locuri de surf unde valurile se sparg pe un banc de nisip) asigura conditii ideale pe tot parcursul anului atat pentru incepatori, cat si pentru surferii profesionisti. Hossegor si orasele invecinate Seignosse si Capbreton sunt renumite in intreaga lume pentru locurile lor. Un concurs al elitei internationale de surfing are loc in fiecare octombrie pe plajele Nord si La Graviere din Hossegor.

 

Tu, unde ti-ai propus sa-ti petreci vacanta (concediul) in anul 2024?

:salutare!:, Vacanta placuta tuturor!

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai-Arad

:default_doh:, inca nu ti-ai facut planul de vacanta?

Despre Bordeaux, n-am scris nimic ... No bine, am sa va scriu doar atat:

Bordeaux, numita si Perle de l „Aquitaine, datorită arhitecturii superbe,   Aquitania este cunoscută prin podgoriile întinse din care se produc cele mai rafinate vinuri și cunoscute în lumea intreaga, ca vinuri de Bordeaux. Daca inca n-ai baut un pahar de vin (de Bordeaux, bineinteles), e TIMPUL sa-l degusti. Crede-ma, e licoarea regilor, e din ... paradis. :)

 

Mi-am stabilit traseul si locatiile.

Mici abateri, modificari, sugesit ... "sunt luate in calcul" (pentru starea de bine si confort!).

1.Traseul_2024.jpg.f379a7af22014d0c5a7567ba95969634.jpg

65b278d2ca3d1_2.Traseulmeu_2024.jpg.a2ba6007eff3779fc0e8ab7199f48e39.jpg

65b278d822e6b_3.Traseulmeu_2024.jpg.11949835988184c1ba77087932ec2904.jpg

65b278ddc6b72_4.Traseulmeu_2024.jpg.59f6cb418a373347746a034fc619bf0c.jpg

 

:salutare!:Vacanta placuta tuturor!

Spor la planificarea vacantei!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare

La 25.1.2024 la 16:09, Mihai-Arad a scris:

:default_doh:, inca nu ti-ai facut planul de vacanta?

 

Pentru cei care inca nu stiu incotro ... spre stanga sau spre dreapta!

Incotro.jpg.806c5ccc0628f2fb00a458122b0755d7.jpg

:default_109:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare :rulotisti:

... in fiecare an, viziteaza locuri noi! Cunoaste oameni si obiceiuri, invata o limba straina (nu trebuie neaparat lb. engleza, incearca lb. spaniola, franceza, germana!).

Asta iti da putere/energie, curaj si .... incredere in sine!

SFAT:

1.Calatoria nu este niciodată o chestiune de bani, ci de curaj!

2.Daca respingi mancarea, ignori obiceiurile, te temi de religie si eviti oamenii, ar fi mai bine sa stai p'acasa.

Va salut cu respect, si va doresc calatorii multe si frumoase!

:salutare!:

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N

@Mihai-Arad, mult adevar se ascunde in spatele cuvintelor tale, sunt intru totul de acord. In toamna am avut ocazia sa vizitez Japonia, o tara superba cu o cultura aparte, am rămas fermecat si mi-am redefinit sensul cuvântului bun simt. Planurile tale pt 2024 arată promițător, abia aștept impresiile de călătorie expuse doar cum tu știi sa o faci pt a ne inspira si pe restul. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      Salutare
       
      Cand vine vorba despre vacanta, niciodata nu esti hotarat. Variante sunt numeroase, dar ..., nu te poti decide, pentru ca, … vrei „si pe mama si pe tata“.
      Intr-un final, alegerea corecta e cea care te multumeste atat pe tine, cat si pe cei dragi tie.
       
      Ia-ti timp de gandire/visare. „Inchide ochii“ si viseaza la vacanta ta, la destinatia pe care ti-o doresti sa o vizitezi in 2023.
      Viseaza la asta! Lasa grijile (ingrijorarile!) si permite-ti sa-ti creionezi in minte cum va fi vacanta ta din 2023. Hmmmm ... Un vis, .... asa-i ?
      Traieste-l, implineste-ti visul .... Viata e foarte scurta.
       
      Pentru anul 2023 mi-am propus sa revad coasta Atlanticului (Golful Biscaya) ... eventual o mica parte din Spania. Asta mi-am propus in "vacanta-mare".
      Data exacta inca nu am stabilit-o. Dar pina atunci ...

       
      Consider ca, pregatirea unei calatorii  este esentiala …. asa ca, am inceput sa creionez traseul catre prima destinatie din Franta: Nancy. Voi continua catre Olrleans - Nantes pina la Penestin (Plage de la Mine d'Or). Voi continua spre sud ... urmand un traseu prestabilit catre San Sebastian. 
       
      Tu, unde ti-ai propus sa-ti petreci vacanta (concediul) in anul 2023?
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.